«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 1-10-2018, 09:42

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Хроніки доби
1 жовтня
Від сьогодні трохи переформатую рубрику. У ній нагадаються події, які уславили, спіткали або й насмішили світ у минулому. Звісно, сайтів з подібною інфою чимало, тож про ексклюзивність тут не йдеться. Єдине – обіцяю, що не зациклюватимуся на самих «визначних подіях в історії людства». Усе відносно, бо що для цивілізації важливіше – те, що 30 років тому Міхаіла Сєргєіча обрали Головою Президії Верховної Ради СРСР чи «день народження бюстгальтера» – я не знаю. Утім, про бюстгальтер буде, але не тут, а про Горбачова якось взагалі не хочеться.
Регулярне наповнення рубрики теж не гарантую, як і бездоганних літературних текстів. Упродовж місяця – такий собі тестовий режим, а далі видно буде.
Тож привітаємо людей похилого віку, архітекторів та музикантів – в усіх їх 1 жовтня календарне свято – та розпочнемо. Але оскільки місяць новий, то трохи про нього.

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Жовтень – це тихий смуток з присмаком глінтвейну. Во як красіво почав... Від початку року минає вже 275-й день, до завершення залишається усього 91. Десятим цей місяць став лише 1700-го, а до цього був другим, адже рік розпочинався у вересні. Старі назви жовтня – листопад, грязник, листовій, хмурник. Щодо народних прикмет на погоду, то найбільше їх пов’язано зі святом Покрови 14 числа. Зокрема – такі: яка погода на Покрову, такою буде й зима; якщо до цього дня листя з вишні не опало, зима видасться теплою; якщо не припорошило снігом на Покрову, то снігу не буде й у листопаді; вітряна Покрова до вітряної весни.

1856 (162) – У журналі «Revue de Paris» починають друкувати роман Гюстава Флобера «Мадам Боварі» (на українському радіо названого колись «Мадам з Броварів», і це не жарт). Наступного року він вийшов окремим двотомником, а 1858-го з «мадам» познайомилися у Російській імперії. Загалом від того творіння Флобер спочатку нажив більше проблем, аніж зисків: його звинуватили у заподіянні шкоди суспільній моралі та достатньо поволочили судами, але все обійшлося.

1869 (149) – Дату можна вважати офіційним днем народження листівки. Першу картку для кореспонденції видрукували за рекомендацією Еммануїла Германа, професора Віденської військової академії, «з метою зменшення поштових витрат відомства». Поштівка близько 12 на 9 сантиметрів коштувала удвічі дешевше звичайного конверта з маркою. Невдовзі військові відмовилися від винаходу Германа, а от цивільні картки оцінили.

1931 (87) – В СРСР вийшла перша телевізійна програма.

1946 (72) – У Нюрнберзі закінчив роботу Міжнародний військовий трибунал. 12-х підсудних мали повісити: Бормана (вирок заочний), Франка, Фріка, Герінга, Йодля, Кальтербруннера, Кейтеля, фон Ріббентропа, Розенберга, Заукеля, Зейс-Інкварта, Штрейхера. Ще троє – Гесс, Функ, Редер – отримали довічне ув’язнення; чеверо – Деніц, фон Шірах, Шпеєр, фон Нейрат – дістали від 10 до 20 років. Виправдали Шахта, фон Папена, Фріче. Як це не дивно, але навіть у Союзі більшість імен військових злочинців мало кому про що говорили.

1949 (69) – День утворення Китайської Народної Республіки, національне свято країни. Точно – наймасовіше державне свято у світі. В контексті і за хронологією – 1 жовтня 1960 року утворено державу Кіпр, тож сьогодні там – День незалежності. Привіт усім нашим, хто в Китаї і на Кіпрі.

1960 (58) – З конвеєра запорізького заводу «Коммунар» зійшов перший «ЗАЗ-965», знаменитий «горбатий».

1967 (51) – Радянське телебачення розпочало трансляції телепрограм у кольоровому зображенні.

1977 (41) – Пеле офіційно розпрощався з футболом. Упродовж кар’єри у 1363 матчах він забив 1281 гол.

1991 (27) – Суто наше, спроби державотворення в активній фазі. «Пристрасті навколо державної символіки на Україні (тоді ще писали «на», не наражаючись на неприємності) і в окремих її регіонах не вщухають. Багатьом взагалі не зрозуміло, що таке «національна символіка». Державна – ясно: герб, гімн, прапор, затверджені Конституцією.
Однак, громадська думка все настійніше схиляється до того, щоб у республіці були свої національні символи. Як ми знаємо, не так давно синьо-жовті прапори замайоріли на приміщеннях Верховної Ради України, у багатьох обласних і районних центрах. Враховуючи побажання широких верств населення Черкащини, на завтрашньому засіданні обласна рада народних депутатів розгляне пропозицію про підняття національного синьо-жовтого прапора на будинку обласної Ради поруч із Державним прапором».

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода