«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 20-11-2018, 09:21

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Коли екрани були «голубими»

Щастить у листопаді мультимедійникам на професійні свята. Щойно, 16-го числа, у них було спільне загальноукраїнське, а завтра телевізійники відзначатимуть свій Всесвітній день. Звісно, я про це знав, тому кілька днів тому обмежився радіотемою. Тепер «те саме» – про телебачення, а власне – про «телевізоризацію» нашої області. Так склалося історично, що як адміністративна одиниця вона з’явилася якраз тоді, коли телевізори входили у побут. Ще не масово, але...

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
У середині 1950-х найпопулярнішим був «КВН-49», який коштував 850 дореформених рублів, тобто з квітня 1961-го – 85. Інші, дещо пізніші моделі та ціни на них: «Экран» – 1400, «Луч» – 1400, «Авангард-55» – 1600, «Рекорд» – 1750, «Старт» – 1950. Середньомісячна зарплата працівника по народному господарству України тоді складала 560 – 570 рублів.

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Реєстрація і абонплата: ось дві обов’язкових дії користувачів тодішніх “високих технологій”. З цього приводу є показовою замітка у «Черкаській правді» від 18 вересня 1961 року:
«Подарунком для трудящих є рішення Ради Міністрів СРСР, яким з 1 січня 1962 року скасовується обов’язкова реєстрація радіоприймачів (йдеться про переносні транзистори і стаціонарні “двійки” – транзистор плюс радіола) і телевізорів. Також усі, хто купив телевізор або радіоприймач до 1 січня 1959 року, припиняють з 1 січня 1962 року вносити абонплату за користування ними. Громадяни, які придбали радіоприймачі і телевізори після 1 січня 1959 року, вноситимуть абонплату до того часу, поки не мине три роки.
«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Що ж одержать трудящі Черкащини у зв’язку з цим рішенням? В області на 1 вересня 1961 року зареєстровано 42 441 приймач і 4 200 телевізорів (на 1 січня 1962 року в Черкаській області проживало 1 мільйон 580 тисяч осіб: можете вирахувати, на скількох з початком “космічної ери” припадав один телевізор). Із 1 січня 1962 року більше 20 тисяч власників приймачів і дві тисячі власників телевізорів звільняються від абонплати, що становитиме понад 100 карбованців. На 1 січня 1963 року будуть звільнені від абонплати ще 8 100 власників приймачів і близько тисячі власників телевізорів, а з 1964 року взагалі не братиметься абонплата з громадян, які користуються радіоустановками й телевізорами”.
196-метрова черкаська телевежа – а це, насамперед, якість сигналу – на 150-метровій позначці була уведена в експлуатацію 7 листопада 1964 року. Її монтаж здійснювали угорські фахівці. Реальна вага об’єкта – 325 тонн і щоб пофарбувати “свічку”, щоп’ять років витрачають 3,5 тонни фарби.
Чорно-білі телевізори умовно “другого покоління”, а в нашому випадку це в основному продукція Дніпропетровського радіозаводу з “Весною-302” насамперед, з’явилися у домівках земляків на початку 1970-х. Такі можна було придбати як у звичний спосіб, так і поміняти з доплатою. Про цю послугу регулярно сповіщала періодика. Ось одна із типових заміток у “Черкаській правді”, датована 2 грудня 1971 року:
“Новинка торгівлі, яку вперше впровадили в столичних містах, прийшла і в Черкаси. В Центральному універмазі на вул. Карла Маркса, 26 та в магазині “Культтовари” на Урицького, 190 почато приймання від населення телевізорів старих марок із невеликим екраном. Замість них надається можливість придбати в кредит телевізори сучасних моделей.
Магазини не пред’являють ніяких претензій щодо справності телевізора. У вас приймуть і зовсім несправний. Залежно від розміру екрана вам сплатять від 20 до 50 карбрванців, які стануть першим внеском для придбання нового телевізора. За перші дні десятки черкасців, здавши в магазини старі телевізори, стали власниками апаратів нових марок».
З 1 вересня цього року зникло аналогове телебачення. Про соціальний аспект цього «покращення якості» тут не будемо: знаю лише, що села області тепер наполовину «сліпі», деякі – то й цілковито, а на дротове радіо вони «оглохли» ще раніше.
Так ось, таке собі Т2 у нас впроваджували рівно 40 років тому, восени 1978-го. Щоправда, тоді базові канали ніхто не відключав, просто пропонувалося придбати приставки та дивитися ще один. Як починалася та «телереволюція», у одному з жовтневих номерів 1978 року повідомляла «Черкаська правда».
«Жителі обласного центру вже давно дивляться дві телевізійні програми – Центральне і Українське телебачення. А тепер черкасців чекає приємний сюрприз: у місто прийшла ще одна програма Центрального телебачення. Її основу становлять музичні, розважальні і спортивні передачі. Щодня показують телевізійні і художні фільми.

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Зараз програма передається по вечорах, а в неділю – цілий день. Планується, що з нового року передачі вестимуться протягом дня увесь тиждень.
Читачів, безперечно, цікавить, як забезпечити прийом передач нової програми. Для цього слід, залежно від марки телевізора, встановити пристрій, який перетворює сигнал з дециметрового в метровий діапазон. Але в продаж вже надходять телевізори, оснащені такими пристроями.
Обов’язковою умовою є користування антенами спеціальної конструкції. Зокрема, в багатоквартирних будинках слід встановити колективні антени з перетворювачами.
До основної кількості телевізорів, які працюють від індивідуальних антен, потрібно додати приставки-селектори дециметрових діапазонів СКД-1 або ПСКД-5. Вид приставки залежить від марки телевізора. У черкаських магазинах продаються приставки СКД-1. Через торгівлю замовлено на нинішній рік 1000 антен індивідуального користування ПСКД-5. Гірше з колективними антенами, яких поки що немає».
На фото: стара листівка із зображенням одного з перших вітчизняних, ще лінзових, телевізорів; «Беларусь-5» з програвачем: найдорожчий побутовий прилад кінця 1950-х за ціною 4200 карбованців; телепрограма на 14 листопада 1963 року закривається... сірниковою коробкою – тепер на один день й газетної шпальти не вистачає; «Весна-302» з’явилася на полицях 1971 року і стала однією з наймасовіших моделей; «Культтовари на Урицького»: справді «культовий» телемагазин від хрущовських часів і до горбачовських.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода