У Черкасах офіційно почав діяти Кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства
Проєкт із відкриття Муніципального кризового центру для осіб, які постраждали від домашнього насильства, або насильства за ознакою статі було відкрито завдяки співфінансуванню бюджету Черкаської територіальної громади, Уряду Канади, Фонду ООН в Україні в галузі народонаселення «Міста і громади вільні від домашнього насильства» за сприяння Мінсоцполітики України та у партнерстві з ГО «Асоціація експертів із запобігання та протидії гендернозумовленому насильству». Кризовий центр включає дві окремі спеціалізовані служби — сам Денний центр зі спеціальною кімнатою, яку назвали кризовою, та затишний притулок, в якому одночасно безпечно можуть перебувати до 28 осіб терміном до пів року. Власне це ті служби, які підпорядковуються Черкаському міському центру соціальних служб.
Приміщення, де розмістився Кризовий центр, було побудовано ще за радянських часів, тож першочергово потребувало реконструкції та зміцнення фундаменту. Ці роботи тривали починаючи з 2022 року.
Центр оснащено системою захисту, із викликом поліції (у разі необхідності). Перший поверх захищений декоративними, але міцними решітками. Приміщення у найближчий час планують додатково утеплити, а територію навесні буде озеленено. Також поряд з’явиться сучасний ігровий майданчик для дітей. Фінансування організації та облаштування Кризового центру відбулося більшою мірою за рахунок міського бюджету та кошти донаторів-партнерів. Зокрема, понад 15 мільйонів гривень було профінансовано з міського бюджету Черкас.
Як прокоментувала директорка Черкаського міського центру соціальних служб Людмила Савранська, Денний центр, де облаштовано кризову кімнату, і де постраждалим від домашнього насильства допомагатимуть психологи, юристи та інші фахівці, може вмістити 7 осіб. Тут для них також передбачена можливість перебування до 10 днів. Якщо виникне потреба в подовженні комплексної допомоги, то постраждалих переведуть до притулку, і вже там максимальний термін перебування може досягти півроку.
– Постраждалі особи дуже емоційно вражені. Вони потребують підвищення власної самооцінки та стабілізації психоемоційного стану. Ми розуміємо, що процес відновлення може бути довгим. Тому організували кімнату відновлення. Тут проводитимуться музикотерапевтичні та арттерапевтичні зайняття, ароматерапія тощо, — розповіла пані Людмила.
До речі, Денний центр є безоплатним безпечним простором, де можна отримати консультацію психолога, поспілкуватись із соціальним працівником та отримати послугу соціального супроводу задля мінімізації наслідків домашнього насильства, отримати необхідну юридичну допомогу.
У притулку передбачені обов’язкові нічні чергування фахівців соціальної служби. У разі небезпеки вони можуть скористатись кнопкою виклику поліції. Приміщення до того ж оснащене відеонаглядом.
– Усе облаштовано таким чином, щоб постраждалі почувались тут максимально комфортно. Щодо продуктів, то є «базовий пакет». Він надається для того, щоб підстрахувати людину в складній життєвій ситуації, в якій вона опинилася часто раптово. Трапляється так, що жінка з дітьми просто тікає з дому в одному одязі. Звісно, про запас продуктів у той трагічний момент ніхто не думає, — пояснила фахівчиня Денного центру Інна.
Будівля, де розмістилися спеціалізовані служби Кризового центру, світлі та затишні. Усе тут майже як має бути вдома — охайні ліжечка для малюків, дітей та дорослих, кухня зі столиками для прийому їжі та дитячим стільчиками, із холодильником, де можна зберігати продукти та самостійно готувати їжу, є спеціально обладнана всім необхідним пральня та туалет, а ще ігрові кімнати для діток.
– Ми відкрили надзвичайно важливий Кризовий центр, куди можуть звертатись як жінки, так і чоловіки, які постраждали від домашнього насильства. Якщо подивитись на статистику щодо випадків домашнього насильства, то вона для нашого міста, зокрема, невтішна. Цифри лише зростають із року в рік. Тому люди мають знати, що є місце і є до кого звернутись по фахову допомогу та захист, — підкреслив міський голова Анатолій Бондаренко. — Звісно, хотілось би, щоб такі центри працювали з профілактичною метою. Але, на жаль, в умовах війни, коли суспільство знервоване та нестабільне в емоційному плані, домашнє насилля трапляється все частіше. Причому навіть у доволі благополучних сім’ях. Тому відкриття цього об’єкту є на часі.
За статистикою, торік було 284 звернення тільки до Черкаського міського центру соціальних служб від постраждалих від домашнього насильства. У поточному році в Черкасах мобільні бригади здійснили 172 виїзди для допомоги на місці.
Альона Зубченко, керівниця програми Фонду ООН в Україні в галузі народонаселення «Міста і громади вільні від домашнього насильства» зазначила, що домашнє насильство є одним із великих викликів сьогодення. І через мовчання постраждалих, і через додаткові виклики, із якими нині стикається наша країна. На жаль, працювати є з чим і з ким.
– Ми підтримуємо наразі 53 громади в Україні. Із Черкасами працюємо вже декілька років, зокрема, щодо навчання фахівців, які працюватимуть із людьми, які постраждали від домашнього насильства, і з тими, хто постраждав унаслідок насильства, пов’язаного з війною. Завдяки міжнародним донорам будемо посилювати та зміцнювати цю важливу співпрацю, навчати фахівців та долати проблему спільно, — акцентувала вона.
Заступниця міського голови Марина Гаркава, відповідаючи на питання журналістів, зазначила, що дійсно в Черкасах багато років поспіль працювала благодійна організація «100% ЖИТТЯ ЧЕРКАСИ», що надавала послуги саме постраждалим від домашнього насильства жінкам. Цій черкаській ГО протягом певного часу надавалась підтримка з міського бюджету.
– Я хочу подякувати від усіх цій організації за велику та суспільно важливу роботу, яку вона здійснювала протягом багатьох років. Міська влада зробила правильний крок, відкривши Муніципальний кризовий центр у Черкасах для постраждалих від домашнього насильства, – наголосила пані Марина.
Зі зрозумілих причин адресу Муніципального кризового центру не розголошують.
Утім, постраждалі можуть звертатись по допомогу за номерами:
102 — виклик поліції;
330 900 — на «гарячу лінію» з протидії домашньому насильству
067509 50 26,
093 296 54 58 — Департамент соціальної політики Черкаської міської ради.