«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 16-10-2018, 09:19

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Хроніки доби
16 жовтня

«Великі вихідні» для хронографа не єсть гут за визначенням, тож згадаю таки одну недругорядну, але не надто відому подію дня попереднього: 15 жовтня 1794 року «народився долар». До цього у північних колоніях Нової Англії ходили песо, реали, талери (які й стали далерами, а потім доларами, бо так англосаксам було зручніше), а звіробої-чингачгуки у розрахунках послуговувалися шкурами. Шкура оленя називалися «баксин», від цього слова й походить жаргонне «бакс», яким в американській глибинці називали долари. По суті – це наша «капуста», хоча за аналогією тоді вже логічніше «куна» від давноруського «куниця», шкірками яких тут теж розраховувалися. Але таки ні... Куною на Русі ще називали «жіночу штучку», так що аби остаточно не соромити гривню, нехай буде «капуста».
Ну всьо, тепер до 16 жовтня.

1794 (224) – Стачено французьку королеву Марію Антуанетту. Трьома днями раніше революційний тибунал виніс їй смертний вирок, звинувативши в контрреволюційних переконаннях і провокуванні інтервенції. Від місця ув’язнення до гільйотини, встановленої на площі Революції, її, одягнену у білу сорочку та майже наголо обстрижену, повезли у найбруднішому зі знайдених з такої нагоди візку. Сходячи на місце страти, Марія Антуанетта випадково наступила на ногу катові і вибачилася.

1846 (172) – У бостонській лікарні за присутності великої кількості колег і студентів хірург Вільям Томас Мортон уперше в історії «відключив» пацієнта наркозом (ефіром). Гілборту Еббону видалили пухлину на шиї.

1847 (171) – Вийшов друком роман Шарлотти Бронте «Джен Ейр», підписаний, щоправда, псевдонімом Каррер Белл. «Джейн Ейр» – більше ніж книга для мільйонів жінок відтоді і дотепер.

1916 (102) – У Нью-Йорку Маргарет Сенгер відкрила першу гінекологічну лікарню.

1964 (54) – Перше випробування ядерної зброї Китаєм. Тепер, вживаючи вираз «останнє китайське попередження», ми навіть не підозрюємо, що воно, як наприклад і «іспанський льотчик», має абсолютно історичну природу. Про льотчика якось згодом, а тут таке. Звісно, Штати не промовчали і попередили. Там взагалі вважали, що режим Мао незаконний, а справжнім лідером КНР є Чан Кайші, хоч вже і в тайваньській еміграції. Ну й тролили з цього приводу самого Мао та сотні мільйонів китайців. Офіційний Пекін щораз робив офіційні заяви-попередження. По радянському радіо ці попередження зачитував Левітан – друге китайське попередження, третє китайське попередження...
Ну ви зрозуміли: історично – то така погроза, яка не має наслідків. Так що раптом вам хтось робитиме «останнє китайське попередження» – не бійтеся.

1978 – Цього дня, а точніше – пізнього вечора після восьми чорних димів над Сикстинською каплицею, – архієпископ Краківський Кароль Войтила перетворився у Папу Римського Іоанна Павла ІІ.
Я ще був дуже малим і навіть не католиком, яким і залишаюся, тому уперше якось конкретно почув про Папу лише за фактом замаху на нього у 1981 році. Тобто – з усвідомленням справи. Але зате лише про Іоанна Павла ІІ й тепер «щось знаю». Наступники – якийсь калейдоскоп невиразностей, нехай пробачать мені ті, хто так не вважає.
Кароль Войтила став першим слов’янином взагалі і першим неаталійським Папою за 450 років, четвертим – за терміном перебування на посаді, якщо першим Папою вважати самого апостола Петра.
Про дитячі літа Кароля, звичніше тоді – Лолика, у польському містечку Вадовіце, сповнені футболу і гри в драмгуртку, тут не будемо. Хоча як Папа відвідав Україну, здається – про них тільки й писали. Аж тут з’ясувалося, що у Іоанна Павла ІІ – «українське коріння», а у селі Вишневець на Тернопільщині живуть дві його двоюрідних сестри, Марія Качуровська та Олена Обизюк. Як було... Ну почула Марія Качуровська, що матір понтифіка називалася Емілія Качуровська і родом вона з Тернопільщини, то її як громом вдарило – «а чи не та це Міля, старша сестра батька, яка усупереч волі старших вийшла заміж за поляка та назавжди покинула дім?» Мати понтифіка справді з Тернопільщини, ну а далі – хто зна...
Його святість вільно володів вісьмома мовами, при чому іспанську вивчив вже як Папа, відвідав майже 120 країн, усього ж закордонних поїздок налічувалося понад 200 (на час обрання Войтилі виповнилося 58 років). Він «під’єднав» Ватикан до супутникового телебачення, ініціював перегляд «справ» Дарвіна, Бруно, Гуса, Галілея, а «свята інквізиція» при ньому перестала бути однозначно «святою».
1964-го року вийшов його трактат «Кохання і відповідальність», присвячений сучасній католицькій сексуальній етиці. Ця книга стала першою для католицтва богословською працею на таку пікантну у період «сексуальної революції» тему.
Але, незважаючи на очевидне новаторство і вміння відповідати дню сьогоднішньому в оцінці сучасного суспільства, Іоанн Павло ІІ залишався традиційником у внутрішньоцерковних справах. Виступав проти абортів, контрацептивів, скасування обітниці безшлюбності для священиків, не сприймав ідеї жінок-священослужительниць, страшенно гнівився щодо самої ідеї одностатевих шлюбів.
У багатьох великих і малих діяннях він справді став першим. Першим відвідав президента США у Білому домі, синагогу, у новітній історії – святу землю. При ньому Ватикан офіційно зняв звинувачення з іудеїв у причетності до страти Христа. Зрештою – навіть штани під канонічним вбранням він почав носити першим...

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода