«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 11-10-2018, 10:38

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Хроніки доби
11 жовтня

1881 (137) – Американець Девід Хендерсон Хьюстон запатентував першу фотоплівку.
Але експеременти з увічнення миттєвостей життя людей і природи розпочалися значно раніше: ще 1826-го французький інженер Жозеф Нісефор зробив перший фотознімок на пластину, і процес той тривав... 8 годин. І саме фотопластини, а не плівка, ще довго слугували основним носієм зображення.

1922 (96) – Раднаркомом РСФРР ухвалено рішення про випуск стабільної радянської валюти – червінця у вигляді папкрових банкнот і золотих монет. Розпочалася велика грошова реформа 1922 – 1924 років. Її підготовчий етап тривав з 1920 року. Тоді навесні більшовицькі війська та партизанські загони відбили у білогвардійців велику кількість золота, яке раніше опинилося в руках уряду адмірала Колчака. Цей «золотий ешелон» складався з 18 вагонів, які містили 5143 ящики і 1678 мішків із золотом. Крім того, чимало цінностей більшовики вилучили у церков і монастирів. В результаті був створений досить солідний золотий запас, який став фундаментом для уведення в обіг міцної грошової одиниці. Золотий червінець зберіг діаметр, вагу, пробу і ремідіум дореволюційних десятирублівок.
Наступний етап грошової реформ розпочався у грудні. Мета її полягала у тому, щоб обміняти грошові знаки 1922 року, які виконали завдання проміжного обмінного еквівалента, на нові за співвідношенням 1:100.
Після реформи рубль набрав повної сили і дорівнював 50 мільярдам рублів у дензнаках 1921 року. Показово, що перша радянська грошова реформа була успішно проведена без зовнішніх запозичень, лише за рахунок мобілізації внутрішніх ресурсів.

1922 (96) – Так само того року і цього дня на з’їзді комсомолу Лев Троцький закликав молодь ”гризти граніт науки”, і ця фраза стала крилатою. Цитуємо Троцького й дотепер)))

1931 (87) – У СРСР заборонили приватну торгівлю, яка від самої революції відігравала провідну роль у забезпеченні населення товарами. Так, у січні 1924 року черкаська газета «Шлях революції» писала: «За даними податкового підвідділу оргфінвідділу приватний капітал у торгівлі округу мав до 70% оборотів, кооперація – 25% та держторгівля – 5%». За сім років співвідношення докорінно змінилося, а потім більшовики взагалі поставили хрест на приватних крамницях. Продати щось своє можна було лише на базарі.

1961 (57) – На випробувальному полігоні у Семипалатинську тодішньої Казахської РСР здійснено перший підземний вибух ядерної бомби. Цей полігон створили 1948 року спеціально для випробувань радянської ядерної зброї. Перший вибух провели 29 серпня 1949 року, а останній – 19 жовтня 1989-го.

1963 (55) – У 47-річному віці померла французька співачка Едіт Піаф, яку «хоронила вся країна, а оплакував увесь світ». Її полюбили за унікальний голос, який неможливо було не упізнати з першої секунди звучання. Піаф пройшла шлях від паризьких кабаре до елітних концертних залів світу, хоча й мала на те вкрай мало часу...

1994 (24) – «Чорний вівторок» на Московській міжнародній валютній біржі. Того дня за час торгів курс рубля до долара обвалився з 3081 до 3926.

2011 (7) – Суддя Печерського районного суду Київа Родіон Кірєєв виніс вирок у «газовій» справі Юлії Тимошенко: сім років позбавлення волі, сплата мільярдного збитку за невигідний контракт з Росією плюс три роки без можливості для неї обіймати керівні посади після звільнення. Тож саме сьогодні Юлія Володимирівна мала б вийти на волю.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода