Знати героїв в обличчя — у черкаському музеї впродовж місяця експонуватимуть виставку-шану

3 Квітня 2025, 20:57
0

У Черкаському обласному краєзнавчому музеї відкрили експозицію, сформовану зі 250 світлин та історій життя бійців полку «Азов», які загинули під час оборони Маріуполя та «Азовсталі». Її створено та організовано представниками ГО «Родин загиблих захисників України «Серце назовні» та підтримано центром «ЯМаріуполь.Черкаси». Черкаси стали 16 українським містом, де можна побачити цю інформаційно потужну експозицію. Після Черкас вона помандрує до Полтави.

– Головна мета — не лише вшанувати пам’ять загиблих героїв. А донести світу правду про подвиг захисників Маріуполя, — говорить керівниця центру «ЯМаріуполь» у Черкасах Катерина Аксенко. — Сила духу та відданість своїй країні, яку проявили наші герої та героїні, повинні викарбуватись у серцях усіх українців.

Одна із ідейних натхненниць та організаторок створення експозиції — мати Владислава Литвиненка (позивний «Вектор») — бійця полку «Азов», який загинув при обороні Маріуполя в березні 2022 року, Віра Литвиненко. Після загибелі сина жінка почала займатись активною громадською діяльністю. Зокрема, зайнялась вшануванням пам’яті всіх загиблих «азовців» — збором інформації про них та їхній подвиг. Ідея створення саме пересувної документальної експозиції народилась 24 лютого 2023 року, на річницю початку повномасштабного вторгнення, коли в Києві в Національному музеї історії України було відкрито першу експозицію. Там вона експонується по цей час в постійно діючому доступі.

За словами організаторів, із того часу були роздруковані ще портрети наших героїв і це розширило можливості експозиції. Інформації та відомостей стає більше й зрозуміло, що виставка-шана стає інформаційно ширшою. Усе це робиться за кошти родин загиблих військових.

Експозицію «Азов — Янголи Маріуполя», окрім столиці, вже побачили Вінниця, Хмельницький, Миколаїв, Івано-Франківськ, Красноград Харківської області, Львів, Тернопіль, Луцьк, Рівне, Кам’янець-Подільський, Чернівці. Між тим експозиція готується до розгортання в Таллінні та в Канаді, де подію вшанування героїв українців організовуватиме українська діаспора.

– Експозиція — про найближчих наших людей, героїв, родом з різних куточків України, які загинули обороняючи Маріуполь. Про бійців 12 бригади та 3-ої штурмової. Усіх тих, хто звільнився з полку «Азов» до початку вторгнення, але повернувся на допомогу побратимам. Тих, хто ризикуючи життям повернувся до оточеного ворога міста Марії на гелікоптерах… Зрозуміло, війна принесла багато горя в родини бійців інших підрозділів. Ми ж розповідаємо ті історії, які ми знаємо. Ми хочемо розповісти про цей великий подвиг наших рідних, наших синів та доньок, щоб люди, яких не торкнулася ця війна, розуміли — якою великою ціною ми виборюємо нашу незалежність, — розповіла пані Віра. — Ми зібрали інформацію про героїв, що віддали свої життя за місто Маріуполь та всіх тих, хто захищав Маріуполь перебуваючи в повному оточенні. Ми хотіли саме у такому документально-портретному форматі, (на двох мовах — українською та англійською), донести людям інформацію про безпрецедентний випадок у нашій довготривалій війні з загарбником росією. Коли військовим довелося воювати в повному оточенні та боронити місто без доставки боєкомплектів, без продовольства та води. Оборону наші хлопці тримали 86 днів. Про це потрібно розповідати, щоб про це знали всі, весь світ. Знали героїв в обличчя. Ми маємо на їхньому прикладі виховувати нове покоління — щоб ці герої стали для молоді своєрідними маячками в житті. Таким чином ми доносимо світові правдиву, а не викривлену пропагандистами нашу історію, історію про наших оборонців — молодих хлопців, які хотіли жити, будували плани на майбутнє, на своє щасливе життя. Переважно не професійні військові. Мали мирні цивільні професії. Мій син закінчив Київський національний університет культури та мистецтва за фахом дизайнер інтер’єру. Він за свій короткий вік встиг залишити по собі багато талановито виконаних малюнків… Усі наші герої гідні того, щоб про них писали книги та знімали кінострічки.

 

Тетяна Євген’єва

guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x