Пів сотні юних науковців представлятимуть Черкащину на всеукраїнському конкурсі МАН
14 — 16 лютого відбувся другий (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Про особливості обласного етапу конкурсу-захисту говорили на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Цьогоріч у конкурсі взяли участь 390 слухачів МАН у 12 відділеннях та 61 секції. Наукові роботи учнів представлені від 37 територіальних громад області. Першими місцями було відзначено 51 учасника. До складу ж команди, яка представить Черкащину на всеукраїнському етапі в Києві, ввійшли 45 конкурсантів:
— У співпраці зі своїми науковими керівниками вони виявили найкращі здібності, змогли вдало розкрити ідею свого проєкту і представити його на захисті робіт. Саме на ці якості орієнтуватися у своїх оцінках члени авторитетного журі, яке й визначило найкращих, — розповів начальник управління освіти і науки в Черкаській ОВА Валерій Данилевський.
Загалом найбільше наукових робіт подали Черкаська територіальна громада – 84, Смілянська – 46, Тальнівська – 33, Чорнобаївська – 28, Камʼянська – 25, Уманська – 24, Лисянська – 20, Корсунь-Шевченківська – 19, Золотоніська – 16, Христинівська – 13, Чигиринська – 10.
У цьому році найбільш популярними виявилася секції:
— української мови – 32 роботи,
— психології – 22;
— історичного краєзнавства – 19;
— історії України -17;
— фольклористики – 15;
— теорії, історії мистецтв та арткритики – 14;
— англійської мови та англомовної літератури – 14;
— педагогіки, етнології та екології – по 13.
Найменше увагою конкурсанти оминули секції міжнародної економіки та аналітики, зоології, лісового і садово-паркового господарства, кримськотатарської гуманітаристики, німецької мови та німецькомовної літератури, польської мови та польськомовної літератури, геології, гідрогеології та геофізики, геоінформаційних систем та дистанційного зондування Землі, технологій виробництва, аерокосмічної техніки та оборонних технологій і енергетики та електротехніки. По цим напрямкам було подано лише по одній роботі.
Вже 6 років поспіль конкурс-захист проходить у режимі онлайн. Як зазначила директорка КЗ «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми» Людмила Давиденко, кожна із 61 секції мала своє журі:
— За результатами конкурсу члени журі відзначили широкий спектр тематик наукових проєктів цього року, а також високу підготовку юних конкурсантів та різноманітність проєктів.
Заступниця директора Черкаського гуманітарно-правового ліцею, вчителька іноземної мови Ніна Карпенко розповіла про труднощі, з якими стикаються педагоги під час підготовки учнів до конкурсу.
– Роботи мають бути науковими, а ми – всього лише вчителі, – зауважила вона. – Тому багато чого беремо у вищої школи. Важко обрати тему, яка буде цікавою і учню, і членам журі, а ще складніше зробити її справді гідною.
Своїми враженнями щодо участі в конкурсі МАН поділилася і учениця 10 класу Черкаського гуманітарно-правового ліцею Анна Царюк. Вона вже вдруге бере участь у конкурсі: минулоріч на обласному етапі посіла 3 місце, а цьогоріч стала переможницею міського та обласного етапів. Анна також буде представляти Черкащину на всеукраїнському рівні. Сфера наукових інтересів — англійська мова та астрономія.
— Це дуже корисний досвід, що дає можливість випробувати свої можливості та себе. Найскладнішим було знайти теоретичний матеріал і слідкувати за тим, щоб усюди були посилання на джерела, бо це вважалось би плагіатом. Весь захист відбувався англійською мовою, що тако дуже корисно для вивчення мови.
Роботу над проєктом Анна з науковим керівником розпочали ще влітку —узгоджували тему, міняли її багато разів та обирали таку, що б не повторювалася у попередні роки. Тож зупинилися на темі «Лексико-граматична категорія перехідності-неперехідності в англійській та українській мовах за матеріалами науково-фантастичних творів Рея Бредбері»
Всеукраїнський етап конкурсу відбудеться в Києві на початку травня. Наразі ж триває робота над доопрацюванням проєктів.
Ольга Ярмолич
Читайте «Нову Добу» та слідкуйте за нами також і в:
Ще більше новин — на сайті https://novadoba.com.ua/