Пологи вдома: за і проти

Дата: 17-06-2014, 12:30

Олег Велівченко, акушер-гінеколог відділення екстрагенітальної патології Черкаської обласної лікарні:
Домашні пологи в Україні поза законом
Так, лікарі під загрозою кримінальної відповідальності не мають права приймати пологи за межами лікарняного закладу. Та охочі народжувати вдома все ж таки є. Найчастіше таке бажання виявляють віруючі жінки, які виступають проти втручання лікарів, стимуляції пологів, швидкого перерізування пуповини, а інколи й кесаревого розтину. Не зупиняє їх і те, що дитину, народжену вдома, буде проблематично зареєструвати й отримати свідоцтво про народження, яке роблять на основі довідки з медичного закладу. Такі породіллі в усьому покладаються на віру, довіряючи власне життя й життя дитини так званим домашнім акушеркам. Останні ж, навіть якщо й зможуть успішно прийняти пологи, то надати відповідну медичну допомогу – не завжди.

Річ у тім, що акушерство – це наука блискавично прийнятого рішення. Іноді для того, щоб урятувати матір чи дитину, не можна втрачати жодної секунди. Адже наслідками змарнованого часу є проблеми з їхнім здоров’ям, а іноді навіть і смерть. Більше того, в разі ускладнень, які, на жаль, можуть виникнути під час будь-яких пологів, у зоні доступу повинен бути відповідний медичний транспорт із бригадою медиків, який оперативно доставить породіллю та немовля в стаціонар.
Одним із найпоширеніших ускладнень є кровотеча відразу після пологів. Інколи в таких випадках необхідна термінова операція, переливання препаратів крові, які завжди є в пологовому будинку. Також можуть початися різні запальні процеси через відсутність удома відповідних умов для народження дитини. Крім того, це різного роду травми пологових шляхів, які найчастіше виникають під час перших пологів. У медичному закладі їх іноді можна уникнути. Можливість таких ускладнень дуже важко прогнозувати, і жінка, народжуючи вдома, а також ті, хто поряд із нею, не можуть виявити ці ускладнення й надати медичну допомогу.

Без потреби та за відсутності серйозних підстав лікарі не робитимуть зайвих втручань під час пологів. Адже вони, на відміну від домашніх акушерок, не лише професіонали з необхідними освітою та досвідом, але також несуть і юридичну відповідальність за свої дії. Варто пам’ятати, що жоден, навіть найдосвідченіший лікар, а тим паче акушерка, не замінять бригаду лікарів, яка цілодобово чергує в медичному закладі. До того ж, транспортування новонародженого з патологіями лише погіршить його стан. У малюка є певний період адаптації, який триває від двох годин до трьох діб. Саме тому протягом цього часу дитина перебуває в пологовому будинку.

На мою думку, пологи вдома небезпечні. Чи варто брати на себе відповідальність, до того ж, не лише за своє життя, а й за життя майбутньої дитини? Звісно, кожен вирішує це сам.
Інна Кукуленко-Лук’янець, кандидат психологічних наук, доцент ЧНУ ім. Б. Хмельницького:
На пологи вдома найчастіше зважуються не впевнені в собі жінки

– Зазвичай на пологи вдома погоджуються жінки, які внутрішньо не впевнені в собі. Їм здається, що домашня атмосфера, присутність поряд рідних і близьких людей сприятиме процесу народження. Вони зазвичай переконують себе й інших, що йдуть на таку жертву заради дитини й збереження її психіки. Насправді ж основною причиною таких пологів є прихований (або явний) страх жінки перед лікарнею і лікарями. Причому страх цей настільки сильний, що переважає над материнськими почуттями й навіть над піклуванням про власну безпеку. Такі матері просто не хочуть думати про те, що станеться з ними і з дитиною, коли щось піде не так, як заплановано. Нерідко вони заявляють, що це абсолютно природний процес, під час якого тисячі років жінки обходилися без медицини. Мені завжди у відповідь на такі слова хочеться запитати, чи цікавилися ви, скільки дітей виживали після того, як народилися в таких умовах? А скільки жінок помирало під час пологів ще два-три століття тому?

З іншого боку, не можна не погодитися з тим, що для дитини набагато краще народжуватися вдома, у спокійній обстановці, біля тата, бабусі. Це підвищує в дитині рівень базової довіри до світу, дає їй, так би мовити, впевнений життєвий старт.
Утім, не можна казати, що не слід іти на пологи вдома. Але це повинна бути справді свідома позиція жінки, підтверджена дозволом лікаря. Поряд має перебувати досвідчена акушерка, а лікарі в пологовому будинку мають бути попереджені й готові в найкоротші терміни надати кваліфіковану допомогу. Тільки в такому випадку можна говорити, що жінка дійсно піклується про психічне здоров’я своєї дитини.
Наталія Грачова, 25 років:
«Жінка має народжувати там, де їй комфортніше»
Наталія має свою думку, адже, попри молодий вік, у неї троє дітей. Двічі народжувала вдома, де навіть, як вона переконана, рідні стіни заспокоюють і допомагають.
– Я нікого не хочу агітувати чи переконувати. Кожна жінка має вирішити сама, як їй підказує інтуїція, – розповідає Наталія Грачова. – Це залежить від того, чи немає ускладнень, як підготовлена й налаштована майбутня мама, чи довіряє вона тим людям, які під час пологів будуть з нею.
Найстаршу дитину, сина Луку, Наталія народила в пологовому будинку п’ять років тому. Їй не сподобалися там умови. А головне, на чому наголошує пані Грачова, після пологів виникли ускладнення. До цього вона була повністю здорова, й вагітність проходила нормально.
– Персонал був хороший, тут нічого поганого не можу сказати. А от такі деталі, як товсті голки чи тупі ножиці, коли знімали шви, позначилися на моєму здоров’ї – утворилися гематоми. Тож півроку відхо-дила від пологів, – продовжує Наталія Іванівна. – Як пояснювали лікарі, вони користуються тим, чим їх забезпечує держава. Тому під час наступної вагітності вирішила народжувати вдома.
Спочатку чоловік Олександр був проти, бо знав, що й на ньому велика відповідальність як за дружину, так і за маля. Але Наталія поступово переконала його. Грачови читали відповідну літературу, інформацію в Інтернеті, дивилися фільми. Дізналися, що все необхідне можна придбати в аптеці, наприклад, прищепку для пупа новонародженого. На курсах для вагітних Наталія спілкувалася й радилася з акушерками. А ще познайомилася з жінкою (живе в одному дворі), яка вже мала такий досвід.
– Звісно, що боялася. Але ми зарані свідомо підходили до цього. І не з-за релігійних переконань, як дехто вважає. Вчили все, що мають знати батьки, – зазначає мати 3-ох дітей. – До того ж, я перебувала на обліку як вагітна, й про своє рішення попередила медиків. Дехто ставився до цього з розумінням, а от завідувач мав зі мною розмову з півгодини, мовляв, нададуть усі послуги якісно, в їхньому закладі безпечніше.
Наступного дня вже гуляла з дітьми на вулиці
Хвилювалися через таке рішення дітей і батьки подружжя.
– У моєї бабусі п’ятеро дітей. Вона народжувала й у лікарні, й удома, – говорить Наталія. – Тому мої батьки більш стримано ставилися до цього. Надто хвилювалися рідні Олександра.
На щастя, перші пологи 2011 року, на яких був присутній лише чоловік, пройшли без ускладнень. Доньку Уляну вперше на руки взяв тато. Тож із часом третій малюк також з’явився на світ у рідній домівці. Як згадує жінка, наступного дня вона вже гуляла з дітьми на вулиці.
Наталія Грачова повідала, що раніше було простіше з оформленням документів на дітей, які народилися за межами пологового будинку. А нині важче.
– Здається, що держава не підтримує такі сім’ї. Адже ускладнили юридичну процедуру: доводиться чимало побігати за довідками, підтвердженнями, що ми батьки, стало більше комісій, – обурюється Наталія Іванівна. – Але все одно діти перебувають на обліку в дитячій поліклініці, їх провідує патронажна медсестра, тобто, все відповідно до закону.
Наталія радить жінкам, які збираються стати матерями, підходити до свого рішення зважено. Важливо врахувати самопочуття, психологічне налаштування жінки, словом, як їй буде комфортніше.
– Народжувати дітей удома – це для мене не догма. Хоча поки що не плануємо поповнення в сім’ї, але казати, що категорично відмовляюся під послуг медиків, не можу. Усе залежить від того, як складуться обставини. Однак із власного досвіду знаю, що вдома мені більше сподобалося, бо за тобою ніхто з чужих людей не спостерігає, можеш спокійно зосередитися на пологах, емоційно разом із чоловіком пережити появу дитини в домашній атмосфері. Адже це визначна подія в житті кожної людини. Та хочу підкреслити, що найважливіше – це здоров’я матері й дитини. І про це, перш за все, треба турбуватися.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода