Дотримуйтесь правил безпечного використання платіжних карток
Продовжуємо цикл порад, як уберегтися від шахраїв. Поради сьогодні стосуються заходів захисту платіжних карток, фінансового номеру та коштів на рахунках в онлайн-банкінгу.
Порада 1[1]. Ніколи не розголошуйте дані своєї картки! Не передавайте третім особам реквізити своєї картки, зокрема:
термін дії;
CVV-код (три цифри на звороті картки);
логін і пароль для входу в інтернет-банкінг.
Остерігайтеся шахрайських схем. Наприклад, ви замовили товар через Instagram і вже оплатили його. Через деякий час «продавець» повідомляє, що товару немає і пропонує повернути гроші. Для цього вас просять авторизуватися на сайті та ввести всі реквізити картки. Це класична шахрайська схема! Єдине, що потрібно для повернення вам коштів – це номер (16 цифр) вашої карточки.
Ніколи не передавайте конфіденційні дані через соцмережі, месенджери або електронну пошту, якщо не впевнені у надійності запиту.
Порада 2. Не передавайте одноразові паролі!
Шахраї можуть випитувати SMS-коди, які надходять від банку чи мобільного оператора, щоб отримати доступ до вашого рахунку.
Порада 3. Захистіть свій фінансовий номер.
Щоб уникнути шахрайства, підв’яжіть свою SIM-карту до особистих ідентифікаційних даних у мобільного оператора. Це можна зробити швидко й безкоштовно. Наприклад, через систему BankID НБУ або звернувшись до оператора. Не використовуйте неперсоніфіковані SIM-картки для фінансових операцій.
Порада 4. Встановлюйте ліміти на онлайн-оплати.
Обмеження суми покупок в Інтернеті допомагає знизити ризик несанкціонованих транзакцій. Ви можете налаштувати або змінити ліміти самостійно в інтернет-банкінгу або звернувшись до банку.
Порада 5. Контролюйте свої фінанси – перевіряйте виписки з банківських карток та рахунків!
Регулярний перегляд виписок допоможе вам вчасно виявити підозрілі або несанкціоновані транзакції, що можуть свідчити про шахрайство чи крадіжку персональних даних.
Чому це важливо?
Ви зможете переконатися, що всі транзакції були здійснені саме вами.
Виявивши підозрілі операції, ви зможете швидко зреагувати та повідомити банк, щоб запобігти фінансовим втратам.
Регулярний моніторинг допомагає захистити ваші кошти від шахраїв та уникнути можливих загроз.
Якщо ви помітили незвичні списання – негайно зверніться до свого банку! Швидка реакція може врятувати ваші фінанси від зловмисників.
Порада 6. Створюйте надійні паролі для всіх сервісів і пристроїв, які використовуєте!
Як зловмисники можуть дізнатися ваш пароль? Існує декілька способів, зокрема:
🔹 Простий перебір.
Хакери пробують усі можливі комбінації символів. Наприклад, паролі на кшталт «12345» або «qwerty» дуже легко зламати, оскільки вони є стандартними шаблонами на клавіатурі.
🔹 Підбір за особистою інформацією.
Зловмисники можуть використовувати публічно доступні дані про вас, такі як ім’я, прізвище, дата народження або номер телефону. Наприклад, паролі «ivanenko123» або «7/9/1995» є ненадійними, оскільки їх легко відгадати.
🔹 Словниковий метод.
Цей спосіб базується на використанні популярних слів і стандартних паролів. Наприклад, «password», «guest», «ivan1234», «p@ssw0rd» або повторювані комбінації на кшталт «passpass».
Компанія NordPass, яка спеціалізується на керуванні паролями, опублікувала звіт про найбільш поширені паролі 2022 року. Дослідження охопило 30 країн і виявило, що найчастіше люди використовували пароль «password», особливо в Австралії, Великобританії та Індії.
Другим за популярністю став пароль «123456», який утримував лідерство у світі упродовж двох попередніх років. На третьому місці – комбінація «123456789».
У США найбільш уживаним паролем виявилося слово «guest», яке також посіло четверту сходинку в глобальному рейтингу. П’яте місце зайняла клавіатурна послідовність «qwerty».
До списку найнебезпечніших паролів також увійшли «12345678», «111111», «12345», а завершує топ-200 комбінація «124578».
Більшість із цих паролів можна зламати менш ніж за секунду! Тому важливо використовувати складні та унікальні комбінації для захисту своїх даних.
Як зробити свій пароль безпечним?
Використовуйте довгі комбінації (мінімум 12 символів).
Поєднуйте великі та малі літери, цифри та спеціальні символи.
Уникайте простих послідовностей та особистих даних.
Не використовуйте один пароль для різних акаунтів.
Пам’ятайте: безпека починається з вас – подбайте про надійний пароль!
Принагідно кафедра фінансів ЧДТУ нагадує, що в цікавому та зручному форматі підвищити свою фінансову грамотність можна в «Інтерактивному посібнику з фінансової грамотності / І. Г. Гончаренко, Л. В. Бережна, О. Ю. Березіна; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: Видавець Третяков О. М., 2024. 120 с.» за лінком https://er.chdtu.edu.ua/handle/ChSTU/5471.
Навчайтесь та ставайте фінансово обізнаними!
[1] Складено за матеріалами сайту інформаційної кампанії #ШахрайГудбай