Черкаські ботаніки створюють охоронні зони для червонокнижних рослин
Науковці-ботаніки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відстежують місця зростання рідкісних і зникаючих видів рослин та розробляють документи зі створення охоронних зон для збереження цих видів. Про це йдеться на сайті вишу.

Тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum Klokov et Zoz), який зрідка трапляється у листяних лісах Черкащини, зникає через вирубування лісі, витоптування у місцях рекреації, збирання на букети. Фото — із сайту ЧНУ
Цю роботу виконують доценти ННІ природничих та аграрних наук ЧНУ Олександр Спрягайло та Оксана Спрягайло й викладачка Катерина Лавріненко — за сприяння та фінансової підтримки польської Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, що співфінансується Фондом «Освіта для демократії» в межах програми RITA-Регіон в перехідний період, що фінансується Польсько-Американським Фондом Свободи.
Наразі природоохоронці проводять польові обстеження у кількох лісництвах Черкаського району. Травень, кажуть, — гаряча пора: у цей час цвіте більшість червонокнижних видів рослин і тому їх найлегше виявити серед лісової зелені.

Любка зеленоквіткова (Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb.) – одна з рідкісних лісових орхідей у Черкаській області, дуже вразлива до вирубування лісів та руйнування біотопів унаслідок господарської діяльності. Фото — із сайту ЧНУ
— Проблема охорони лісових рідкісних і зникаючих видів рослин пов’язана з тим, що традиційне ведення лісового господарства дає небагато шансів для їх виживання. Зосередження на вирощуванні лісу для виробництва деревини не сприяє збереженню багатофункціональності лісових екосистем. Тому, на жаль, у наших лісах лишається все менше ділянок, на яких рідкісним видам вдалося закріпитися і вижити, — зауважують ботаніки.
Традиційний шлях збереження червонокнижних та регіонально-рідкісних видів — створення об’єктів природно-заповідного фонду – здебільшого, дуже непростий (бо часто зустрічає спротив з боку землекористувача) і тому може або бути доволі тривалим, або й узагалі зайти в глухий кут.

Сон розкритий, або широколистий (Pulsatilla patens (L.) Mill.), що росте у соснових лісах Черкаського бору, потерпає від порушення умов зростання (вирубування лісів, надмірної рекреації), збирання на букети та викопування для власних клумб. Фото — із сайту ЧНУ
Альтернативою стали «Порядок створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах» та «Порядок створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України», що були затверджені у травні 2023 року Постановою Кабінету Міністрів України.

Тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum Klokov et Zoz). Фото — із сайту ЧНУ
Якраз цей напрямок і розвивають науковці кафедри агрономії, біології та екології. Захист від знищення навіть невеличких острівців раритетного фіторізноманіття – неоціненний внесок у збереження природного біорізноманіття Черкащини і всієї України.

Любка зеленоквіткова (Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb.). Фото — із сайту ЧНУ
Читайте «Нову Добу» в соцмережах:
Ще більше новин — на сайті.