Низька фінансова грамотність та нерозуміння основних правил кібергігієни – головна причина фінансових втрат українців
У сучасних реаліях на нашу долю випала не лише повномасштабна російсько-українська війна. Доводиться українцям протистояти ще одному серйозному ворогу – фінансовим та кібершахраям.
Мабуть неодноразово або в соціальних мережах, або в персональних месенджерах, або в листах на електронних поштах вам доводилось натрапляти на оголошення такого змісту: «Привіт, проголосуй за мене в конкурсі. Мій номер …». Або ж: «Привіт. Ти тільки подивись на це …» чи «Привіт. Знаєш же його? Нещодавно помер». Або: «Ви виграли автомобіль (або будь-що)! Завершіть реєстрацію…». Або: «Вам належать виплати від Світового банку». Чи: «Привіт. Позич мені терміново гроші». Тощо. І вас просять перейти за лінком або відкрити прикріплений файл, або виконати будь-яку іншу дію. Щойно жертва виконує завдання – вона потрапляє в пастку до шахраїв. Адже вас примушують ввести особисті дані (логін та пароль від онлайн банкінгу, номер банківської карти, термін її дії та CVV) або внести певну суму коштів на оформлення документів, оподаткування чи як гарантію участі в публічній церемонії вручення. Звичайно, що покликання фішингове, а всі введені дані потрапляють до шахраїв. Легковажність, необґрунтована довіра, відсутність критичного мислення та засобів захисту від злочинних схем та дій призводить до важких втрат – не лише моральних, а й матеріальних.
Так, за даними Національного банку України упродовж 2023 року кількість шахрайських операцій із платіжними картками, що призвели до фінансових втрат, зросла на 25% і становило 272 тисячі транзакцій. Загальна сума збитків постачальників платіжних послуг, торговців і клієнтів від незаконних дій із картками досягла майже 833 млн гривень, що на 73% більше, ніж у 2022 році. При цьому середній розмір однієї шахрайської операції у 2023 році – 3 065 гривень, що на 39% більше порівняно з 2022 роком (тоді цей показник становив 2 200 гривень). Водночас у 2023 році кількість активних платіжних карток зросла на 13%, що свідчить про їхнє більш активне використання для фінансових операцій.
У 2023 році більшість випадків шахрайства з платіжними картками (83%) відбувалися в Інтернеті, тоді як лише 17% – через фізичні пристрої, такі як банкомати, термінали самообслуговування та торговельні точки.
Середня сума однієї незаконної онлайн-операції зросла на 31% і досягла 3 150 гривень (у 2022 році – 2 408 гривень).
Основною причиною шахрайства стало розголошення клієнтами своїх особистих даних. Зокрема, 80% усіх фінансових втрат у 2023 році були пов’язані із методами соціальної інженерії, що значно перевищує показник 2022 року (53%).
Пояснюються такі жахливі цифри низькою фінансовою грамотністю громадян та нерозумінням основних правил кібергігієни. Особливо в умовах, коли шахраї, користуючись війною та скрутним становищем українців, вміло підлаштовуються та маніпулюють почуттями людей. І саме тоді, коли вони найбільш вразливі, знаходять нові схеми для обману.
Про актуальні схеми шахрайства у воєнний час та про засоби їхньої протидії викладачі кафедри фінансів Черкаського державного технологічного університету познайомлять у наступних публікаціях, присвячених Всесвітньому тижню грошей Global Money Week – 2025.
Поряд із цим звертаємо вашу увагу, що в цікавому та зручному форматі підвищити свою фінансову грамотність можна в «Інтерактивному посібнику з фінансової грамотності / І. Г. Гончаренко, Л. В. Бережна, О. Ю. Березіна; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: Видавець Третяков О. М., 2024. 120 с» за лінком: https://er.chdtu.edu.ua/handle/ChSTU/5471
Навчайтесь та ставайте фінансово обізнаними!