Загиблому журналістові з Черкас просять присвоїти звання Героя України

11 Червня 2025, 16:03
0

Черкаському журналістові й науковцеві Мукану Володимирові Сергійовичу, котрий служив лейтенантом ЗСУ й загинув на фронті у квітні 2023 року, просять посмертно присвоїти звання Героя України — найвищу державну нагороду — й удостоїти його ордена «Золота зірка». Відповідну петицію на сайті Глави держави зареєструвала черкаська журналістка, голова правління Черкаської обласної організації спілки журналістів Тетяна Калиновська.

Воїн Мукан Володимир Сергійович на позивний Блискавка у цивільному житті був журналістом, а з 25 лютого 2022 року безперервно перебував у зоні бойових дій. Як зазначає авторка петиції, із 5 квітня 2023 року він виконував бойові завдання у складі сил і засобів тактичної групи «Адам» оперативно-тактичного угрупування «Соледар» на посаді заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення стрілецької роти 156-го окремого батальйону територіальної оборони ЗСУ, переданого 3-му окремому штурмовому батальйону 5-ої окремої штурмової бригади.

Він впроваджував у життя вимоги Міністра оборони України, начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача Сил територіальної оборони ЗС України з питань збереження життя і здоров’я особового складу.

— Він умів правильно визначити головний напрям під час вирішення поставлених завдань. Мав добре розвинуті організаторські здібності та вольові якості, під час вирішення службових питань проявляв наполегливість, принциповість, — йдеться у зверненні.

Володимир Мукан як медійник документував війну з бойових позицій. У липні 2022 року він отримав пропозицію від керівника об’єднаного пресцентру сил оборони Таврійського напрямку полковника Олексія Дмитрашківського стати командиром першого в історії ТрО ЗСУ позаштатного експериментального передового інформаційного загону для служби в зоні бойових дій (Харківська область).

— Під час цієї місії Володимир зібрав сотні матеріалів про життя і побут військових для майбутнього літопису російсько-української війни. Розроблені Володимиром журналістські методи роботи в екстремальних умовах війни стали зразковими для його колег. Як першопроходець у надважливій справі безпосереднього документування життя українських військових на фронті, Володимир Мукан з огляду на свій професійний досвід за короткий час побудував чіткий алгоритм виконання амбітного завдання від вищого командування ТрО Медіа. А саме – зберегти для нащадків пам’ять про співвітчизників, які, опинившись на полі бою, стали героями для своєї країни, — зазначає авторка петиції.

Про загибель Володимира Мукана стало відомо наприкінці квітня.

29 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання в бою проти російських окупантів поблизу населеного пункту Іванівське Бахмутського району Донецької області Володимир Мукан в екстремальній ситуації за власною ініціативою очолив зведений штурмовий підрозділ та особисто керував атакою на ворожі позиції КАЗКА-2. Завдяки його впевненим професійним діям підрозділ відбив позиції противника, знищивши чотирьох окупантів. Закріпившись на місцевості, Володимир відразу розпочав облаштування оборонних рубежів, щоб утримати здобуті позиції.

Російські війська здійснили контратаку, обстрілюючи українських захисників мінометним вогнем. Під час цього бою Володимир Мукан зазнав важкого поранення, проте до останнього моменту залишався в строю, продовжував координувати дії підлеглих та забезпечувати їхній моральний дух. Не зважаючи на зусилля медиків, від отриманих ран він помер у госпіталі.

Що відомо про життя Володимира Мукана?

Володимир Мукан народився в Черкасах. З дитинства був залюблений у все українське: цікавився історією, досліджував літературу, мріяв стати одним із інтелектуальних рушіїв нової генерації українців, для яких захист української мови і розвиток престижу України завжди буде на першому місці. Закінчив із золотою медаллю Черкаську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №34.

Входив до когорти обдарованої учнівської молоді як на рівні міста, так і країни. Про це свідчать дипломи й відзнаки міського голови Черкас, Голови Верховної Ради України. Навчався в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, здобув науковий ступінь кандидата філологічних наук.

За коротке 35-річне життя встиг розкрити себе як професійний науковець, талановитий журналіст і фотограф, успішний підприємець. Був активним учасником Мовного майдану 2012 року, де протестував проти двох державних мов в Україні, Євромайдану 2013 року та Революції Гідності 2014 року.

Із 2007 року працював журналістом і редактором (керівником відділів) у різних ЗМІ: портал Znaj.ua, «Автопогляд», газета «Мейнстрім», «Студент Плюс», журнал «Кампус», «Газета по-українськи», портал Gazeta.ua, журнал «Країна» тощо; піарником компанії «Екокарз», керівником PR-відділу мережі автосалонів «Електрокарз»; фахівцем зі зв’язків із громадськістю в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Автор понад 5000 журналістських матеріалів.

Одночасно з основним місцем роботи викладав на посаді доцента в Університеті державної фіскальної служби України у місті Ірпінь Київської області.

До повномасштабної війни був піар-менеджером у міжнародній страховій компанії «ПЗУ Україна» та власником агенції комунікацій «МВ», що проводить брифінги, прес-конференції, забезпечує співпрацю зі ЗМІ для різних проєктів. Двічі на рік організовував із однодумцями найбільший технічний фестиваль України «Олдкарленд».

Володимир доклав чимало зусиль, щоб українізувати й внести патріотичний дух у захід такого масштабу. Був активним членом Федерації автомобілістів України; співзасновником та ідейним натхненником столичного музею ретротехніки «Колеса історії». Створив один із перших в Україні автомобільний ютуб-канал українською мовою «5 передача. Володимир Мукан про авто».

Героїзм Володимира Мукана відзначений нагородами: орденом Богдана Хмельницького III ступеня; Почесною відзнакою Черкаської міської ради «Захисник України – Герой Черкас», нагрудним знаком «За мужність і героїзм» виконавчого комітету Черкаської міської ради (2023 р.), медаллю «За жертовність і любов до України» Православної церкви України.

Про Володимира Мукана пам’ятають у рідному місті, зокрема, вулицю Сурікова в Черкасах перейменували його ім’ям. У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, де здобував освіту та працював Володимир, один із підрозділів перейменований на відділ зв’язків із громадськістю імені Володимира Мукана Навчально-наукового інституту філології.

Також ушанували пам’ять про журналіста-воїна документальними стрічками «Журналіст у формі» та «Він змінював світ: історія героя війни Володимира Мукана».

— Враховуючи видатний героїзм, стратегічний внесок у оборону України, особисту мужність у бою, прошу розглянути питання про присвоєння лейтенанту Володимиру Сергійовичу Мукану найвищої державної нагороди – звання «Герой України» (посмертно) з удостоєнням ордена «Золота зірка», — зазначає Тетяна Калиновська.

Читайте «Нову Добу» в соцмережах:

Інстаграм 
Телеграм 
Фейсбук 

Ще більше новин — на сайті.

guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x