Вибори Президента й референдум щодо федералізації України не варто проводити одночасно

Дата: 16-04-2014, 13:14

Максим Михлик, голова Черкаської обласної організації КВУ: «Референдум можливий, але не одночасно з виборами Президента»
КВУ допускає можливість проведення референдуму, але вважає більш доцільним, щоб це було зроблено не одночасно з президентськими виборами.
У Комітеті виборців України скептично ставляться до ідеї проведення всеукраїнського референдуму з питання державного устрою України одночасно з президентськими виборами 25 травня.
«Рішення про проведення всеукраїнського референдуму одночасно з президентськими виборами якщо і буде прийматися, то знову-таки, виходячи тільки з політичної доцільності», – заявив голова правління КВУ Олександр Черненко. Він нагадав, що КВУ та інші експерти неодноразово критикували закон про всеукраїнський референдум, який є недосконалим.
«У принципі, часу, що залишився до 25 травня, не зовсім достатньо, щоб організувати повноцінний нормальний референдум – Усе-таки це вимагає змін до законодавства. Це ускладнить і без того непросте проведення президентських виборів і не зможе забезпечити проведення повноцінного референдуму, оскільки закони потрібно синхронізувати, а часу для організації референдуму не так Уже й багато», – констатував він.
«Тому хотілося б, щоб у нас цей референдум не робили за зразком псевдореферендуму в Криму, коли процедура була повністю проігнорована, а референдум робили фактично «на коліні», – додав він.
На думку експерта, єдиним виправданням проведення такого референдуму може бути те, що це може зняти певним чином політичне напруження.
«Якщо буде прийнято відповідне політичне рішення, то, безумовно, головне тоді, щоб у парламенті за час, що залишився, нормально були прописані процедури в законі», – підкреслив голова КВУ.
У цілому він допускає можливість проведення такого референдуму, але вважає більш доцільним, щоб це було зроблено не одночасно з президентськими виборами.
«Скажімо, призначити дату ще перед президентськими виборами, аби ні в кого не виникало сумнівів у тому, що він відбудеться, але якщо проводити референдум разом із виборами, то на виборчих дільницях буде хаос. В принципі, теоретично референдум можна провести, але тоді потрібно вдосконалити закон і протягом найближчих днів зайнятися його організацією», – зазначив Черненко.
Захар Колісніченко, громадянська мережа ОПОРА: «Референдум не на часі»
Проведення референдуму може тільки ще більше дестабілізувати ситуацію в країні, тому його варто відтермінувати, говорить Захар Колесніченко.
– Його проведення і спровоковане цим загострення протистоянь може бути тільки на руку зовнішнім ворогам України, точніше кажучи, Росії, – говорить пан Захар. – Спочатку треба вибрати Президента, призначити абсолютно легітимну владу, яка повинна отримати можливість врегулювати ситуацію без референдуму. Можливо, гострі, спірні питання будуть вирішені проведенням адміністративної реформи. Зараз, в момент, коли у суспільства великий шок, коли ситуація дестабілізована, змінювати державний устрій, чинне законодавство було б помилкою. Коли ж стан суспільства врівноважиться, можна буде спитати, можливо, й Галичина чи Черкащина захотіли б у федерацію. Просто вирішувати треба на спокійну голову.
Сергій Пасічник, керівник Черкаського агентства стратегічних досліджень «Енігма»: «Федерації бувають різними»
Проводити референдум наразі недоречно, бо країні й без того є чим зайнятися, вважає Сергій Пасічник.
– В країні занепадає економіка, ми на грані глибокої фінансової кризи, іноді навіть звучить слово дефолт. Зараз найважливіше обрати легітимну владу. Тобто, та, що є зараз, легітимна, але тимчасова. Нам потрібен Президент, призначений ним прем’єр-міністр, сформований ними Кабмін, які візьмуть на себе відповідальність за те, що відбувається в країні. У ході проведення конституційної реформи можна буде й з’ясувати думку народу щодо федералізації. Запитувати людей зараз – не зовсім правильно, бо не можна отримати об’єктивних відповідей: точка зору людей зараз формується під впливом гострих подій, суспільних протистоянь, а головне – під впливом проросійської пропаганди з чужих, неукраїнських ЗМІ. Люди схильні до емоційних, а не продуманих та зважених рішень. Треба спочатку стабілізувати ситуацію в країні, а потім щось змінювати.
Варто також пам’ятати, що федерації бувають різними. Яку саме обере український народ? За короткий термін, що залишився до дати виборів, просто неможливо донести до людей різницю між цими різними видами федерацій.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода