Понад 200 ляльок до 93 вистав: у музеї презентували виставку пам’яті художника лялькового театру

Понад 200 ляльок до 93 вистав: у музеї презентували виставку пам’яті художника лялькового театру

Черкаський художній музей презентував яскраву та дещо незвичну виставку. В експозиції, яку можна буде побачити до 10 січня, ескізи до вистав, театральні костюми, власне самі ляльки, які колись «грали» на сцені Черкаського лялькового театру. Власне, весь великий світ та уся творча «кухня» театру очами чудового художника-бутафора Андрія Курія. Виставку створили до його 80-річчя за ініціативи дружини митця та за підтримки наукових співробітників Черкаського художнього музею. Вшанувати пам’ять свого колеги та друга зібрався творчий бомонд відомих черкаських художників, які поділилися спогадами про нього та нагадали, яким був за життя непересічний та яскраво талановитий Андрій Курій.

Художній музей надав відвідувачам унікальну можливість зазирнути «за лаштунки» лялькового театру. Адже те, що бачить глядач на сцені, є довершеним результатом кропіткої праці художника-бутафора. Але, на жаль, мало хто з нас замислюється над цим. Ми сприймаємо виставу як цілісну командну роботу всього колективу, який її створив.

Між іншим, за спогадами близьких та колег, знаючи про це, Андрій Курій викладався в роботі на повну, буквально жив не в світі людей, а у світі театру. Це був великий сенс його життя і його особливе служіння професії художника.

– Ми маємо дійсно унікальну можливість побачити образотворчу «кухню» художника Черкаського академічного лялькового театру. Адже зазвичай на виставах ми бачимо кінцевий результат його колосальної щоденної роботи та творчих, часом складних, пошуків. А те, що відбувається «за лаштунками» чомусь не розглядається як самодостатня творчість художника-творця, — звернула увагу заступниця директора Художнього музею Світлана Савісько. – Театр бутафора Андрія Курія починається з ескізів оформлення сцени, декорацій, створення простору вистави. Це також і придумані ним костюми та аксесуари й звісно самі ляльки. Усе це диво, що занурює у казку, і яке створене безмежною фантазією митця, ми і маємо можливість бачити на цій виставці. Ми щасливі, що відкриваємо для черкасців світ творчості Андрія Курія. Але ця експозиція містить лише маленьку частинку його великого творчого доробку. Він набагато більший та надзвичайно цікавий.

Однокласниця, одногрупниця та колега по творчому покликанню, відома черкаська художниця Тамара Гордова поділилася з присутніми емоційними спогадами про те, як формувалась творча спільнота черкаських художників. І яке особливе місце посідав у ній Андрій Курій, творчість якого рідко виходила за межі театральних підмосток. Але він був щасливий жити та горіти світом театру.

– Перед тим, як побачити цілісно сцену, потрібно пройти етап пошуків через ескізи. Усе – і декорації, і ляльки, і костюми починається з роботи митця над ескізами. Це особливий його світ, який відкривається нам сьогодні на цій виставці, – сказала вона. – Ми бачимо його філігранність, увагу до деталей, прискіпливість у виборі технік та матеріалів. У цьому весь Андрій Курій.

За студентських років Андрій Курій працював, між іншим, над меморіальним пам’ятником «Вічний вогонь» одеських катакомб у селі Нерубайське. А в 70-ті роки минулого століття був старшим бутафором у Черкаському драматичному театрі ім. Тараса Шевченка під керівництвом народного художника України Данила Нарбута. Учитель гордився своїм підопічним, і той дійсно був гідний його професійної уваги. Відданістю професії та професійністю Андрія Курія завжди захоплювались у творчих колах. Він завжди переймався до дрібниць процесом сценографії. Навіть до прискіпливого вибору потрібних за фактурою тканин. Як художник Андрій Курій створював абсолютно цілісну картину майбутніх вистав.

У Черкаському академічному театрі ляльок він працював художником-бутафором починаючи з 1974 року і по 2004 рік. Доробок митця, створений за цей період творчості становить понад 200 ляльок та 93 художньо-оформлені вистави.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x