«Лише той, хто має Гідність, може претендувати на Свободу»: у Черкасах до Дня Гідності та Свободи говорили про Помаранчеву та Революції Гідності

«Лише той, хто має Гідність, може претендувати на Свободу»: у Черкасах до Дня Гідності та Свободи говорили про Помаранчеву та Революції Гідності

21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи — присвячений подіям, що назавжди змінили хід української історії — Помаранчевій революції 2004 та Революції гідності 2013. Сьогодні українці віддають належну шану патріотизму та мужності тих, хто під час обох революцій став на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

Із нагоди цієї діти в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького провели Всеукраїнську наукову конференцію з міжнародною участю «Помаранчева революція та Революція Гідності — ключові події сучасного українського націєтворення». Пленарне засідання відбулося 20 листопада в НК №3, інформує кореспондентка «Нової Доби».

Вшанувати громадянський подвиг учасників українських революцій XXI століття та пам’ять героїв зібралися науковці Черкащини, громадські активісти, військові, волонтери, державні службовці, студенти та викладачі університету — люди, які продовжують працювати на благо своєї країни.

Із Днем Гідності та Свободи їх привітав Третій Президент України Віктор Ющенко, представники ОВА, Черкаської обласної та міської рад, керівництво університету та духовенство.

Розпочав пленарне засідання ректор Олександр Черевко:

— Початок XXI століття ознаменувався бойовим хрещенням України перед нинішньою вирішальною битвою з московською кабалою. Згуртувавшись проти прокремлівської влади на Майдані 2004 року й надалі, українці обрали своє майбутнє – у європейській родині – якомога далі від росії. Особливо визначальну роль у подіях як Помаранчевої, так і Революції Гідності відіграло молоде покоління українців. У тому числі студенти та викладачі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Боротьба триває. Велика когорта студентів, випускників і працівників університету сьогодні перебуває в лавах ЗСУ, на передовій захисту нашої Батьківщини. Ми гордимося ними.

Загиблих під час російсько-української війни — як військових, так і цивільних — вшанували хвилиною мовчання, зокрема серед них і 42 студентів Черкаського національного.

День Гідності та Свободи вже третій рік поспіль українці відзначають в умовах повномасштабного вторгнення, проте у 2024 дата має особливе значення. Двадцять років тому розпочалася Помаранчева революція.

За словами президента України 2005-2010 років, голови Наглядової ради Черкаського національного університету Віктора Ющенка, за роки після Помаранчевого майдану, найбільше, що нам удалося — це стати нацією:

— Ми стали цільними. Ми майже одним голосом говоримо — а це вже запорука того, що нас ніхто не переборов. Що суверенітет, незалежність, воля, демократія уже нами завойовані. І ця політика, як естафета, передається від покоління до покоління, від однієї української влади до іншої. Шлях становлення України як національного, пан’європейський єдиного безпекового простору — це той порядок денний, який виписувався у 2004 році й зараз поділяється суспільством. Нам удалося прийти до одноголосого визначення наших цілей, нашої дороги, нашого покрокового плану. Для багатьох європейських націй те, чого ми досягли, може бути ціллю. Я пишаюся тим, наскільки українська нація мудра і як вона попри випробування викликає  у всього світу тільки здивування і захоплення.

Заступник начальника Черкаської обласної військової адміністрації Олександр Шамрай зазначив, що, як показує історичний  досвід — рушійною сили українського руху завжди було молоде покоління, а студентство й викладачі університетів були активними учасниками Помаранчевої революції, завдяки своїй активній громадянській позиції, вони спромоглися захистити свою гідність та право на вільне висловлювання думок.

— Основною рушійною силою Євромайданів як у Києві, так і в Черкасах також були молодь і студентство. 18 — 20-річні студенти за кілька місяців Майдану подорослішали ще на кілька років. Революція Гідності, без сумніву, змінила країну, але вона змінила й кожного з нас. Ми навчилися брати на себе бодай маленьку, але відповідальність, навчилися бути не байдужими, не егоїстичними, — наголосив Шамрай.

Про дії студентської молоді під час революції згадав і професор, голова Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України, «помаранчевий ректор» Черкаського національного університету Володимир Поліщук.

Своїми спогадами, думками, переживаннями та надіями про революційні події поділилися Роман Сущенко, перший заступник голови Черкаської обласної ради, журналіст, бранець Кремля, Василь Кремень, президент Національної академії педагогічних наук України, академік, заступник голови Наглядової ради ЧНУ, Віталій Чепелуха, керівник громадської організації «Міжнародне об’єднання Українського козацтва», учасник революційних подій.


Онлайн до розмови доєднався і військовий ЗСУ, громадський діяч, волонтер, учасник революційних подій, випускник Черкаського національного університету Роман Орищенко:

— Під час Помаранчевої революції та Революції Гідності ми почали нашу боротьбу за незалежну, вільну Україну. Ми боролися проти внутрішньої окупації. Люди стали щитом, тим незримим кордоном, який не пустив росію всередину. Саме з Помаранчевої революції почався шлях відбудови нашого суспільства до вільної країни. Ми зробили крок для того, щоб Україна стала європейською державою. Під час Революції Гідності ми зробили другий крок, наблизившись до Європейської спільноти й відкинувши російську руху, спроби впливати на Україну і притягнути її до свого внутрішнього московського життя. Це найбільше не сподобалося москві, а тому нам довелося відстоювати нашу незалежність, наш вільний вибір спочатку в АТО, а потім і під час повномасштабного вторгнення. Ми проводимо тяжку, але виправдану боротьбу під прапорами нашої свободи, нашого вибору. Впевнений, що ми обов’язково переможемо.


Спогадами про те, як буремні часи революції доторкнулися Луганщини поділилася доцентка Національної академії внутрішніх справ Вікторія Пилипенко. Розповіла про події минулого і письменниця, в.о. генерального директора Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко:

— Я для себе зробила один висновок: і під час революцій, і зараз, молодь наша золота є найбільшою рушійною силою, отою енергією національного відродження, яка нам дає динаміку, рухає саме до тої демократичної, незалежної України, про яку мріяли покоління наших прадідів та батьків, а сьогодні мріємо й ми.

Із завершальним словом до учасників звернувся митрополит Черкаський і Чигиринський, голова Синодального управління військового духовенства Іоан. Він вручив професору, голові Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України, «помаранчевому ректору» Черкаського національного університету Володимиру Поліщуку відзнаку Православної церкви України — медаль Архистратига Михаїла.

Після завершення пленарної частини учасники конференції продовжили роботу в наукових секціях.


Також до уваги учасників конференції та гостей заходу у фойє біля актової зали презентували книжкову та фотовиставку, присвячену подіям 2004 та 2013 років.


Ольга Ярмолич

 

Подібні публікації

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x