Не лікуйтеся в інтернеті, довіртеся фахівцям: сімейна лікарка Юлія Перова про те, як зберегти здоров’я
Всесвітній день здоров’я в Україні та світі відзначають щорічно 7 квітня. Дбати про своє здоров’я – важливо, бути здоровим – прекрасно. В умовах повномасштабної війни складно відчувати себе повністю здоровим, адже якщо фізично ми можемо почуватися добре, то ментальний стан складний у багатьох. Перший лікар, до якого всі мають звертатися із проблемами здоров’я, – це сімейний, і після старту медичної реформи вже фактично більшість має своїх сімейників. Чому важливо обрати свого терапевта, із якими питаннями звертатися до нього, коли приймати вітаміни та чи треба вакцинуватися – про це та багато іншого ми поговорили із сімейною лікаркою Юлією Перовою.
– Пані Юліє, розкажіть про себе: де навчалися, скільки років практикуєте та чому обрали фах саме сімейного лікаря?
– Навчалася в Дніпропетровській медичній академії, потім – інтернатура в Національному університеті охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика. За розподіленням потрапила на роботу в Черкаський міський центр ПМСД №2. Там працювала близько року, далі – досвід у приватній практиці. Для мене цікавий саме фах сімейного лікаря, адже це широкопрофільна спеціальність. До нас як лікарів первинної ланки звертаються із різноманітними питаннями, ми консультуємо, призначаємо лікування, обстеження або ж спрямовуємо до вузькопрофільних спеціалістів.
– Попри те, що реформа сімейної медицини стартувала вже давно, є люди, які ще й досі не обрали собі сімейного лікаря або ж мають його «на папірці», а ходять відразу до профільних спеціалістів. Порадьте, як обрати свого лікаря і чому важливо все-таки мати такого фахівця?
– Дорослим людям потрібен свій сімейний лікар, так само як і педіатр дітям, для того, щоб отримувати безоплатну первинну допомогу, чіткі спрямування до вузькопрофільних лікарів. Знайти сімейного лікаря можна й за рекомендаціями від колег, знайомих чи рідних або ж за відгуками в інтернеті. Головне, щоб вас лікар задовольняв як фахівець, ви йому довіряли та була взаємоповага. Ви можете не з першого візиту обирати фахівця, а прийти до кількох спеціалістів і вже за результатами спілкувань укласти декларацію із найкращим на ваш погляд. Також можна змінювати сімейного лікаря, якщо вас у процесі щось стало не задовольняти, це абсолютно нормально.
– Із якими питаннями можна звертатися до сімейного лікаря?
– Насправді із різноманітними. Коли пацієнта щось турбує, це якраз перший лікар, до якого варто звертатися. Треба не боятися ставити питання, уточнювати всі моменти, пацієнт має розуміти, чому й для чого йому призначають лікування чи обстеження.
– Із чим найчастіше приходять пацієнти, і як звернення змінилися після початку повномасштабного вторгнення?
– Зараз найбільше пацієнтів звертаються із вірусними захворюваннями та ускладненнями від них. Також частими пацієнтами є люди, які мають проблеми серцево-судинної системи, страждають на алергії. Та з початком повномасштабної війни все більше звернень – щодо тривожності, порушень сну, депресивних, апатичних станів. Тому тут сімейний лікар ще є і в ролі психолога. Інколи прийоми можуть тривати більше, ніж зазвичай, щоб змогти людину заспокоїти та підтримати, призначити лікування та скерувати, за потреби, до вузькопрофільного фахівця.
– Профілактика сезонних вірусних захворювань: яке ваше ставлення? Чи існує чарівна пігулка, що захистить від вірусів? Чи можливо допоможе часник, цибуля, імбир?
– Дійсно, деякі захворювання мають сезонний характер і ми можемо їх профілактувати. Це досить прості рекомендації: гігієна рук, використання антисептиків за потреби, дотримання маскового режиму в місцях скупчення людей, режим сну, правильне й збалансоване харчування, водний режим та фізичне навантаження.
Щодо харчування – варто звертати увагу на сезонні овочі й фрукти та додавати їх до раціону. Якщо вам смакує до страв цибуля чи часник, чому б ні!? Імбир, лимон можна додавати до чаю, якщо у вас немає протипоказів щодо їхнього вживання. Також рекомендується приймати вітамін Д у період загострення епідситуації, але лише після консультації лікаря, який визначить точне дозування та тривалість його прийому. Не варто також купувати різні препарати, які обіцяють зміцнення імунітету, профілактику грипу та вірусних застуд. Обов’язково консультуйтеся й про все запитуйте сімейного лікаря, це й зекономить ваші кошти, і збереже здоров’я.
– Зараз стало модним приймати різні вітаміни, добавки, які найчастіше люди призначають самі собі, подивившись рекомендації блогерів. У чому ризики? І чи є дійсно якісь вітаміни, що їх потрібно приймати всім?
– Перед прийомом будь-яких вітамінів потрібно обов’язково консультуватися з лікарем, здавати аналізи, щоб зрозуміти, чи потрібні вони вам взагалі, адже гіповітаміноз так само небезпечний, як і авітаміноз. Наприклад, якщо це стосується вітаміну Д, краще здавати аналіз, щоб розуміти, чи є у пацієнта дефіцит. Так, під час сезонних вірусних захворювань у протоколах лікування є призначення цього вітаміну, але дозу визначає лікар. Усі інші вітаміни ми можемо брати з продуктів харчування, зокрема овочів та фруктів. Якщо ж ви відчуваєте погіршення самопочуття, то краще проконсультуватися з лікарем, здати необхідні аналізи й визначити, чи потрібно вам приймати додатково вітаміни. До того ж зараз більшість таких аналізів за направленням сімейного лікаря можна здати безоплатно. Запитують пацієнти щодо доцільності прийому колагену та інших препаратів… Ми можемо рекомендувати, але знову ж таки – лише після здачі аналізів, щоб розуміти, потрібно це чи ні. За рекомендаціями з соцмереж, від блогерів не варто йти й купувати вітаміни чи добавки та приймати їх. Так можна собі нашкодити, адже часто через безконтрольний прийом розвиваються алергічні реакції.
– Які обстеження, дослідження ви радите робити своїм пацієнтам щорічно?
– Раз на рік рекомендую здавати загальний аналіз крові, сечі, біохімію, печінкові, ниркові проби й визначати рівень цукру. Якщо це люди старшого віку, то ліпідограму.
– Яка ваша думка щодо вакцинації, наскільки це важливо? Чому в людей такі упередження щодо вакцин?
– Вакцинація – це важливо. ВООЗ та НСЗУ говорять, що близько 65% вакцинацій уже зроблених – це заслуга лікарів первинної ланки. Проінформований пацієнт швидше піде, вакцинується та захистить своє життя й здоров’я. Сьогодні, на жаль, ростуть спалахи інфекційних захворювань на дифтерію та правець. За календарем щеплень від цих хвороб ревакцинують дорослих кожні 10 років. Є вакцини, що рекомендують робити, але їх немає в Календарі щеплень, йдеться про грип, коронавірус та інші. Вакцинація зберігає життя. Якщо ви боїтеся чи маєте певні перестороги щодо щеплення, зверніться до сімейного лікаря, який відповість на всі ваші запитання та надасть вичерпну інформацію. Головне, не довіряти інформації із соцмереж, яка абсолютно не підтверджена.
– Чи потрібно перед вакцинацією проходити обстеження, здавати аналізи?
– Ні, не потрібно, людина просто має почуватися добре, не мати ознак інфекційний захворювань. Перед вакцинацією пацієнта оглядає сімейний лікар: якщо немає скарг, а в лікаря – жодних зауважень до стану здоров’я, тоді можна робити щеплення. Також лікар завжди попереджає про будь-які можливі побічні ефекти після процедури. Жодної кардіограми, УЗД чи МРТ виконувати напередодні не потрібно.
– Як ви оцінюєте рівень обізнаності людей про своє здоров’я? Чи достатньо вони дбають про профілактику?
– За період повномасштабної війни люди стали обізнанішими, більш відповідально почали ставитися до свого здоров’я та здоров’я рідних. Пацієнти більше ставлять запитань, консультуються, не затягують із лікуванням хвороб. Кожен зацікавлений у тому, щоб у цей складний період здоров’я не підводило. Мені як фахівцеві дуже приємно, що мої пацієнти стали більш обізнаними й свідомими.
– Які б ви дали загальні поради щодо зміцнення здоров’я?
– Обов’язково треба дотримуватися режиму харчування, не пропускати сніданки, щоб енергії зранку вистачало. Бажано дотримуватися водного режиму: пити протягом дня саме чисту воду або ж із лимоном, якщо так смачно. Потрібно дбати про нормалізацію сну, зараз через повітряні тривоги це зробити складно, але все ж намагайтеся перед сном відкладати гаджети, давати собі на відпочинок 7–8 годин, адже відновлюватися організму потрібно. Не забувайте про фізичні навантаження, це не обов’язково має бути спортзал – можна ходити, робити пробіжки. Відмовляйтеся від шкідливих звичок. А також раджу всім у цей час знаходити собі те, що покращує ваш емоційний стан, розслабляє, надихає, дає енергію. Обирайте хобі, прогулянки, спілкування з приємними людьми, йогу, тому що через переживання, пов’язані із війною, наш організм дуже часто перебуває в стресі. І головне – не лікуйтеся за допомогою інтернету, не шукайте діагнозів, довірте своє здоров’я фахівцям.
Олеся Зінченко