Черкаська станція переливання крові безоплатно заготовлятиме кров для лікарень усієї області
Після тривалої перерви КНП “Черкаська обласна станція переливання крові” повністю відновлює свою повноцінну роботу й відтепер заготовлятиме й перероблятиме кров і компоненти крові, безоплатно забезпечуючи лікувальні заклади Черкащини. Про нинішню специфіку роботи закладу “Нова Доба” розпитала медичного директора комунального підприємства Миколу Стогнія.
Майже 7 років Черкаська обласна станція переливання крові не заготовляла кров, а лише її тестувала. Відповідно, за цей час не була сформована й база донорів — лише сьогодні комунальний заклад відновлює прийом громадян, котрі готові пожертвувати кров і компоненти крові для тих, хто цього потребує.

Микола Стогній, медичний директор Черкаської обласної станції переливання крові
— Ми почали працювати і створювати умови для донорів, для пацієнтів, для належної взаємодії. Технічно заклад повністю готовий до відновлення діяльності, роботи з людьми і з лікарнями, — каже медичний директор Станції переливання крові.
За його словами, сьогодні підприємство ставить перед собою завдання забезпечувати заготівлю компонентів донорської крові і видачу її в лікувальні заклади.
Коментувати нинішні особливості такої заготівлі поки зарано — Обласна станція переливання лиш нещодавно відновила забір крові у донорів, котрі готові безоплатно надавати її для різних потреб лікувальних закладів Черкащини. Микола Стогній каже, що зараз аналізують дані всіх охочих і поступово формуватимуть постійний реєстр донорів. Для цього вже створили спеціальну анкету, що допоможе черкащанам долучитися до такої справи.
Нинішнє оновлення діяльності черкаського комунального підприємства пов’язане зі змінами законодавства в питаннях забору, використання, заготівлі, переробки і зберігання донорської крові та її компонентів.
— Тепер структурні підрозділи районних і міських лікарень не зможуть працювати з донорами й заготовляти та переробляти кров, як робили це раніше, бо, за законом, одна й та сама юридична особа не має права заготовляти кров і її використовувати. При цьому МОЗ дозволяє таким лікарням створювати й контролювати банки донорської крові, яку заготовляє Обласна станція переливання й інші структурні підрозділи, що мають на це відповідну ліцензію, — пояснює Микола Стогній.
Тобто здати кров для донорських потреб можна буде лише в одному комунальному закладі нашого регіону. У такий спосіб Черкаська обласна станція переливання крові лишається єдиним в області некомерційним підприємством, що безоплатно забезпечуватиме кров’ю та її компонентами лікувальні заклади всієї Черкащини.
— Роботу Обласної станції переливання крові повністю фінансує держава — на основі так званої референтної ціни, затвердженої Кабінетом міністрів і Міністерством охорони здоров’я. Лікувальний заклад, що потребує донорської крові, має укласти з нами договір на постачання крові — і тоді Обласна станція переливання забезпечує його відповідно до наданих заявок, — коментує медичний директор Черкаської обласної СПК.
Як зазначає Микола Стогній, відділ експедиції, що забезпечує видачу компонентів крові для медичних закладів Черкащини, в Обласній станції переливання працює цілодобово. За новими змінами, лікувальні заклади отримуватимуть тут кров відповідно до своєї тижневої потреби.
Такі нововведення, на думку медичного директора КНП, ввели для покращення безпеки, якості та контролю заготівлі й переливання крові.
— Раніше ми тестували ту кров, яка терміново надходила з районів, і відповідали за аналізи, зокрема, перевірку на інфекції. А от що відбувалося з кров’ю далі — за це відповідальні були вже тільки лікарні. Зараз же повністю весь шлях крові аж до лікарняного банку забезпечує Обласна станція переливання. А далі лікарня створює свій лікарняний банк крові, і відповідальні особи її видають і використовують, — говорить Микола Стогній.
Сьогодні Черкаська обласна станція переливання крові запрошує небайдужих поповнити базу донорів, заповнивши спеціальну анкету. Наголошують: усі ваші дані конфіденційні і потрібні суто для комунікації з вами як потенційним донором.
Погодившись на співпрацю з черкаським комунальним підприємством, ви не лише допомагаєте виконувати замовлення місцевих лікарень, а й дбаєте про потреби військовиків, для котрих цей заклад також нині забезпечує надання медичної допомоги.
Нагадаємо, нещодавно черкаський лікар-гематолог Богдан Скульський в інтерв’ю «Новій Добі» розповів про те, як на Черкащині розвивають трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку.
Читайте «Нову Добу» в соцмережах:
Ще більше новин — на сайті.