Рівні права і можливості для всіх: у Черкасах презентували Індекс гендерної рівності
Попри виклики воєнного часу, Україна наблизилась до європейських стандартів у гендерних питаннях і створила інструмент, що допомагає вимірювати рівень справедливості та можливостей у суспільстві — Індекс гендерної рівності. Він дає змогу простежити не лише досягнення, а й слабкі місця, що потребують уваги державної політики. Результати дослідження ситуації з гендерним балансом у регіонах презентували в Черкасах 3 червня. Як це було — дізнавалися журналісти “Нової Доби”.
Гендерна рівність – це рівні можливості й фундамент сталого розвитку суспільства, сильної економіки й довіри до інституцій
За прикладом європейських країн, де постійно здійснюють заміри Індексу гендерної рівності, цього року й Україна провела власне дослідження. Відповідні результати представили під час засідання регіональної координаційної ради з питань гендерної політики, протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству у Черкаській області.
Презентація результатів Індексу гендерної рівності у регіонах – це можливість місцевим владам формувати політики та ініціювати важливі програми з урахуванням гендерної рівності. Олександр Шамрай, заступник голови Черкаської ОВА зауважив, що Індекс гендерної рівності прямо впливає на формування програм на місцевому рівні, а також дозволяє порівняти ситуацію із досягнення гендерної рівності в Україні та в країнах ЄС.
Важливо, щоб інструмент забезпечення рівних прав та можливостей працював як на національному, так і на локальному рівні
У своєму вітальному слові урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко зазначила, що в основу дослідження лягла європейська методологія, а сам вимір Індексу став можливий завдяки консолідації зусиль державного сектору, міжнародних партнерів та громадських організацій.
Вона наголосила, що наразі наша держава займає 20-те місце серед 27 країн ЄС і України та у загальному має 61,4 бала.
— Індекс гендерної рівності дає змогу чітко побачити, на якому рівні перебуває Україна у забезпеченні рівних прав і можливостей для жінок та чоловіків за шістьма ключовими сферами життя: час, гроші, знання, вплив, здоров’я та робота. Важливо, щоб цей інструмент працював не тільки на національному рівні, а й на регіональному – там, де щодня ухвалюються рішення, що безпосередньо впливають на життя людей. Моє побажання, щоб напрацювання, які вже є в Україні, стали основою реальної регіональної політики, – наголосила Урядова уповноважена з питань гендерної політики.
Створення умов для поєднання професійних та сімейних обов’язків, перекваліфікація та доступна інфраструктура для дітей – це те, що дозволить подолати гендерну нерівність
Під час зустрічі старша референтка Апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Галина Жуковська проаналізувала ключові показники Індексу та зазначила, що проведення розрахунку сьогодні дозволяє не просто фіксувати нерівності, а глибше розуміти їхні причини – і відповідно діяти. Вона нагадала, що з 2022 року гендерна політика офіційно закріплена як наскрізна складова державної стратегії до 2030 року.
Галина Жуковська наголосила, що саме Індекс дозволяє відслідкувати приклади, які впливають на економічну незалежність жінок. До прикладу, обмежений доступ до доглядової інфраструктури: догляду за дітьми та людьми похилого віку. Такі приклади допомагають чітко визначити, за якими критеріями варто оцінювати роботу, освіту, догляд.
— Активність на ринку праці в Україні є традиційно нижчою для жінок. Це є свідченням того, що жінки стикаються з більшими бар’єрами при виході на ринок праці і підтриманні безперервної трудової діяльності, — зауважила старша референтка Апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики.
Серед рішень, що допомагають зменшити ці розриви для жінок, вона назвала:
- розширення доступу до дошкільної освіти;
- створення умов для поєднання сімейних та професійних обовʼязків;
- створення груп продовженого дня в школах;
- підтримку перекваліфікації жінок, зокрема в технічні або “традиційно чоловічі” професії тощо.
За словами Галини Жуковської, результати розрахунків дозволяють також приймати ефективні управлінські рішення.
При розрахунку Індексу гендерної рівності в Україні брали такі дані, яких немає у Європі
Дані Індексу гендерної рівності лежать в основі для Стратегії гендерної рівності Європейського союзу, на основі якої розробляють загальноєвропейські директиви. На цьому зауважила координаторка проєктів Українського Жіночого Фонду Мілена Горячковська.
За її словами, методика Індексу гендерної рівності верифікована Європейським інститутом гендерної рівності – розробником Індексу гендерної рівності ЄС.
Розуміння цих базових підходів дозволить Україні напрацьовувати політики в одній методології з ЄС. Індекс обʼєктивно та всебічно оцінює як сильні, так і слабкі сторони нашої держави у забезпеченні політики рівних прав та можливостей. Український Індекс дає змогу об’єктивно оцінювати результати нашої країни в порівнянні з ЄС в цілому та будь-якою країною-членом.
— Дослідження питання гендерного балансу у керівництві компанії – це крок до того, щоб подолати так звану “скляну скелю” для жінок. Коли жінка не може пробитись на керівну посаду через стереотипи чи інші структурні бар’єри. Вже зараз в країнах ЄС діє певна директива, яка покликана змінювати ситуацію. Коли для нас ця директива стане обов’язковою для виконання, в нас вже будуть готові дані, – підкреслила вона.
Під час презентації представники влади і громади провели дискусію про те, як використовувати показники Індексу у щоденній роботі. Присутні обговорили розриви в оплаті праці, проблеми доступу до медичного обслуговування, необхідність гендерного бюджетування для врахування потреб жінок і чоловіків у громадах.
Довідково:
Індекс гендерної рівності – це інструмент, який вимірює стан рівності між жінками та чоловіками у ключових сферах життя. Він розроблений Європейським інститутом гендерної рівності (EIGE) та використовується в країнах ЄС з 2013 року для оцінки прогресу в сфері гендерного балансу та вдосконалення державних політик, а також є важливим елементом стратегій євроінтеграції.
Підготовка Індексу стала можлива завдяки підтримці ЄС та зусиллям команди Українського Жіночого Фонду, Державної служби статистики України за сприяння Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України й апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики.
Щоб детальніше вивчити це питання, можете ознайомитися зі звітом Індексу гендерної рівності в Україні, переглянути дашборди й тематичну інфографіку.
Читайте «Нову Добу» в соцмережах:
Ще більше новин — на сайті.