«Поки не почалося...» з Борисом Юхном

Дата: 4-07-2019, 09:26

«Поки не почалося...» з Борисом Юхном
Могла б уславитися Черкащина своїми водолікувальними курортами, а можливо – все ще попереду...
Напевне, найбільшим зі втрачених скарбів є наш «Карсбад» на вигині Гнилого Тікича у Лисянці. Колись місцева поміщиця Юзефа Каролова облаштувала там щось подібне до водолікарні, розголос про яку поширився далеко за межі краю. Великою мірою посприяла такій славі рекомендація Пантелеймона Куліша, який у своїх спогадах занотував, що коли тяжко захворів, то де не лікувався – все марно, аж поки не дістався «Карлсбаду» у Лисянці, де почав приймати цілющі ванни.

Але Куліш лише констатував давно відоме усім місцевим. Чудодійні джерела б’ють і в інших тамтешніх місцях – урочищах Калиновий кущ та Громова вода. Одначе, тепер життєдайні потічки просто біжать до Гнилого Тікича.
Легендами оповите втрачене джерело на самісінькій маківці Кам’яної гори у Чигирині. Воно було відомим з козацьких часів як вивільнене із землі блискавкою, вода з нього зажила слави «сильної». Але коли встановили пам’ятника Богданові, гору закували в плити, дерев’яний зруб замінили гранітним і джерела не стало.
Однак, дещо з великого спадку, дарованого природою, лишилося. Отам, на Чигиринщині, у Суботові, є купальня біля джерела Віри, Надії та Любові. Останньою у травні 2015-го відкрили купальню на честь їх матері Софії. Відтоді то місце паломництва усіх, хто вірує в Бога, щиро бажає зцілення та не сумнівається в чудодійних властивостях води як головного «лікувального продукту» усіх часів і народів.
Шириться слава й про наш ключ у Квітках на Корсунщині. Як далеко – невідомо, але те, що там чимало автівок з інших обастей – факт. Тут не купальня, а опоряджений бювет. А у ньому – «квіткова водиця», якій спочатку треба вклонитися (про це нагадує текст над сходами), а вже потім вона допоможе позбутися відкладень у нирках.

Та напевне, найвідомішою «живою водою Черкащини» напуває нині джерело Живун поблизу Головківки на Чигиринщині. За легендою, першим з нього напився святий апостол Андрій, коли з учнями мандрував Холодним Яром. Так воно було чи ні, але те що до складу води з Живуна входить близько 30-ти мікроелементів і в ній надвисокий вміст срібла, доведено наукою. Коли поцікавитеся, що й до чого, головківці наведуть вам безліч прикладів допомоги їхньої води людям. До речі, саме до Живуна їдуть подружжя, яким довго не вдається ощасливити себе і світ новим життям...

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода