Менторську сесію в межах проєкту «Майстерність сторителінгу» провели для студентів кафедри журналістики, реклами та PR-технологій ЧНУ ім. Б. Хмельницького 5 листопада. Із учасниками тренінгу спілкувалися на тему «Як писати в медіа про інклюзію».
Розповідали про особливості роботи медійників із темами, що стосуються людей із інвалідністю директорка ІА «Нова Доба» Тетяна Очеретяна та засновниця і директорка благодійної організації «Благодійний фонд «Родина ЛГ» Олена Гавриш.
«Сьогоднішнє заняття ми проводимо для того, щоб ви подивилися на світ не через свій погляд, не через свої знання, а через призму тих людей, які у своєму житті зіштовхнулися з проблемами. Ми будемо європейською країною з найбільшою кількістю людей із інвалідністю. Ми з вами як журналісти маємо формувати в суспільстві належне ставлення до таких людей», — значила директорка ІА «Нова Доба», менторка заходу Тетяна Очеретяна.
Разом зі слухачами тренінгу обговорили поняття інклюзії, доступності та безбарʼєрності.
Студенти дізналися, чим повинен керуватися журналіст при написанні матеріалів про людей із інвалідністю. Також учасники заходу ознайомилися з українським законодавством. Розглянули і поняття терміну «людина з інвалідністю» в різних країнах.
Увагу зосередили на прикладах невдалої комунікації при написанні матеріалів, що стосуються людей із інвалідністю, аби уникнути повторення таких помилок у майбутньому.
«Насамперед, метою цього тренінгу стала допомога журналістам у пошуках інформації для правильного спілкування та написання матеріалів про людей із інвалідністю. А практичні завдання були потрібні для того, аби отримати змогу відчути себе на місті людини не такої, як ти й зрозуміти труднощі, з якими зіштовхуються люди з інклюзією у звичайному житті», — зазначила засновниця і директорка благодійної організації «Благодійний фонд «Родина ЛГ», спікерка тренінгу Олена Гавриш.
Окрім теоретичної частини, студентів долучили й до практики: на власному досвіді вони відчули, із якими викликами зіштовхуються люди з інвалідністю та перевірили, наскільки пристосованими до таких людей є Черкаси. Для цього охочі мали змогу скористуватися білою палицею, милицями та кріслом колісним. Голова Черкаської обласної і Черкаської міської організацій УТОС Алла Козлова, пояснила аспекти користування білими палицями та порадила провести експеримент тим, хто хоче відчути те, що відчувають слабкозорі — спробувати пересуватися по власному будинку, не вмикаючи ніде світло і виконати елементарні вправи, такі як налити води у склянку тощо.
«Спочатку було навіть трішки кумедно — навчитися користуватися білою палицею та пересуватися під супроводом із зав’язаними очима. А потім я впала і зрозуміла, що це зовсім не смішно. Відчула всю складність життя людей з інвалідністю, які не можуть, як я — просто зняти пов’язку з очей і вимушені залежати від сторонньої допомоги та своїх відчуттів. Потрібно знати та розуміти, що існують такі люди й ставитися до них належним чином», — поділилася студентка-журналістка, учасниця тренінгу Катерина Супрун.
Такі освітні заходи корисні не лише журналістам та молоді, а й усім людям для підвищення рівня емпатії, розуміння проблем інших людей і залучення суспільства для розв’язання питань, які допоможуть у побудові безбар’єрного суспільства.
Нагадаємо, що проєкт «Майстерність сторителінгу» реалізується у співпраці з кафедрою журналістики, реклами та PR-технологій у межах підписаного меморандуму про співпрацю між ІА «Нова Доба» і ЧНУ ім. Б. Хмельницького за підтримки Чеської громадської організації «Асоціація з міжнародних питань» у Програмі Трансформаційної співпраці МЗС Чехії.
Ольга Ярмолич