Заглибитись у традиції: Черкаська філармонія запрошує глядача на «Досвітки»

Заглибитись у традиції: Черкаська філармонія запрошує глядача на «Досвітки»

«На досвітках» – таке незвичне, яскраве театралізоване дійство підготував для шанувальників української народної пісні та танцю Черкаський академічний заслужений український народний хор. По суті артисти хору та інших колективів Черкаської філармонії запрошують глядача до добрих, теплих серцю народних вечорниць – поспівати пісень, потанцювати, разом пожартувати так, як це колись робили наші мудрі пращури. А головне – отримати той такий необхідний заряд оптимізму, аби мати сили дати відсіч всякому лихому та ворожому.

Головна режисерка нової програми «На досвітках» Галина Федоряка розповіла, що за основу цього театралізованого (за формою) концерту, взято народні традиції. До речі, їх не просто втілюють на сцені. Попередньо вивчають, досліджують і вже потім створюють особливе видовищне концертне полотно.

– Треба розуміти, що досвітки – це були не просто дружні та веселі посиденьки й улаштовувались не просто заради забави. Насправді, досвітки багато чого означали як для дівчат, так і для парубків. А ще і для молодиць. Адже були в Україні такі регіони, де чотирнадцяти річна дівчина вже могла вийти заміж і вважалася молодицею. У такому молодому віці вона ще прагнула проводити час відповідно віку – гуляти та розважатись після важкої хатньої праці та роботи по господарству. Тому в досвітках брали участь й молодиці. Вважалося, якщо на досвітки завітали люди старшого покоління, зокрема, діди, то це не просто віталось, це ставало головним. Бо літні люди передавали молоді свій досвід, ділились мудрістю, навертали на дотримання та збереження сталих традицій українського народу, – коментує режисерка-постановниця Черкаської обласної філармонії Галина Федоряка. – Ми все це показуємо через театралізоване дійство засобами хореографії. Показуємо наших часом кумедних «черкаських дідів», що спілкуються з молодими людьми, крізь призму доброго та повчального народного гумору. Існувала така цікава особливість, притаманна Черкащині, щодо проведення досвіток. У родинах так велося, якщо хлопці чи дівчата були погодками (народились майже один за одним), то першими мали одружуватись ті, що були старшими за народженням. Проте дівували та парубкували однаково, але в різних громадах. Кожна з громад винаймала собі для вечорниць окрему хату. Найкращою для цього в давнину вважалась крайня сільська хатина, де мешкала вдова або самотня жінка. Вона в якості матері-опікунки люб’язно зустрічала гостей, пригощала смаколиками та традиційними стравами, допомагала молодим людям дотриматись усіх необхідних традицій та й сама собі тим самим душу звеселяла. У нашій концертній інтерпретації досвіток цю роль виконає заслужена артистка України Людмила Йосипова, яка перевтілиться у тітку Явдоху. На наші досвітки забіжить й такий собі прототип молодої дівчини Стехи (немов із відомої історії про Назара Стодолю). Ми, щоправда, вирішили трохи відійти від класичної Стехи, тому цю свою героїню назвали Юстиною. Вона, за сценарієм, бігає по всіх досвітках, шукаючи собі чоловіка. Гомінка, говірка, товариська та дуже потішна. За удаваною веселістю превалює найбільше бажання – влаштувати свою жіночу долю. Роль Юстини зіграє Анна Куриленко. Прийдуть до глядача й козаки. Які віднайдуть діда Микиту та діда Панька, що раптом загубилися. Братиме участь у дійстві не лише єдиний Черкаський заслужений академічний український народний хор, але й тріо «Аріана», дует ансамблю «Россава». Вони якраз і зіграють роль сільських дівчат із іншої громади, яку уособить глядацька зала. Це буде такий теплий інтерактив із глядачами, які мають відчути себе повноцінними учасниками театралізованих гостин.

Галина Володимирівна зауважує, що за мету не ставилось дійство на кшталт класичної вистави. Те, що відбуватиметься на філармонійній сцені «На досвітках» буде дещо схоже на народний мюзикл.

– Хоча ми – лише на порозі саме такого жанру в подачі матеріалу. Для колективів філармонії та, зокрема Черкаського хору, це є сміливим, але цікавим експериментом поки що. Співаки, наприклад, будуть не лише виконувати пісні та свої сольні партії, але й читати зі сцени тексти. Вони виконають роль головних дійових осіб, через яких на сцені закручуватиметься весь сюжет. Саме в цьому й полягає унікальність наших «Досвіток» і того чудового вечора, який ми проведемо разом із нашим шанованим та вдячним глядачем, – підкреслила авторка задуму. – Ми прагнемо заманити на наші чудові «Досвітки» саме молодого глядача. Щоб молодь побачила, як змістовно, весело та безпосередньо розважались наші предки. Без інтернету та інших якихось нинішніх модних забавок. Насправді, ми хочемо показати, як наші пращури наповнювались світлом народних пісень та танців, як вони влучно жартували й кепкували один із одного. Як змістовно проводили разом час (бо дівчата під час вечорниць ще й вишивали собі придане). Важка праця в полі закінчилась, проте ніхто не байдикує марно.

Галина Федоряка трохи відкрила секрет грудневих театралізованих дійств, які також чекають на свого особливого глядача.

«Ангели, знижайтеся» – це один із цікавих проєктів колективу Черкаської обласної філармонії. Величально-віншувальний концерт, створений творчим колективом філармонії з величезною любов’ю. У ньому візьмуть участь ансамбль «Росава», Катерина Овсієнко, Тетяна Величко, Вітана Царенко. Художній керівник – заслужений артист України Володимир Локтєв. Із народними та авторськими колядками та щедрівками, із пісенними молитвами, із відомими піснями, що набули нового змісту під час війни. Зокрема, ансамбль «Росава» вперше виконає нашу знамениту на весь світ «Ой у лузі червона калина…». Буде ще один прем’єрний номер, який стане для глядачів зворушливим сюрпризом.

– Насправді, у цю концертну програму ми закладаємо багато сенсів. Із одного боку, дійство поставлено в афішу на 6 грудня, коли ми всі вшановуватимемо наших захисників. Тут вірші Григорія Сковороди, взяті до уваги та поставлені у заголовок дійства тому, щоб уже через них проголосити заклик до всіх Сил Небесних і Сил Добра, які б стали на захист українського воїнства та допомогли перемогти Темряву. Із іншого боку, за новим церковним календарем на 6 грудня припадає День святого Миколая. Ми поєднаємо в одній програмі все те цінне для душі кожного українця, що обов’язково зворушить та не залишить байдужим. А ще ми нагадаємо про фактичний початок календарних новорічних обрядових свят. Таким чином через джерельно-цілюще народне мистецтво закликатимемо сили Добра, аби ті огорнули наших хлопців-військових своїм особливим захистом. Незабаром також ми представимо черкаському глядачеві театралізований концерт до Різдва Христового – «Вертеп». Це буде дійство на дві дії. Перша – за класичним біблійським сюжетом, а інша – жартівлива, заснована на народних традиційних новорічних дійствах. Буде дуже цікаво! Тож, чекаємо на всіх у нашій гостинній філармонії! – додала Галина Федоряка.

Театралізований концерт «На досвітках» відбудеться у концертній залі філармонії 30 листопада о 16 годині.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x