«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 9-10-2018, 09:20

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Хроніки доби
9 жовтня
Сонце зішло о 7.10, зайде о 18.21, світловий день триватиме 11 годин 11 хвилин. Одним словом – все, як зазвичай цієї пори. Погоду обіцяють комфортну з температурою десь якраз посередині між історичними мінімумом і максимумом, які тут фіксувалися, відколи за нею спостерігають спеціально навчені люди. Найменше було 1890-го, – 2,3°С, найбільше – 1893-го, +29,5°С. Всьо, урок природознавства закінчено, хто не любить історії може спробувати відпроситися і йти додому.

1874 (144) – На Загальній поштовій конференції у Берні за ініціативою генерального імператорського пошмейстера Генріха фон Стефана було засновано Всесвітню поштову спілку, яка нині має статус спеціалізованого закладу ООН. Згідно з ухваленим конференцією Загальним поштовим договором усі держави, які увійшли до Спілки, оголошувалися «єдиною поштовою територією» із єдиними поштовими тарифами на міжнародну кореспонденцію. Цей документ радикально спростив і оптимізував обмін нею між громадянами різних держав.
Тут принагідно згадаємо, що в СРСР упродовж кількох десятиліть подія слугувала приводом для проведення «Тижня листа». Поштовики підбивали підсумки роботи за минулий рік, ставили завдання на майбутній, а газети про це повідомляли. Ось так, наприклад, як рівно 40 років тому, 1978-го, у соціаліалістичних Черкасах:
«В нашій країні проходить традиційний «Тиждень листа». Черкаські зв’язківці проводять його під знаком подальшого вдосконалення роботи пошти.
Останнім часом відкрито поштове відділення в Південно-Західному житловому масиві. Незабаром запросять до себе черкасців ще два відділення зв’язку – у мікрорайонах Дніпровському та біля кінотеатру «Зірка».
Отже, число поштових відділень у Черкасах перевищить 30. Нагадаємо, що до перетворення міста в обласний центр їх було лише 5. Тепер щодня зв’язківці доставляють черкасцям приблизно 50 тисяч листів і бандеролей. Кількість поштових відправлень з міста досягла 60 тисяч».

1967 (51) – Цього дня стратили одного з керівників революції на Кубі 1958-59 років, команданте Ернесто Гевару де ла Сарну, а простіше – легендарного Че.
Невідомо, чи став би він легендою, якби свого часу його образ буквально не розтиражував американський художник «рекламного жанру» Енді Воргол, а при народженні – Андрій Варгола, син закарпатських емігрантів. Фірмовим стилем Воргола стали портрети у техніці шовкографії – повторення одного й того ж зображення у квадратиках різними кольорами. Так з’явилися ворголівські Монро, Мао, Че. Портрет Гевари у береті й нині бачимо на футболках, хоча часто із зображенням команданте ходять ті, хто й про жовтневу революцію в Росії нічого не чув, не те що про кубинську.
Після неї аргентинець за походженням, який за заслуги у поваленні режиму Батісти отримав кубинське громадянство, обіймав в уряді пост міністра промисловості, президента національного банку, але “дух революції” виявився в ньому непереможним. Че прибув до Болівії для організації партизанського руху. 8 жовтня 1967 року пораненого в ногу Гевару схопили і допитували, наступного розтріляли. Таємниця його поховання – окрема історія, крапка в якій була поставлена лише 17 жовтня 1997 року, коли останки Че були перепоховані у Санта-Кларі на Кубі.У Болівії Ернесто – офіційно Святий Ернесто. Його портети висять поряд з іконами Христа і Діви Марії.

Позаяк із всесвітніми датами «другого плану» сьогодні не густо – бо й справді, не писати ж про 78-річчя Джона Леннона, про яке «усе прогресивне людство» й так пам’ятає – запропоную два місцевих транспортних етюди, датованих 9 жовтня.
1966 року в Черкаси зайшли ще два прекрасних автобуси ЛАЗ-965Е. Два таких вже курсували на міських маршрутах №1 і №2, вісім прибуло трохи раніше, і ось – повний плановий комплект. Слідом у пресі сповістили, що на 23 автомобілі збільшився парк легкових таксі, «10 з них обслужуватимуть пасажирів Черкас, решта – сільське населення. У ІV кварталі прибудуть ще близько 30 машин. Серед них – сім м’яких туристських автобусів, решта – легкові таксі».
2011 року – достоту інший інформаційний привід, зовсім неприємний. 9 жовтня біля Білозір’я зійшли з рейок чотири вагони вантажного потяга сполученням «Черкаси – ст. Шевченко», ще шість налізли один на одного, а тепловоз упав на бік. Позаду вагонів, які перекинулися, були цистерни з... Із чим – обиватель так і не дізнався, але на щастя, вони залишились на колії. Зате в одному з вагонів, які лягли на бік і ушкодилися, перевозилися консерви...

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода