«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 3-10-2018, 09:35

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Хроніки доби
3 жовтня
На що люди чіпляли свої речі до винайдення вішака – «плечиків» – можна лише здогадуватися. Очевидно на гачки, спинки стільців, дверні ручки, перекидали через поперечини: усе, як тепер, де «плечиків» бракує. Та якось 3 жовтня 1903 року «начальникові цеху» дротяного заводу Альбертові Партхаусу терпець увірвався: ще до початку роботи щодня вислуховувати докори підлеглих, яким бракувало гачків для верхнього одягу – тут ніяких нєрвів не хватить. І Партхаус схопив дротину та загнув її з двох кінців овалами. Чи справді вже бачив рішення, чи просто псіханув – невідомо, але далі думка пішла в конструктиві, відтак скручені краї дроту перетворилися на гак. Тож сьогодні – 115-річний ювілей вішака, з чим вас і вітаю. І те, що кругла дата також у Тадж Махала – воно звісно важливо, але ваше знайомство з палацом все одно почнеться з вішака у номері якогось з готелів індійської Агри. Ну то й почали.

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

1648 (370) – Цього дня завершилося будівництво мавзолею Тадж Махал: однієї з найкрасивіших будівель світової архітектури. Збудований шахом Джаханом на честь коханої дружини Мумтаз Махал, яка померла при пологах. Поєднання індійської, перської та ісламської архітектур, велич і блиск... 1983 року Тадж Махал занесено до переліку об’єктів світової архітектурної спадщини.

1928 (90) – у Туреччині впроваджено латиницю.

1929 (89) – Королівство сербів, хорватів і словенців перейменовано у державу Югославія.

1990 (28) – День об’єднання Німеччини. Власне, офіційно свято називається Днем Німецької Єдності. Добре пам’ятаю подію: навчаючись у Франківську, серед східних німців мав кількох приятелів. Вони виїжджали на об’єкти будівництва, де займалися в основному електрикою і електронікою, а саме будмістечко знаходилося аж у Стрию.
То дуже вже просили ті німці якось дістати шампанського – самі не знали, як і де то робиться, просто не навчені були. Ми ж, трохи переплативши Оксані з кафе «Молочне» (де давно нічим молочним не торгували), розжилися цілим ящиком та таки допомогли Манфреду, Генріху і решті гідно відзначити «злуку».
А загалом об’єднання почалося ще 1 липня, коли набрала чинності угода про економічний, грошовий та соціальний союз між НДР і ФРН з переходом на західнонімецьку марку. А може... А може ще й у жовтні 1989-го, коли в НДР збунтувалася масовими виступами за відставку Еріха Хонеккера і тривали вони аж до падіння Берлінського муру у листопаді...

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода