Війна, вірність і вибір: як у Черкасах переосмислюють «Наталку Полтавку»

Війна, вірність і вибір: як у Черкасах переосмислюють «Наталку Полтавку»

«Сучасного глядача зацікавить передусім інтерпретація», – вважає режисер Київського академічного драматичного театру на Подолі Ігор Матіїв. Нині він працює над премʼєрою музичної вистави «Наталка Полтавка» в Черкаському театрі Шевченка.

Традиційний сюжет у сучасному прочитанні

Режисер прагне не відтворити історичний контекст п’єси Івана Котляревського, а показати, як її теми перегукуються із сьогоденням.

– Що ми знаємо про період, який Котляревський змальовував у п’єсі? Я не жив тоді й не можу точно відтворити події минувшини. А от говорити про теперішнє через драматургію і знаходити в ній актуальні речі – мені до вподоби, – пояснює Матіїв.

За його словами, один із ключових мотивів твору – вірність. Наталка лишається вірною Петрові, навіть коли він привселюдно зрікається її, навіть коли сам віддає все зароблене та благословляє її на шлюб із Возним.

– Ще за життя Котляревського «Наталку» з успіхом ставили в Полтаві, Харкові, Києві, а згодом в москві та петербурзі. Ім’я автора лунало не лише в Україні, а й у містах росії. І що цікаво, її ніколи не забороняли. Цей твір, як бачимо, влаштовував нашого ворога. Нам хочеться зробити його незручним і піти більше в бік сатири. Адже коли ти когось кохаєш, то не продасися за гроші. А хтось, навпаки, так робить – і щасливий у цьому, – зазначив режисер.

Особливого звучання набуває і лінія Петра, який повертається до Наталки після тривалої розлуки. Матіїв зауважив, що цей епізод сприймається інакше, зважаючи на нинішні умови воєнного часу.

– Мені здається, що повернення Петра з війни загострює конфлікт. Дуже багато наших хлопців зараз повертаються без кінцівок, із підірваним здоров’ям. І я думаю про те, як це сприймають наші жінки. Звісно, вони їх приймають. Але наскільки це болить, наскільки треба кохати свою рідну людину… Наші жінки теж героїні. І мені хочеться показати, що до Наталки повертається не той Петро, яким був. Він інший – і все одно вона приймає його. Це ще більше підкреслює вірність і любов української жінки, – додав постановник.

Оновлені образи та музичне оформлення

Підхід до персонажів у цій постановці відрізняється від класичного. Возний постає не просто чиновником, а впливовим суддею. Виборний – голова сільської ради. А Микола – освічений, але не може знайти собі місця, що, за словами режисера, перегукується з реальністю: «Найбільша кількість безробітних в Україні – це люди з вищою освітою».

Змін зазнає й музична частина вистави. Пісні Миколи Лисенка отримають нові аранжування, над якими працює заслужений артист України Сергій Бобров.

– Гадаю, черкащан приємно вразять і музика, і обставини, в яких діють герої, і загострення деяких ситуацій, що видаються злободенними, – зазначив Ігор Матіїв.

Прем’єра відбудеться наприкінці березня

Покази музичної вистави «Наталка Полтавка» заплановані на 27 і 29 березня на сцені Черкаського театру Шевченка. Квитки можна придбати в касі або за лінком

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x