Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Дата: 28-10-2018, 09:01

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)
В Уряді заявили, що зростання ціни на газ – вимушений крок. У Секретаріаті Кабінету Міністрів України зазначають, що 2018 року в державу могли б повернутися 90-ті, адже у 2006−2013 роках були взяті мільярдні доларові кредити, які не були тодішньою владою спрямовані на розвиток економіки, а були «розтриньканні і витрачені на проїдання». Так, у наступні п’ять років Україна має віддати більше 30 мільярдів доларів. Зазначається, що нинішній Уряд уже розпочав знижувати боргове навантаження, проте співпраця з МВФ усе ще є необхідною для України. «Без кредиту МВФ країна опинилася б на межі банкротства», − кажуть у Кабміні. Україна не може отримати від МВФ черговий транш кредиту вже майже півтора року через те, що не втілила всі необхідні реформи, не ухвалила нові закони. Зокрема, була вимога щодо створення Антикорупційного суду − її виконали.

Там також пояснили, що переговори з МВФ були складними і кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. Уряд на це не погоджувався, і результатом річних перемовин став компроміс – замість 60 % ціна на газ із 1 листопада 2018 року зросте лише на 23 %. Відповідне рішення було ухвалене Кабінетом міністрів України 19 жовтня 2018 року. А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці отримуватимуть від Уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Усе, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям, повідомляють у прес-службі Кабміну.

У зв’язку з цим «Нова Доба» поцікавилася у представників політичних сил та пересічних черкащан, як вони ставляться до такого кроку урядовців.

Петро Порошенко, Президент України:
– Поставив перед Урядом вимогу щодо розширення програми надання субсидій після зростання ціни на газ для населення. Ми маємо захистити людей, збільшити кошти на виконання цієї програми, аби від зростання тарифів не постраждали найменш захищені верстви населення і взагалі будь-хто, для кого це підвищення є критичним. Завдяки субсидіям вдалося компенсувати витрати для найменш захищених верств населення, коли відбулося попереднє підвищення цін.

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:
– Питання про чергове підвищення ціни на газ для населення на 35 % не виникає, оскільки це «неприйнятно» для українців. Україна купує газ за кордоном, тому український газ має коштувати стільки, за скільки його купили там, і що це є умова Міжнародного валютного фонду, яку країна підписала у 2008 році. Я наголошую на тому, що ми уникли підвищення на 60 %, згодились на 23,5 %, але без іншого варіанту.

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Сергій Рубан, керівник у Черкаській міській організації партії «Блок Петра Порошенка "Солідарність"»:

− Українська економіка за останні роки достатньо зміцніла для того, щоб обходитися без зовнішніх запозичень. І ми цілком би вже могли спиратися на власні ресурси й інвестиції і не брати кредити. Уряд, діючи в межах своєї компетенції, ухвалював рішення про підвищення тарифів, щоб продовжити співпрацю з МВФ. Поточний стан економіки дозволив би країні обійтися і без запозичень, якщо б не пікові розрахунки по старих кредитах, які належить виплатити з 2009 року.
Але на 2019 й рік припадає пік платежів по боргах, які позичали уряди Тимошенко, Януковича й Азарова. У цьому питанні уряд Гройсмана є заручником політики Тимошенко та Азарова, за прем’єрства яких зовнішній борг зріс відповідно на 26 млрд дол. та на 19,5 млрд дол. Гройсман і Яценюк спільно, попри величезні витрати на війну, наростили зовнішній борг тільки на 6 млрд доларів, але обидва прем’єри змушені були повертати чужі борги, взяті у минулі періоди. Наступного року, щоб уникнути дефолту, Україні необхідно перекредитуватися – взяти нову допомогу від МВФ. Відповідно уряд вимушений виконати умови Фонду. Усі пригадують заяву Ющенка від 2008 року, коли він критикував Тимошенко за бездумну політику запозичень. Уряд Тимошенко набрався боргів, як сучка блох, казав тоді Віктор Андрійович. Грубо, але на основі реальних фактів. Янукович теж позичив десятки мільярдів, значна частина яких тут же йшла в Москву на сплату газу за грабіжницьким контрактом Тимошенко. Необхідність повернути борги Тимошенко та Януковича − єдина причина, чому Україна знову має підписати меморандум з МВФ і позичити гроші на сплату боргів. Це єдина можливість уникнути скорочення зарплат, пенсій, падіння гривні внаслідок дефолту.
Тимошенко говорить неправду, як-от у вівторок у парламенті, ніби 2019 року треба сплачувати борги теперішньої влади. Це традиційна для неї брехня. Із 2014 року, попри війну, частка боргів до ВВП скорочується. За планом уряду державний борг має скоротитися з 60 % ВВП у цьому році до 52,2 % в 2019-му, до 2020 р. – до 49 % ВВП. Півтора роки складних переговорів: Уряд домовився з МВФ. За наполяганням Президента України Петра Порошенка Уряд України домігся максимально можливого послаблення вимог МВФ для отримання критично важливо для України траншу. Наступного року Україна вимушена віддати 400 млрд. грн. Це борги, які держава взяла в 2006-2013 рр. Тоді загалом було позичено 50 млрд дол., які ми вимушені віддавати. Замість можливих 60 %, газ для населення зросте всього на 23 %. Це втричі менше, ніж могло б бути. Все завдяки наполегливості та аргументам уряду: ринкові ціни поки не по кишенях простим українцям. Прийнявши таке непопулярне в передвиборчий час, але дуже відповідальне рішення, Уряд врятував країну від дефолту. Підвищення ціни – це вимушений крок, який дасть змогу країні розвиватися далі. Співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 роки.

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Валентин Наливайченко, лідер Руху «Справедливість»
(під час візиту в Черкаси):

– Зубожіння людей, низькі зарплати і височенні тарифи, які постійно підвищують, є нічим іншим, ніж загрозою виживання людей. Ми працюємо по всій країні, від Донецької області до Закарпаття, і бачимо, скільки людей виїжджає з країни через відсутність зарплати. Люди їдуть лише тому, що просто неможливо вижити. Зарплата не дозволяє сплатити комунальні послуги, нагодувати дитину, і в принципі вижити. Зараз зубожіння сягнуло таких меж, що загрожує існуванню держави як такої. Без жодних перебільшень.
Порошенко і Гройсман – це дві людини, які зараз відповідають за владу. Вони продовжують перекладати борги, які вони беруть не лише в МВФ, а й у приватних міжнародних фондах у інших країнах, на громадян України. Це відбувається через підвищення тарифів, цін і будь-яких оплат, у тому числі і тарифів на газ.
Це справжня загроза. Рух «Справедливість» і в Києві, і на місцях буде підтримувати, брати активну участь у протестних акціях проти підвищення ціни на газ для населення.
Тарифи є несправедливими. Уряд вкотре збрехав. Ще в квітні Президент Порошенко сказав, що буде зниження тарифів, і рівно через півроку підняв, та ще й на 25 %. Через брехню і корупцію, безумовно, треба протестувати і вимагати зменшення. Немає економічного обгрунтуванння на те, щоб саме на людей перекладати постійно борги.

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Юрій Тренкін, депутат Черкаської міськради, фракція «Батьківщина»:
– Жодної підстави для підняття цін на газ немає. Чітко економісти проаналізували всі вхідні дані, і виявилося, що обґрунтована ціна на газ за думкою більшості експертів становить від 1,5 до 2 тис. грн. Україною, приватними компаніями і «Укргазвидобуванням» видобувається з надр нашої країни більше 20 млрд кубів газу. Споживання населення становить 17 кубів. Тому в мене як у громадянина України виникає чітке запитання, чому Президент України виконує ганебні вказівки міжнародного олігархату у вигляді МВФ і без жодного обґрунтування й економічної доцільності підвищує ціну, яка вже є необґрунтованою, на 23 %?
Між Урядом і МВФ підписано угоду про поступове підвищення ціни на газ, більше ніж на
60 %. Тому з 1 листопада ціна на газ буде піднята на
23,5 % і вартість його становитиме 8,560 грн. З
1 квітня 2019 року ціну на газ знову піднімуть більш ніж на 20 %. І вартість буде становити 10 100 грн. З 1 жовтня 2019 року знову ми чекаємо підвищення в рамках угоди з МВФ, і ціна на газ буде 14 тис. грн.
Я хочу нагадати нашому Уряду і нашому Президенту, з чого починався Майдан 2014 року. Він починався з протестів проти підняття комунальних тарифів. Я думаю, що наші можновладці не дуже гарно вчать історію, бо знову повторюють те саме.

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Анатолій Нужний, голова Черкаської обласної організації партії «Наш край»:
− Підняття Урядом ціни на газ для населення на 23, 5 % − це вирок, який Кабмін, на чолі з Гройсманом, власноруч підписав собі сам! І тепер єдиний оптимальний вихід для них – скласти свої повноваження! Адже як можуть вирішувати долі українського народу ті, хто відверто і цинічно нехтує його інтересами, штовхаючи на зубожіння, голод та злидарство? І це при тому, що видобутку власного газу в Україні достатньо сповна, щоб задовольнити потреби населення. Вони нахабно прикриваються субсидіями! А чи знає хоча б міністр Мінсоцполітики, наскільки реально в нашій державі її отримати? Це ж відверте знущання над пенсіонерами, над молодими сім’ями. Вони змушені зібрати з десяток довідок, годинами відстояти у нескінченних чергах, і в результаті – отримати відмову. Тому, я впевнений, що допускати далі антинародне правління Уряду не можна! І якщо у його представників залишилася хоч крапля інстинкту самозбереження – вони підуть геть із владних кабінетів невідкладно!

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Інна Кукуленко-Лук’янець, голова Черкаської обласної організації Аграрної партії України:
– Ми категорично не погоджуємося з тими діями, котрі сьогодні чинить влада стосовно населення країни. Позиція АПУ – це необхідність ліквідації структури НАК «Нафтогаз України». Ціна для населення має відповідати собівартості видобутку газу, а це орієнтовно 50–70 доларів США плюс рентабельність у розмірі 10–15 %.
Має бути здорова конкуренція між постачальниками газу і, відповідно, у населення має бути вибір, з ким укладати договір. У нас в країні є видобуток газу, як державний, так і приватний, є транспортування, є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Якщо прибрати структуру НАК «Нафтогаз Україна» і відрегулювати роботу та взаємодію механізмів видобутку, транспортування і контролю, цього буде достатньо для того, щоб ціна на газ для населення знизилася.

Чому зросла ціна на газ (Точка зору)

Андрій Сегеда, очільник фракції «УКРОП» у Черкаській обласній раді:
− Впродовж чотирьох років спостерігали за «успішною діяльністю Уряду», а в результаті цього «успіху» отримали загрозу дефолту. Підвищення вартості газу – це компенсація професійної імпотенції чиновників найвищого рангу із кишені кожної української родини, бо, навіть за відсутності прямого споживання, подорожчання буде віддзеркалене на вартості більшості товарів та послуг.
Причому, верхом цинізму Президента та Кабміну є збільшення вартості газу на фоні багатомільйонних доларових премій керівництва Нафтогазу, формули Роттердам +, торгівлі з терористами окупованих територій України, зменшення видатків Держбюджету на субсидії та виправдування власних дій «вимогами МВФ». Хоча насправді для Порошенка, Гройсмана та їхньої свити влада в Україні – це прибутковий бізнес. Тому депутатська фракція «УКРОП» в Черкаській обласній раді підтримала ініціативу колег щодо скликання позачергової сесії, де ми маємо звернутися до Президента України щодо неприпустимості збільшення вартості газу для населення.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода