«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 27-11-2018, 09:14

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Головна краса по-черкаськи

Моє особисте знайомство з перукарнями розпочалося в ранньому дитинстві з відповідного відділення «Бані №2» на Казбеті, на другому поверсі якої у чоловічому відділенні наближено до прейскуранту сотворяв «канадки» і «полу бокси» рудий єврей Льова. У перукарні мерехтіла чорно-біла «Весна» і пахло серійним одеколоном «Шипр», груша якого кольором і формою нагадувала Льовину голову. За дверима гула сушарка, увіпхатися під яку навіть середньостатистичному дядькові, а надто – з пузцем, видавалося ділом непростим. Адже висота кріплення сушарок скрізь однакова, згідно якогось там банного нормативу. Одним словом – СРСР. Країна соціальної рівності навіть у комунально-фізіологічному вимірі. Мило «яєчне», як і шампунь («а я хотів увесь помитися» – жарт з тих часів), рушники стандартні вафельні і в’єтнамки універсального розміру: увесь асортимент банного кіоску навпроти вхідних дверей. Чоловічі стрижки коштували від 8 копійок наголо до 50 за модельну. Модельною вважалася будь-яка, котрій на пожертву майстер віддав з півгодини свого дорогоцінного часу.

Еталони й ціни

З волоссям прекрасної статі, звісно, все було складніше. Коли наприкінці 1960-х Бріджит Бардо зі своєю «Бабеттою» остаточно виконала еталонну функцію, на деякий час здалося, що радянські жінки взагалі втратили сенс відвідувати перукарні: ідеалу-то нема! Та минуло зовсім небагато часу, і вся країна закохалася в іншу француженку – співачку Мірей Матьє. І жіноцтво, яке упродовж цілого десятиліття направляло довге пергідрольне волосся до неба, зробило його коротким, пофарбувало практично вічною «Гаммою» у чорне і спрямувало до землі.
«Мені – як у Мірей Матьє», – ось одне з найпопулярніших замовлень першої половини 1970-х у жіночих залах перукарень від Львова до Владивостока. І лише майстри знали, що оте «як» називається «Паж», а найпродвинутіші столичні – що є ще дуже схожа зачіска «Сессон», яку в провінції перенарекли у «Сезон», чим, напевне, засмутили б англійського дизайнера зачісок Відала Сассуна – того, що «вошен гоу», пригадуєте? – якби він про це дізнався.
На піку популярності «Паж» перебував понад п’ятирічку.
Ззагалом і стрижки, і манікюр, і косметичні послуги були задоволенням із цілком прийнятною ціною. Модельні зачіски – «Каприз», «Дебют», «Рапсодія» та кілька інших топових за прейскурантом коштували 2 крб. 60 коп., прості – тепер це, здається, називається «підрівняти кінчики – 65 коп., гігієнічний манікюр – 60 коп., манікюр з масажем – 1 крб. 35 коп., оформлення і фарбування брів – те, що героїня фільму «Закоханий за власним бажанням» Вєра Сілкова називала заняттям куртизанок часів Леонардо – 1карбованець».
«Поки не почалося...» з Борисом Юхном


Автоперукарні

Наприкінці 1960-х комбінати комунальних підприємств почали масово відряджати на села спеціально обладнані автобуси, на бортах яких зазначалося, що це ні що інше, як «Парикмахерская». Звісно, такий лайфхак не міг залишитися непоміченим кореспондентами, які, наприклад 18 червня 1967 року, сповістили про наступне:
«На майдані, що навпроти Будинку культури села Кобринового, у затінку стоїть чепурний автобус. Це пересувна перукарня Тальнівського комбінату комунальних підприємств. В ній чоловічий і жіночий зали. Перукарню на колесах створено недавно, але вона вже заслужено оцінена молодими і літніми клієнтами. Шофер Віктор Самойлов квапиться, щоб у години перепочинку колгоспників майстер-перукар побував і в тракторному стані, і на тваринницьких фермах, і в селі. Володимир Нестеренко, якому сьогодні припала черга виїзду, сказав, що із задоволенням обслуговує сільських жителів і минулого разу він зробив стрижки 40 клієнтам». Без коментарів, з такою швидкістю обслуговували хіба призовників. Коли ж затребуваність послуги у провінції протестували достатньо, автоперукарні з’явилися і в Черкасах. Вони працювали, скажімо так, у тимчасово людних місцях: на Колгоспному ринку, на міських пляжах, на ярмарку в Сокирному.
Звісно, не лише на Черкащині зустрічалися ці та інші «дивні машини»: пересувні кафе, майстерні дрібного ремонту та інші. Підгледівши їх свого часу у Штатах, Микита Хрущов дав вказівку міністерським автопромівцям добре подумати, чим зможемо відповісти. Додумували вже за Брежнєва. Ну та зрештою – діло пішло.

Конкурси майстрів

«Увага ! Шановні черкасці! Ласкаво запрошуємо вас відвідати Палац спорту “Спартак”, де відбудеться конкурс майстрів перукарської справи на кращу сучасну жіночу і чоловічу стрижку та зачіску».
Такі об’яви можна було прочитати на вулицях обласного центру 50 років тому, у липні 1968-го. То вже фінал. А свій початок перший обласний конкурс краси бере з того часу, коли в лютому постановою обкому профспілки працівників промисловості та комунально-побутових підприємств і облкомунгоспу були визначені умови його проведення. В червні-липні відбулися міські конкурси майстрів перукарської справи. Успішно пройшли вони в Черкасах і Умані. І ось переможці з’їхалися до Черкас, щоб продемонструвати своє вміння.
Цитата з періодики. «Одинадцята година. Завідуючий облкомунгоспом Ф. А. Задорожній оголошує початок фіналу. Присутніх знайомлять з його умовами. 17 майстрів жіночого залу та 19 – чоловічого з Черкас, Умані, Сміли, Золотоноші та інших міст виборювали призові місця. Нелегкі умови конкурсу. Потрібно не тільки красиво виконати роботу, а й вкластися у відведений час. Всього було проведено 5 турів для майстрів чоловічого залу і 4 – для майстрів жіночого залу. Призові місця поділили черкаські та уманські перукарі. Ось прізвища переможців.
Серед майстрів жіночого залу: Л.Г. Кауфман – перше місце. Вона виконала вечірню зачіску “Фантазія” і зачіску “Молодіжна театральна”. Друге місце поділили В.В. Попова та Т.В. П’яникова (обоє з Черкас). Треті місця посіли Н.Г.Константиновська (Черкаси) та Л.Є.Красинцева (Умань).
Серед майстрів чоловічих зачісок перше місце зайняв майстер Черкаського комбінату комунальних підприємств Ю.С. Гольдман, який виконав стрижку “Молодіжна шкільна”. Л.А. Столовицький та Т.М. Бєлов зайняли другі місця (обидва з Черкас). Треті місця дісталися майстрам Л.Й. Тальянському (Черкаси) і Г.І. Юрченку (Умань). Переможцям і учасникам конкурсу були вручені грамоти та сувеніри».
І що? Кауфман і Гольдман таки видали шедеври. Правда, сотворили їх на далеко не юних моделях. В замітці навіть фото робіт є, з яких я зрозумів, що “Молодіжна театральна” – це високий вал з кількома перекатами, зафіксованими, напевне, двома десятками шпильок, може ще й лаком, а за взірець «Молодіжної шкільної» просто взяли голову еталонного актора Тімоті Далтона.
Слід сказати, що місцевим конкурсам перукарського мистецтва був відміряний доволі довгий вік. Вони проводилися щорічно не лише за радянських часів, але вже зрідка й у далекій сучасності. На одному з таких – не знаю, чи був він останнім, – пощастило побувати у грудні 1999 року. Називався він у дусі часу: «Гарячі голови – 2000» і проводився у драмтеатрі. «Фронтсалоном» виступив наш «Леді Стар», а гостями були майстри з Києва і Запоріжжя. Справжній шок у глядачів викликали роботи черкащанки Наталії Семенової: таких сміливих та еротичних образів публіка навіть не чекала. Ну сказано ж – шоу. А це вже не зовсім конкурс.

Краса вимагає електроструму

Ну й ще одна тематична замітка, цього разу 40-річної давнини від 1 серпня 1978-го. У ній йдеться про перукарню у новому Будинку побуту «Славутич».
«Радимо завітати і в жіночий перукарський салон. Майстри-перукарі зроблять вас казковою Золотоволоскою. Можна пофарбувати волосся і в інший колір (якщо ви далекі від уявлень про красу, то що ж...) Перукарі порадять, як доглядати за волоссям, підберуть зачіску до лиця, виконають стрижку або завивку.
Майстри манікюру в суміжному залі подбають про те, щоб і руки у вас мали гарний вигляд: зроблять масаж кистей, приготують соляні ванночки для нігтів, нададуть їм красивої форми, покриють лаком.
Давно відомо: краса обличчя – це, перш за все, гарна шкіра. Хто хоче зберегти її молодою, свіжою, не мине косметичного кабінету. Тут виконують лікування масками, масажем, впливають на дефекти шкіри ультразвуком і електрострумом, парою тощо. Виконувати ці процедури дозволяє сучасне медичне обладнання кабінету». Краса вимагає...

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода