Час творити писанку: у Черкасах розпочалися передвеликодні майстеркласи

29 Березня 2025, 11:49
0

Традиційно в Черкасах напередодні Великодня стартують навчальні майстеркласи з писанкарства. Серед найперших цього року їх провели Галерея народного мистецтва України при Черкаському осередку Національної спілки народних майстрів України та Черкаський обласний художній музей. Заняття відбуваються за обов’язковим попереднім записом. Отже, всі охочі мають можливість створити собі великодній оберіг, зануритись у загадковий світ прадавніх символів та спробувати краще за сучасне ІТ запрограмувати своє життя на майбутнє або навіть майбутнє своєї країни.

«Писанка — це більш, ніж мистецтво, це потреба душі»

Як повідомила голова Черкаського осередку Національної спілки народних майстрів України Ольга Мартинова, перші майстеркласи в Галереї народного мистецтва України з писанкарства відбулися вже минулої суботи.

– Галерея народного мистецтва України традиційно відчинила свої двері для усіх охочих. У нас як завжди працює наша «Великодня майстерня», — розповіла Ольга Михайлівна. — Зазвичай, ми розказуємо та показуємо, як писати традиційну черкаську писанку. Але дуже хочеться провести творчу зустріч, на якій розповісти ще й про традиційну лемківську писанку. Сподіваюсь, вийде! Бо це надзвичайно цікаво й для багатьох наших відвідувачів має стати справжнім відкриттям. І ось чому. Лемківська писанка пишеться дуже оригінально, з відмінностями накладання воску та деякими іншими нюансами. Звісно, писанки у всьому їхньому географічному розмаїтті всі цікаві. Маємо лемківську, бойківську, писанки, характерні для різних регіонів країни та районів окремих областей. Так само маємо і свою рідну — традиційну середньодніпрянську. Розповідатимуть всім охочим про секрети розпису писанки наші майстрині Анна Криворотова, Кристіна Шинкарчук, інші спілчани та студентки з художньо-технічного коледжу, які є лауреатками президентської стипендії. Ми плануємо попередньо на 5 квітня запросити взяти участь у наших «творчих мистецьких посиденьках» майстринь із української діаспори. Зібрані під час них кошти будуть спрямовані на допомогу військовим. Також хочемо запросити до творчої зустрічі дуже цікаву майстриню з Маньківки Людмилу Бас. Так що плани у Галереї великі і цікаві. Ми чекаємо на наші майстеркласи з писанкарства і дорослих, і дітей. Традиційно до нас завітають учні шкіл, із якими Галерея співпрацює в цьому плані протягом багатьох років. А для тих жителів області, які не зможуть відвідати наочно майстеркласи в Черкасах, ми разом із Черкаським обласним центром народної творчості готуємо окрему онлайн-зустріч.

Ольга Мартинова повідомила, що до свята Великодня Галерея народного мистецтва України запланувала дуже цікаву нову святкову виставку. В експозиції буде представлений майже увесь спектр мистецьких витворів від спільноти народних майстрів Черкащини.

– Ми маємо великий доробок Вадима Мицика та Ярини Ратушняк. Їх можна вважати титанами писанкового мистецтва на місцевому рівні, адже саме вони «піднімали» з небуття нашу черкаську традиційну писанку. Тож, під час наших творчих зустрічей у переддень Великодня, маємо не забути згадати їх. Я пам’ятаю наші найперші творчі зустрічі, які відбувались в музеї Кобзаря. Там були присутні художники — Неоніла Недосеко, Юрій Борисов, родина Теліженків та інші. Усі вони навчались у Львові, там і писанкарство освоювали також. Я навчалася у Вижниці. Пригадую неймовірні Косівський ринок та Музей писанки в Коломиї. Цю традицію я власне привезла в Черкаси. Колись намалювала та подарувала писанки своїм друзям до великодніх свят, а згодом виявилося, що вони просто… з’їли оберіг. Бо в ті роки культура писанкарства у нас була майже втрачена. Це сьогодні написання писанок стало дуже популярною справою, а до двохтисячного року все було трохи інакше. У когось в родині шанували традиції, а в когось взагалі й ніколи не згадували про них. Звідси, розуміння того, наскільки важливою справою є організація виставок майстрів, де популяризується традиційна українська писанка, як окремий вид мистецтва. Відповідно, й майстеркласи, під час яких закладається у свідомості кожного необхідність шанувати народний спадок, як найважливіший скарб, — продовжила Ольга Михайлівна. — Протягом років у Черкасах було проведено безліч заходів, присвячених мистецтву писанкарства, — і в нашій Галереї, і в Черкаському краєзнавчому музеї, і в обласному художньому музеї та музеї Кобзаря. І це дійсно колосальна робота для всіх нас.

Сама Ольга Михайлівна, до речі, написала не одну сотню, та що там — тисячу писанок у різних традиціях. Зокрема, велику серію писанок за колекцією Скоржинської на замовлення Галини та Миколи Корнієнків, на замовлення Музею народної архітектури та побуту в Пирогово відтворила та виготовила серію писанок за мотивами писанок Вадима Мицика. Писанки Ольги Мартинової зберігаються в музеях Тернополя, Коломиї, в різних музеях України та колекціях шанувальників народного мистецтва. Не можна не згадати і участь майстрині у Всеукраїнському фестивалі писанок у 2014 році. Ту велику її мегаписанку, яку мисткині самотужки довелося малювати в одному із цехів черкаського заводу «Темп», і яка спочатку прикрасила Соборну площу, а потім взяла участь у Параді писанок у Києві. Велика писанка створювалась за технологією-імпровізацією, що апробовувалась та народжувалась прямісінько під час розпису. За словами Ольги Мартинової, переносити «малі форми» на «великі» дуже непросто. До речі, тоді наша велика і саме традиційна черкаська писанка авторства Ольги Мартинової виглядала більш ніж гідно серед представлених на фестивалі писанок майстрами інших регіонів України.

Писанковий бум у Художньому музеї давно став звичним явищем

Майстеркласи з писанкарства в Черкаському обласному художньому музеї проводяться силами творчих співробітників самого музею.

– Наші дівчата, які між іншим мають спеціальну художню освіту, пишуть писанки зі всіма охочими відвідувачами протягом останніх восьми років, — коментує старший науковий співробітник Черкаського художнього музею, мистецтвознавиця Олександра Рак. — Запрошуємо на наші писанкарські уроки зазвичай за місяць до великодніх свят. Так само і цього року. До речі, останній майстерклас у нас відбудеться буквально за кілька днів до Великодня. Зазвичай, охочих дуже багато — це десь до 120 відвідувачів на день. В основному це малеча та школярі. До них доєднуються і дорослі — мами, бабусі. Радіємо зростанню кількості зацікавленої молоді. Маємо також постійних відвідувачів, які беруть участь у розписі великодніх традиційних писанок уже не один рік поспіль. Звісно, це непроста робота, але вона спрямована на збереження народних традицій і тим є дуже цінною. Для написання писанок є все необхідне. Але ми просимо, щоб зберегти свій виріб, нашим писанкарям потрібно попіклуватись та взяти з собою коробочку або контейнер для переноски писанки (щоб сире яйце не розбилося і не тріснуло).

За словами мистецтвознавиці, співробітники музею не лише навчають писати писанки, але й проводять захопливі лекції, під час яких розповідають про українські писанки практично все. Кожен із учасників майстеркласів самостійно обирає, яку саме писанку бажає створити. Задля цього попередньо знайомиться з роздатковим матеріалом, де міститься інформація про ту чи іншу символіку, яка використовується писанкарями з давніх давен.

Майстеркласи з писанкарства відбуваються у художньому музеї щодня, окрім понеділка, за попереднім записом.

До речі, у постійній та надзвичайно інформативній музейній експозиції в художньому музеї виставлені колекційні писанки — це унікальна писанкова колекція народного художника України Данили Нарбута, яку він збирав та досліджував за життя. У вітринах можна побачили також писанки, виконані в різних техніках відомими черкаськими майстрами. Зокрема, це писанкові витвори Тамари Гордової, Миколи Плаксія, Лідії Солодар, Ярини Ратушняк, Тамари Федоренко, Мирослави Куць, різблянки Галини Поліщук.

Як кажуть у художньому музеї: «Ласкаво просимо до писанкового раю!»

 

Тетяна Євген’єва

 

guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x