Україна відзначатиме Велику Перемогу по-новому

Дата: 3-05-2015, 09:27

Україна відзначатиме Велику Перемогу по-новому
Вшанування пам’яті і День Перемоги – так країна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Адже протягом попередніх 24-ох років незалежна Україна відзначала День Перемоги за усталеним радянським зразком. А це, за переконаннями істориків, не відповідає історичній пам’яті нашого народу й суперечить загальноєвропейським традиціям. Інформує власний кореспондент "Нової Доби".

Ще у 2004 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. Приміром, у Великій Британії та країнах Співдружності відзначається День Перемоги в Європі.
Нещодавно Президент України видав Указ «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Вони вносять новий зміст у відзначення 9 Травня. Зокрема, закликають до переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів. А також мова йде про рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства всіх Об’єднаних Націй – як держав, так і бездержавних тоді народів (приміром, євреїв чи українців). Перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак – відмову від святкування на користь вшанування.

Відповідно до Указу Президента, у рамках відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, потрібно гідно вшанувати подвиг українського народу, його визначний внесок у перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні. Висловити повагу всім борцям проти нацизму. Увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій і злочинів проти людяності, скоєних у роки війни. А також посилити турботу про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань.
Задля реалізації цієї мети Законом установлюється День пам’яті та примирення, який повинен відзначатися щороку 8 травня, а також зберігається державне свято – День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, що відзначається 9 травня.

Відповідно до Закону, в усій країні відбудеться урочисте відзначення Дня пам’яті і примирення, Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, днів вигнання нацистів з України. Пройде покладання вінків, квітів до пам’ятників і меморіалів, присвяченим увічненню перемоги над нацизмом та вшануванню пам’яті жертв Другої світової війни. Буде проведено упорядкування, збереження й спорудження пам’ятників і пам’ятних знаків на вшанування пам’яті учасників та жертв Другої світової війни, створення музеїв, меморіальних комплексів.

Також Український інститут національної пам’яті рекомендує відповідним органам державної влади та місцевого самоврядування організувати 8 травня там, де це можливо, мистецьку акцію «Перша хвилина миру» – концерт симфонічної музики, що має символічно завершитися о 23:01 – у хвилину, коли за Актом про беззастережну капітуляцію Німеччини було проголошено припинення вогню.

Сергій Шамара, кандидат історичних наук, громадський діяч:

– Заслуги Радянської Армії ніхто не відкидає. Просто зміщується акцент на роль солдат, саме завдяки яким здобута перемога. Адже раніше нав’язували суспільству, що це заслуга керівництва партії, Сталіна, героїзували полководців. Тобто нині підхід до цих історичних подій більш людяний, гуманістичний, а не політично-партійний, як було досі.


Сергій Пасічник, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської ОДА:

– Цього року 8 травня, в День пам’яті й примирення, відбудеться меморіально-мистецька акція «Перша хвилина миру». Це такий пілотний проект в Україні. У рамках відзначення Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбудеться святковий концерт та вручення нагород ветеранам. 9 травня пройде власне традиційна хода, до якої долучаться як учасники Другої світової війни, так і воїни АТО, а також усі охочі.

Голова Черкаської обласної організації ветеранів Володимир Веретільник:

– Ветерани Черкащини відзначатимуть 8-го травня День пам’яті та примирення, а 9-го – День Перемоги у Великій Вітчизняній війні, яка є складовою Другої світової й тривала 4 роки. Сьогодні ветеран, який воював, знає, що це була Велика Вітчизняна війна, в цьому переконані також його діти й онуки. І довести їм щось інше неможливо. А те, що є Указ про річницю Перемоги над нацизмом у Європі, ми не проти, бо це нічого не змінює. Адже всі знають, що війну виграли радянські солдати, зокрема й українці, які поховані в багатьох країнах Європи.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода