ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

Дата: 26-03-2019, 17:01

ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті
Сьогодні в прес-центрі «Нової Доби» студенти та викладачі ЧДТУ обговорювали основні проблеми освіти в галузі інформаційних технологій та програмування. Серед головних проблем, які піднімалися: як знайти своє місце; про співпрацю з медичними установами; про навчання на кафедрі, про освітні програми: web-технології та web-дизайн, комп’ютерна логістика, управління ІТ-проектами та багато іншого. Серед спікерів заходу: кандидат технічних наук, доцент, декан факультету інформаційних технологій і систем Ірина Борисівна Трегубенко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри комп’ютерних наук та системного аналізу Юрій Триус, доктор технічних наук, доцент, завідувач кафедри інформаційних технологій проектування Тетяна Прокопенко, доктор технічних наук, професор, професор кафедри програмного забезпечення автоматизованих систем Сергій Голуб, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Володимир Рудницький.

ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

– Факультет інформаційних технологій і систем – це дуже потужне явище. Він зародився дуже давно, ще в 1989 році, і він має дуже швидкий розвиток, – відзначила кандидат технічних наук, доцент, декан факультету інформаційних технологій і систем Ірина Борисівна Трегубенко. – Ми стараємося відповідати сучасному розвитку та тенденціям нашої галузі. В нас дуже багато спеціальностей і освітніх програм. Основне, що вирізняє наш факультет від інших, це те, що розробки наших студентів використовують для промисловості, управлінні і медицині.Сьгодні ІТ-технології увійшли в усі сфери людської діяльності. Ця галузь розвивається надто швидко і нам для того, щоб готувати фахівців, потрібно весь час тримати руку на пульсі і розуміти основні тенденції, концепції та технології, які приходять і дуже швидко міняються, – розповів доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри комп’ютерних наук та системного аналізу Юрій Триус. – Якщо говорити про напрямки роботи кафедри, яку я очолюю, то їх кілька. Це якісь теоретичні основи інформаційних технологій, існує і величезна кількість практичних розробок, але наші студенти, працюючи в певних компаніях, часто беруть на себе зобов’язання не розповідати нікому про те, що вони там роблять. З 2015 року на базі нашої кафедри був створений медичний центр інформаційних систем і практично інформатизація всіх медичних закладів Черкащини здійснюється викладачами кафедри, аспірантами, магістрантами та студентами. Зараз нас запрошують і в інші області.

За словами фахівців ІТ-галузь в Україні розвивається не менш потужно, ніж в інших країнах світу і потреба в фахівцях у цій галузі лище зростає.ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

– Ні для кого не секрет, що в Україні ІТ – це один із трьох локомотивів, які тягнуть економіку країни. Це галузь, яка дуже інтенсивно розвивається, – відзначив Юрій Триус. – Сьогодні, як каже статистика, десь близько 120 тисяч молоді, які працюють у цій сфері. За останні роки тенденція до збільшення потреби в таких фахівцях становить 20 %. Кожного року цій галузі потрібно 20–25 тисяч молодих фахівців. Університети ж випускають 12–16 тисяч фахівців. Тож, ми бачимо, що є нестача кадрів. Крім усього, це комфортні умови роботи, висока заробітна плата, майже 100-відсоткове працевлаштування, тому не дивно, що посади цього спрямування серед 10 найзатребуваніших при вступі.ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

Ці слова підтверджують у першу чергу самі випускники закладу
– Кафедра мені багато дала, викладачі в нас високопрофесійні, багато розповідають. На 4 курсі нам ввели новий предмет «Медичні інформаційні системи». Мене це зацікавило. Після успішного проходження лабораторних і виконання практичних ми отримали сертифікат. Після цього я завершила з червоним дипломом університет і мене запросили в товариство з обмеженою відповідальністю, щоб я з ними працювала, – поділилася випускниця кафедри Марина Гаман. – Тож, саме ці знання і допомогли мені знайти роботу. Тобто я відразу отримала роботу після завершення навчання. Так пощастило не лише мені. Всі мої одногрупники зараз працюють за спеціальністю.

Постійний розвиток галузі спонукає розвиватися і освітян, які в ній працюють. Наприклад, цього року на кафедрі відкрили нову спеціальність «Веб-технології та веб-дизайн». Ще одним новим напрямком є «прожект-менеджмент»

ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

– Цим займаються наші магістри. В рамках цього напрямку ми готуємо керівників проектів програм, – пояснює доктор технічних наук, доцент, завідувач кафедри інформаційних технологій проектування Тетяна Прокопенко. – Річ у тому, що сьогодні і ІТ-сфера, і більшість інших інших сфер «зав’язані» на проектному підході. Саме тому на сьогоднішній день така професія як «Керівник проектів і програм» дуже затребувана. Ми готуємо людей, які можуть успішно керувати проектом і бути взагалі успішними керівниками. Цього року ми об’єднали нашу нову спеціальність «Веб-технології та веб-дизайн» із цією спеціальністю і створили команду, яка займалася реальним проектом – розробкою веб-сайту нашої кафедри. Студенти отримали певний досвід і спілкування, і взагалі роботи в команді. В своїй роботі ми намагаємося дати найсучасніші знання, вивчаємо найсучасніші мови програмування, які сьогодні є досить популярними в ІТ-компаніях. Ми взагалі намагаємося тримати руку на пульсі і бути в тренді, щоб все нове ми могли підхопити і дати студентам. У зв’язку з цим ми освоюємо нову комп’ютерну програму «Комп’ютерна логістика», аналогів якій в Україні немає. Взагалі ми стараємося, щоб той студент, який до нас приходить, отримав найкращі знання, шукаємо індивідуальний підхід до кожного, щоб дати не лише знання у своїй спеціальності, а й навички в спілкуванні, в дорослому житті і просто допомогти зрозуміти, як бути і фахівцем, і успішною людиною.

ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

За словами викладачів, особливе значення для майбутніх програмістів має вміння вчитися самостійно.
– Тезис мого виступу визначив ще Тарас Шевченко: Якби ви вчились так як треба, то й правда б в вас була своя». Річ у тім, що ІТ-сфера має дуже велику свою специфіку. Я в ній із 1979 року. Вік програміста дуже короткий – 5-7 років. А знання програміст отримує реально на 3-5 курсах. Тому основна задача внз – це не дати навичок в програмуванні чи роботі на фірмі, а навчити самих учитися. – доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Володимир Рудницький. – Я часто буваю в інших навчальних закладах, тому знаю, що рівень підготовки наших студентів не гірший, а от навчатися в Києві чи Львові набагато дорожче ніж у нас.

Одним із унікальних напрямків, над яким працюють викладачі і студенти кафедри є проблеми так званого штучного інтелекту. За словами вчених, такі інтелектуальні надбання надзвичайно потрібні Україні, особливо в нинішні непрості часи.

ІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

– Ми знаємо, що зараз скрізь працюють розумні системи. Починаючи від тих роботів, на яких цікаво дивитися, до моніторингових систем, які використовують системи штучного інтелекту. В Черкасах кілька фірм цим займаються, – розповів професор кафедри програмного забезпечення автоматизованих систем Сергій Голуб. – Нова спеціалізація, яка називається «Інформаційні технології і програмування інтелектуальних систем» виникла як відповідь на потреби життя. У нас є розробки, які прогнозують і інфаркти міокарда і системи, які розпізнають характеристики тексту, щоб визначити автора, системи, що розпізнають стани здоров’я. Для України такі спеціалісти дуже потрібні, особливо зараз у період війни.

Владислав БедринецьІТ-шники з ЧДТУ визначали, чи є альтернатива закордонній освіті

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода