Мистецький рай: у Черкаському художньому музеї триває унікальний артпроєкт
У просторі Черкаського обласного художнього музею розмістилися роботи в межах унікального культурного проєкту «ART PARADISE». Уперше його було продемонстровано торік у Франції, в місті Лімож. А тепер більш розширену експозицію мають можливість побачити черкащани. Проєкт ініціювала та є його незмінною кураторкою черкаська дизайнерка одягу Ірина Дика. Він вмістив роботи багатьох відомих черкаських митців народного, образотворчого мистецтва та сучасного дизайну, зокрема. «ART PARADISE» надав можливості популяризувати українську вжиткову культуру в Європі та вкотре переконливо довести, що Україна є важливою частиною європейської культури.
У межах проєкту «ART PARADISE» тепер у Черкасах презентовано творчість відомих черкаських майстринь у межах окремого проєкту «Від традицій до сьогодення» — вишивальниць та хранительок українських народних традицій в українському традиційному вбрані Наталії Крамної-Таран та Тетяни Дубовець, лялькарки Олени Корнієнко, неповторний станковий розпис та прикраси Тамари Гордової, художниці та майстрині Тетяни Сосуліної, майстринь з виготовлення традиційних віночків Наталії Калини та Анни Веретільник, (що через свої фотороботи закумулювала неосяжну красу української жінки у серії фотокартин «Уквітчана»), авторська вишивка Тетяни Нафтель та Оксани Огій, дивовижні прикраси Тетяни Касьян та Раїси Войт. А ще колосальна за різножанровим наповненням та емоційною складовою експозиція вмістила фотографії серії «Автентичне фото кінця ХІХ століття» від Фонду Миколи Бабака та щемливий фотопроєкт «Батьківська хата».
Організаторка виставки та дизайнерка «ART PARADISE» Ірина Дика розповіла про свої перші виставки у Франції та про їхні відмінності від нинішньої виставки, яку асоціює з мистецьким раєм.
– Майстри, які змогли прислати мені свої роботи у Францію, стали безпосередніми учасниками перших виставок там. Ми спільно показали всю нашу автентичну красу — рушники, ляльки-мотанки, вишиті хустки, намиста та прикраси, віночки. Я включила сюди ще свою колекцію одягу «Трипільський лист» та світлини з Фонду Бабака. Окрім черкаських майстрів, були роботи двох киянок та дівчини з Одеси. Загалом робіт було не так багато. Бо це ж все мало пересилатись поштою і зрозуміло не кожен мав таку можливість. Та ще й під час війни. Але це була можливість заявити про Україну та українське мистецтво. Головний меседж — привернути увагу європейців до України. Виставка в Ліможі тривала два тижні, і весь цей час французи доволі захопливо цікавились нашою культурою та українськими традиціями. У ліможській популярній газеті навіть було розміщено велику публікацію про це, розповідь про мене та підтримку українського народу в його прагненнях бути незалежним та вільним. Це було неочікувано та приємно. А ще обнадійливо, бо деякі французи знайомились із Україною дійсно вперше. І навіть запитували, якою мовою ми розмовляємо. Тому влаштовувати виставки закордоном дуже важливо для створення певної «картинки» про нашу країну, яка дійсно неймовірно багата на культурні традиції, — коментує Ірина Дика. — Згодом мною було організовано вже великий «ART PARADISE» аналогічний тому, що ми бачимо зараз в Черкасах. Фактично я його привезла до рідного міста з Ліможу. Але «вдома» проєкт став більш повний та більш яскравий. Адже тут є реальна можливість показати всю багатющу художньо-мистецьку палітру.
Ірина Дика дякує французам за розуміння та допомогу у влаштуванні виставок, а Черкаському художньому музею за сприяння в продовженні цієї важливої культурної естафети.
– Французи прості, доброзичливі люди. Вони поблажливо ставляться навіть до якихось твоїх несуттєвих помилок. У нас навпаки до всього дуже високі стандарти. Тож, думаю, взаємообмін відповідно дає свої позитиви обом сторонам, — поділилась думкою Ірина Дика. — Але головне в такому обміні для нас — підтримка європейської спільноти у прагненнях українського народу жити вільним життям.
Супротив України та її боротьбу за свою національну ідентичність в інформуванні світу підкреслено через графічний візуал, втілений у постерах «VOLNANOVA». Ці роботи також було представлено французам в Ліможі. Кураторкою цієї частини проєкту стала професорка, викладачка кафедри дизайну ЧДТУ Інна Яковець, а виконавцями більшості представлених робіт талановиті студенти черкаського вишу.
Голова Черкаського осередку Національної спілки майстрів України Ольга Мартинова зазначила, що проєкт «ART PARADISE» дійсно цікавий. Вона вважає, що потрібно мати талант, щоб настільки вдало об’єднати митців різних жанрів та підходів до народного мистецтва в єдину цілісну мистецьку подію.
– Дякую Ірині Дикій за цю подію вже на нашій землі та Черкаському художньому музею і його керівниці Ользі Гладун за сприяння та розуміння важливості заходу. Звісно, хотілось би, щоб не лише французи бачили багатющу палітру українського народного мистецтва, але щоб наші майстри мали можливість розповісти європейцям віч-на-віч про нашу Україну з її тисячолітніми культурними надбаннями. Щоб кожен митець мав можливість сам розповісти про це і про свою творчість, — слушно зауважила Ольга Михайлівна.
У межах проєкту «ART PARADISE» на локаціях Художнього музею черкаські майстрині проведуть окремі майстеркласи з розпису, виготовлення ляльок-мотанок та традиційних віночків.
У приміщенні Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка 17 травня відбудеться цікава зустріч та презентація книг французької письменниці Сільвії Ебенштейн-Куо про українські реалії.
А фактичним завершенням тижня «ART PARADISE» у Черкасах стане показ колекції жіночого вбрання «Mon Plaisir Fleuri» в стилі етномодерн від Ірини Дикої, як професійної дизайнери одягу, який відбудеться вже цієї п’ятниці, 16 травня.
Тетяна Євген’єва