У черкаському музеї весну закликали

Дата: 22-02-2018, 19:00

У черкаському музеї весну закликали
У Черкаському обласному краєзнавчому музеї відтворили обряди та звичаї, які були традиційними для Черкащини ще в XIX на початку XX століття в тиждень, який передував Великому Посту. Черговий Етнодень видався доволі колоритним дійством, яке надзвичайно сподобалось відвідувачам. Цікаво, що наукові співробітники музею попрацювали задля цього з унікальними книгами Агангела Кримського. Зокрема, «Звенигородщина. Шевченкова батьківщина. З погляду етнографічного та діалектичного» 1930 року видання (!).
Як поділилась завідувач відділу етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею Вікторія Наумчук, матеріали до книги збирались майже 40 років. Вони узагальнюють етнографічні, лінгвістичні дослідження, опис селянського життя, побут географічного центру України, яким є Черкащина. Зокрема, в унікальному виданні, описані традиції святкування Колодія, які були взяті та покладені в основу цього музейного Етнодня.

У черкаському музеї весну закликали


Свято Масниці було початком нового циклу залицянь, пошуку пари з метою створення родини. Тому саме в цей тиждень молоді люди поспішали побратися. Небажання створювати сім’ю засуджувалось в жартівливих формах.
− Прив’язування «колодки» (палиці, хустки та стрічки) супроводжувалось за часту насмішками, піснями, примовляннями, що власне ми й намагались продемонструвати нашим гостям, − коментує Вікторія Миколаївна. − «Не женився еси, то колодку носи», — примовляли музейники всім, хто був без пари. До речі, матерям, які не вмовили своїх синів побратися, також чіпляли колодку.
Учасники веселого дійства, наділені колодками, мали відкупитись кошиком смаколиків на користь громади. Таким чином символ гулянь − Колодій (бог шлюбу та примирення) та Масниця (його вірна супутниця) залучали відвідувачів до «екскурсії» від хати до хати (якими слугували тематичні локації). Вони були наповнені пізнавальними розповідями, легендами та прикметами.

У черкаському музеї весну закликали


Не випадково гостей заходу пригощали варениками. Бо й тиждень перед Великим Постом вважали Сиропустним. Але перед тим, як куштувати сирні вареники малеча та дорослі долучились до їхнього приготування, узявши участь у майстер-класі.
− Майже забуте для багатьох свято Колодки ожило! Приємно, що це зацікавило молодь, яка відчула дух наших предків, − зазначили працівники музею. − Закликання весни та прощання із зимою було обов’язковим для свята Масниці. І як же добре було, коли лунало в залі: «Поможи нам, Боже, що з зимою попрощались, а весни діждались!»

Тетяна Євгеньєва, фото Олександра Костирка

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода