Унікальні військові ікони представили в Черкасах

Унікальні військові ікони представили в Черкасах

У Черкаському художньому музеї до третьої річниці від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну відбулася презентація унікальних у своєму роді військових ікон. Це мистецтво з лінії фронту від воїна та відомого українського художника Сергія Герасименка. Ікони його авторства написані на артефактах: дошках від ящиків з-під БК – свідках війни, на уламках та осколках снарядів (С-300). Військові ікони з добре впізнаваними та суворими ліками святих свідчать про жахливий час війни. Кожна з них має свою окрему історію. Ікони виконані в аскетичній кольоровій гамі на контрасті «життя-смерть» і несуть великий духовний зміст. Вони, як і в давні часи, є символом віри, непохитності духу та захисту для українського воїнства. Куратором виставки є голова Черкаського відділення молодіжного об’єднання спілки художників України, член Національної спілки художників України Володимир Яковець.

Сергій Герасименко — відомий український художник-монументаліст та талановитий іконописець. Він нащадок мистецької династії. За його плечима чимало цікавих виставок та непересічних артпроєктів. Від перших днів війни Сергій Герасименко став до лав ТРО Києва. Має позивний «Художник» та малює на всьому, що підвернеться під руку. Фактично на «уламках війни».

Роботи Сергія Герасименка, мовою мистецтвознавців, вкорінені в сакральну традицію, в український іконопис. Коли перед кожним українцем постала загроза знищення, звернення до святинь стала органічним для багатьох митців. Однак для Сергій Герасименка іконопис здається давно був і залишається невід’ємною частиною творчого Я. Коли був студентом, то допомагав розписувати церкву Миколи Притиска на Подолі. Тоді він створив образ Богоматері на масивній довгій дошці з красивою фактурою. Ця дошка була з риштування, на якому працювали під час розпису храму. Коли його розбирали, то священик запропонував ці дошки забрати. Зрозуміло, чому зараз, під час служби в ЗСУ, основою для нової роботи та нового шедевру стає будь-яка дощечка, яка вкривається сакральними образами, що вдивляються в нинішній жорстокий земний світ зі свого чистого небесного.

— Цей мистецький проєкт — один із найкращих прикладів високого мистецтва, покликаного на збереження, продовження та розвиток традицій українського мистецтва, його кращих надбань та спадщини, — зазначила мистецтвознавця Черкаського обласного художнього музею Олена Безкоровайна. — Мистецтво як головний інструмент світобачення автора проєкту на події війни, яку веде героїчний український народ проти російської агресії. Символізує незламність українських воїнів, їхню непереборну силу та мужність. Вистояти, жити та творити, не зважаючи ні на що. Трансформуватися заради Перемоги та України.

Під час презентації художник подарував Черкаському художньому музею одну із своїх ікон. Ікона «Янгол Перемоги» створена в 2025 році (!) і є відображенням сили, віри та пам’яті про всіх, хто боронить Україну від ворога. Як зазначили працівники музею, ця унікальна за технікою та своєю глибинною суттю робота матиме своє особливе чільне місце у колекціях установи.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x