«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 27-08-2018, 09:25

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
60 років тому
Плани на майбутнє:
Курс на ПЗР, площу «700-річчя» і тотальне озеленення міста

Влітку 1958 року земляки ознайомилися з проектом планування міста на найближчі 20 років. На сторінках «Черкаської правди» від 11 липня тодішній заступник голови виконкому міської Ради депутатів трудящих М.Кузьменко прозвітував про партійне бачення перспектив обласного центру, ухвалених Радою Міністрів УРСР.
«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Згідно проекту передбачалося, що «до кінця 1960 року лише за кошти державного асигнування буде збудовано 110 тисяч квадратних метрів житлової площі. Зі спорудженням Будинку Рад і переведенням до нього багатьох установ і організацій вивільниться значна частина міських приміщень. Це збільшить житловий фонд, забезпечить розміщення в них ряду соціально-культурних закладів». Серед інших соціальних і промислових пріоритетів – завод скляної тари, хлібо- та молокозаводи, кондитерська фабрика, Будинок зв’язку, автобусна станція, музична школа, школа-інтернат, початкові та середні школи, «кількість яких дозволить перейти на навчання в одну зміну».

Проектом визначалися не лише основні райони житлової забудови та промзони, але й екологічне облаштування міста. Зокрема передбачалося закладання кількох парків, перелаштування під сквери старих кварталів, створення кількох міських площ. «Існуюча мережа вулиць зберігається. Для поліпшення умов транспортного руху і забезпечення зручного зв’язку між існуючими та новими районами міста будуть прокладені нові вулиці. Будуть створені такі нові площі: Центральна, що прилягатиме до Будинку Рад; транспортні – біля нового мостового переходу через водосховище та на перетині Чигиринського шосе з вулицею Рафінадною (Добровольського); привокзальні – в районах залізничної станції та річкового порту; призаводські – біля заводів рафінадного та штучного волокна; районні – в південному та південно-західному районах міста. Буде споруджено захисну дамбу на березі Дніпра по типу міської набережної».

А далі у подробицях розписувалися зелені перспективи міста з окличним реченням наприкінці: «Черкаси стануть справжнім містом-садом!» З огляду на те, що площа насаджень загального користування у місті збільшувалася із 23,3 гектарів до 277,5 гектарів, тобто у 12 разів, тому слід було вірити. “Будуть створені нові зелені масиви: лісопарк на високому березі Дніпра, біля садиби РТС та курорту “Соснівка”, дослідно-показовий фруктовий сад при обласній виставці передового досвіду в народному господарстві, паркові смуги уздовж водосховища Кременчуцької ГЕС у межах водосховища, окремі сади і парки в усіх районах».

У першу 9-поверхівку Південно-Західного новосели переїхали у грудні 1976 року – тобто за два роки до закінчення відведеного під «чудові перспективи» терміну, площа біля цукрорафінадного заводу взагалі стала площею «700-річчя», тож її відкриття датоване вереснем 1986-го. Але були й своєчасні втілення наміченого: тролейбусне сполучення (1965 рік), початок газифікації міста з родовищ Полтавщини та Дніпропетровщини (1965 рік, при чому «урочистого факела» запалили на очах у Тараса біля театру), уведення в експлуатацію першої черги Будинку зв’язку (1965 рік) та ПС «Спартак» (1966 рік) як складових соціальної інфраструктури та таке інше. Тож на загал вдалося якщо й не все, то чимало з наміченого. Це як за списками з купи пунктів, які чи не кожен з нас, час від часу або й регулярно, складає на певний день. І добре, коли з наміченого виконується хоч половина, а дві третини – то взагалі ідеально. Як підказує певний життєвій досвід, поспіль невиконане тричі не потребує виконання взагалі.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода