Як черкасці ставляться до «Угоди про корисні копалини» між Україною та США (ОПИТУВАННЯ)

8 Березня 2025, 11:53
0

Україна готова підписати угоду зі США про корисні копалини, якщо сторони досягнуть згоди та при формуванні умов договору враховуватиметься українська позиція. Про це під час спілкування із британськими медіа 2 березня заявив президент України Володимир Зеленський, пише InterfaxUkraine.

Важливим питання повторного підписання угоди про копалини є тому, що один з головних аспектів для України  — гарантії безпеки — не були чітко окреслені в крайньому варіанті договору.

«Зважаючи на нову геополітичну ситуацію, угода має суттєві шанси посилити переговорну позицію Києва», — розповідає перший заступник голови Черкаської обласної ради Роман Сущенко.

Журналісти «Нової Доби» провели опитування серед черкасців та дізналися, як вони ставляться до підписання «Угоди про корисні копалини».

Детальніше про угоду та відповіді черкасців розпвів перший заступник голови Черкаської обласної ради Роман Сущенко:

– Чому питання угоди про копалини є важливим для України?

– Зважаючи на нову геополітичну ситуацію, яка після зміни адміністрації США створює серйозні загрози для існування суверенної та незалежної України, угода має суттєві шанси посилити переговорну позицію Києва. Американський лідер з поверненням до Білого дому розглядає зовнішню політику як бізнес. Він цього не приховував під час виборчої кампанії до і після інавгурації. Згадайте, запропоновану Україною пропозицію укласти угоду одразу проковтнули в овальному кабінеті і відрядили до Києва повноважного емісара її укласти. Разом з тим серйозні побоювання суспільства викликала не тільки швидкість, з якою почали рухатися США, а й утаємничений зміст угоди.

Фото: Черкаська обласна рада

– За результатами опитування, думки людей розділилися. Частина підтримує підписання угоди на будь-яких умовах, аби тільки в результаті це пришвидшило закінчення війни. Частина підтримує підписання угоди лише на умовах, вигідних для України. Також є люди, які категорично не підтримують цю угоду, бо, на їхню думку, вона є збитковою для держави і не матиме ніяких позитивних результатів. Чим, на вашу думку, зумовлені такі відповіді та думки у суспільстві?

– Це природно у контексті людської суті та є притаманним демократичним суспільствам. Стаття 13 Конституції України наголошує, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Зважаючи на свої права люди й висловлювали свою позицію.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Разом з тим, остаточне рішення про долю українських копалин має отримати переважну підтримку українців. Нагадаю, що згідно з статтею 69  Основного закону України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Для створення таких умов потрібен референдум, а це неможливо під час воєнного стану. Водночас я не унеможливлюю, що угода буде укладена, але не на американських умовах, місце матиме компроміс і ймовірно він матиме зміст попереднього меморандуму про наміри в обмін на гарантії безпеки.

Президент Дональд Трамп та президент Володимир Зеленський у Білому Домі 28 лютого 2025 р. Фото: REUTERS

Доля українських надр має вирішуватися народним волевиявленням, тому я не унеможливлюю тимчасове скасування воєнного стану. Крім того, деякі родовища цінних мінералів, металів і сировини мають своїх власників, з якими також доведеться домовлятися. Станом на сьогодні Україна не спроможна розробляти усі національні поклади, оскільки для цього потрібні сучасні технології та інновації, що вимагають багатомільярдних капіталовкладень, яких у нас немає. Враховуючи зазначене, реалізація угоди може розтягнутися на роки.

 

Читайте «Нову Добу» та слідкуйте за нами також і в:

Інстаграм 

Телеграм

Вайбер

Фейсбук 

Ще більше новин — на сайті https://novadoba.com.ua/

 

guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x