
Показ драматичної поеми «Дума про братів Неазовських» у постановці заслуженого діяча мистецтв України Сергія Павлюка відбудеться в Черкаському театрі Шевченка 20 лютого. В основі вистави – твір Ліни Костенко про трьох козаків, яких чекає довгий шлях. Тільки везуть їх не додому, а туди, де життя воїнів має завершитись – на страту.
Насамперед варто зазначити, що «Дума» має реальне підґрунтя і безпосередньо стосується черкащан. У 1637 році поблизу Кумейок (нині село підпорядковується Мошнівській територіальній громаді) відбулася битва між селянсько-козацьким і коронним військом Речі Посполитої. На початку XVII століття посилився національний гніт українців з боку поляків, що спровокувало повстання під проводом Війська Запорозького Низового Павла Павлюка (Бута).
З інформацією кандидата історичних наук Дениса Журавльова, попри запеклий опір, козаки зазнали поразки через чисельну та технічну перевагу противника. Частина старшини, аби врятувати свої життя і отримати прощення, видали керівників повстання. Павлюка та Василя Томиленка взяли у полон, а після катувань їх стратили у Варшаві. Кумейківська битва стала одним із важливих етапів боротьби козаків за свої права та автономію.
Шлях козаків на загибель висвітлений у драматичній поемі Ліни Костенко «Дума про братів Неазовських», що стала режисерським дебютом Сергія Павлюка на сцені Черкаського театру Шевченка. Прем’єра відбулася у квітні 2005 року.
– Якось, у класі 7-8, лягаючи спати, почув радіовиставу «Дума про братів Неазовських», яку зробив Сергій Проскурня. У запису прозвучало прізвище Павлюк, і мене воно зацікавило. Цю виставу почали крутити 2-3 рази на тиждень, тож гарно її запам’ятав. Потім школа, армія, столярне училище, вступ до університету культури. На другому курсі, коли потрібно було визначитися з курсовою, обрав «Думу». Професорка Ніна Гусакова допомогла опрацювати матеріал. А коли настала черга дипломної, то вирішив втілити його на сцені, – розповів заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк.
За його словами, під час знайомства з тодішнім художнім керівником драматичного театру Алімом Ситником зійшлися на тому, що обоє козацького роду, тож варто робити «козацьку виставу».
– Ліна Василівна дала дозвіл, але не одразу. Просто не міг до неї додзвонитися протягом трьох місяців. Щодня автоматично набирав номер, та безрезультатно. Аж тут сталося! «Добрий день, я вас слухаю». Назвався, кажу – так і так, хотів би поставити «Думу». А вона: «Ви талановитий?» Відповідаю – так. «Ну, якщо талановитий, то працюйте, дозволяю», – поділився режисер-постановник.
На його думку, варто не тільки дивитися цю виставу, але й просто ходити в театр за «живими емоціями».
– Щодо ж до цієї постановки, то ось вам дві причини, чому її потрібно переглянути. По-перше, її робив я (сміється). По-друге, «Думу» написала геніальна Ліна Василівна Костенко. Основна проблема твору – зрадництво як ментальність нації, як би вбивчо це не звучало. В усі часи в нас знаходиться багато зрадників. Попри шалений патріотизм, це факт. Ми швидко загоряємося і швидко застигаємо. Як-то кажуть: «Усі повстання закінчуються жнивами». Тобто – своє бере гору. Отак і тут: головного героя драматичної поеми гетьмана зрадили, – пояснив Сергій Павлюк.