Створили ОСББ, але досі на утриманні СУБу

Дата: 8-12-2016, 10:23

Створили ОСББ, але досі на утриманні СУБу
Керівники частини ОСББ не поспішають переходити на «самобслуговування», убезпечуючи жителів своїх будинків від «фінансового удару»

280 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Черкасах уже розпочали свою самостійну діяльність. Більшість із них намагається енергомодернізувати власні будинки, користуючись програмами «теплих кредитів» чи співфінансування від міського бюджету. Інші ж не поспішають ставати самоврядними, оскільки тарифи на обслуговування для ОСББ та СУБів дуже відрізняються, і не на користь перших...

Один будинок – два ОСББ

9-поверхівка в Південно-Західному районі, що за адресою 19/1 хоч і є одним будинком, але різні його «половинки» були збудовані у різний час, за різною технологією та різними підрядниками. В одній частині будинку, ще від здачі в експлуатацію (2008 рік) створено ОСББ «БПК-4», нова система «горизонтальної» розводки з поквартирним регулюванням. ОСББ закуповує воду в «Теплокомуненерго», нагріває і продає мешканцям за майже вшестеро меншим тарифом, аніж у тих, хто купує гарячу воду у цієї обслуговуючої компанії. У іншій «половинці» ОСББ «Наш Дім вул. Сумгаїтська 19/1» розводка вертикальна і ОСББ створили лише влітку цього року. Поки-що новостворене об’єднання співвласників багатоквартирних будинків користується послугами Соснівської СУБ, як стверджує голова Олег Кравець, послуги, в тому числі й обслуговування ліфта, які надає підприємство «Черкасиліфт» для служби утримання будинків коштують втричі дешевше, ніж для ОСББ.
− Не можу сказати, що ми уже виграли від утворення ОСББ. Створили його через те, що боялися, після 15-го липня наш будинок потрапить в управління якимось незрозумілим особам чи управляючій компанії. Всі 100 мешканців були «за». Але відразу по створенню зіштовхнулися з тим, що усі інженерні системи – тепло, водо, газопостачання потребують ремонту. І це при тому, що багатоповерхівці всього 8 років.
Як пояснює Олег Кравець, нині Соснівська СУБ, яка обслуговує будинок, бере 2,05 квартплати за квадратний метр, через місяць буде брати близько 3 гривень. Якщо ж ОСББ врахує в тариф заробітну плату голові та бухгалтеру, то квартплату доведеться піднімати до 4 гривень за квадрат, а то й більше.

− Загалом по нинішнім цінам ми збираємо на утримання будинку 9 тисяч. Голова ОСББ та бухгалтер працюють на волонтерських засадах, оскільки, якщо поставити мені зарплату 2 тисяч, та тисячу бухгалтеру, та заплатити тисячу податків, то половину коштів ми витратимо тільки на адмінвитрати. Крім того, у нас є тепловий пункт, який нині також обслуговує СУБ. У 2008-му гроші на його встановлення зібрали самі мешканці, сума вийшла близько 35-40 тисяч гривень. На його обслуговування потрібно укладати угоду з фірмою і це коштуватиме нам близько 1,5 тисячі гривень, а спеціалісти мають працювати навіть влітку, − пояснює Олег Кравець. – Непроста ситуація й з ліфтами. Їх у нас 2. Якщо їх обслуговує СУБ, то робить це за тарифами, закладеними черкаським міськвиконкомом 7 років тому – місячний платіж складає 550 гривень. Для ОСББ сума втричі більша – 1 550 гривень, ми планували укласти угоду з «Черкасиліфт» напряму, але, зіштовхнувшись з цією сумою, вирішили почекати. Більше двох тисяч нам необхідно на обслуговування водяних насосів та внутрішньобудинкове освітлення, а 70% жителів будинку – пільговики – колишні міліціонери, оскільки у 2006-му наш будинок будувався за кошти працівників Міністерства внутрішніх справ і для його працівників. У них 50% знижка на усі комунальні послуги і кошти держава повертає нам через 3-4 місяці, а жодна зі служб, що надає «комунальні» послуги, звісно, цей час чекати не буде.
Тож, хоча мешканці будинку й утворили ОСББ та встановили лічильник з погодним регулюванням, що дав 30% економію, та поривати з СУБом не поспішають.

− Лише близько 15% ОСББ в Черкасах, наскільки мені відомо, пішли від СУБу, ми звісно, плануємо теж перейшли на самообслуговування, але плавно, щоб це не дуже «вдарило» по кишені людей. Потроху збираємо гроші щомісяця – то на заміну лампочок, то на встановлення кранів на стояках для «стравлювання» повітря. Але особисто я вважаю, що перехід цей має бути плавним. Ось ми не наважилися перейти вже самостійним ОСББ на опалювальний сезон і зовсім про це не пошкодували.

Якщо ж говорити про другу «половинку» будинку за тією ж адресою, що була збудована у 2008-му, то голова створеного там ОСББ «БПК-4» Володимир Барабаш вважає, що мешканці багатоповерхівки лише виграли від того, що об’єднання співвласників багатоквартирних будинків було утворене від самого початку здачі будинку в експлуатацію.

За допомогою участі у численних програмах співфінаснування від міської ради мешканцям вдалося підготувати проект та провести експертизу, а потім утеплити повністю фасад 2-під’їздного будинку. Крім того, у будинку є горизонтальна розводка, лічильники «день-ніч» та загальний облік тепла на енергоносіях у опалювальний період. У кожній квартирі встановлений електробойлер. ОСББ, як юридична особа, купує тепло, гріє воду і продає мешканцям за вартістю 14 гривень за куб, а у місті вода коштує 75 гривень за кубічний метр. Все це призводить до того, що за комунальні послуги в квартирі на 60 квадратів мешканці ОСББ «БПК-4» сплачують у рази менше, ніж їхні сусіди – близько 500-600 гривень.

Голови ОСББ однозначно мають отримувати менше «мінімалки»

Керівник громадської спілки «ОСББ Черкащини» та голова ОСББ «Сержанта Смірнова-5» Олександр Клиновий переконаний, що значні витрати на зарплату голови ОСББ – невиправдані, оскільки керівник об’єднання витрачає на цю роботу всього кілька годин у тиждень.
− Все залежить від ощадливості мешканців, керівника та членів правління ОСББ. Якщо вони націлені на те, щоб економити, то зазвичай 50% «квартплати» має йти на капітальні ремонти, а інша половина – уже на утримання будинку – зарплату керівнику ОСББ, сплату за електроенергію та використання ліфтів. Деякі голови ОСББ просять і по 5 тисяч гривень заробітної плати, але за що? Я особисто, як голова ОСББ, витрачаю на роботу по будинку 3-4 дні на місяць, по годині-дві щодня. І вважаю, що платити людині за 24 робочих години, навіть мінімальних 1 400 гривень, аж ніяк не доцільно. Якщо вирахувати оплату за годину, то сума виходить така, як у керівника служби утримання будинків (10-12 тисяч), у якого десятки багатоповерхівок на утриманні та ненормований робочий день, − пояснює Олександр Клиновий.

Керівник громадської спілки «ОСББ Черкащини» наводить розрахунки – великий будинок (9-поверхівка) вигідніший в утриманні, ніж 5-поверхівка. Але в утриманні СУБами квартплата виходить практично однакова.

− Візьмемо 5-поверхівку на вулиці Анатолія Лупиноса (колишня Радянська) 39/1. Там обслуговує Соснівська СУБ. Тариф по утриманню будинку – 2.39 за квадратний метр. У них немає ліфта, зате є велика прибудинкова територія. Для порівняння – будинок за адресою Чигиринська 42, що обслуговується Придніпровською СУБ, має на обслуговуванні ліфт. Тариф по утриманню будинку практично такий же – 2.40 за квадратний метр. Але, на мою думку, утримувати двірника (закупити мітли, лопати та інший реманент), сантехніка, електрика на аварійні виклики, бухгалтера та голову правління можна за 70% від цієї суми – 1.70. Якщо з 6 під’їздів (6 тисяч квадратних метрів) збирати 15 тисяч гривень щомісяця, то 5 400 можна витрачати на адміністрацію і утримання будинку, а все інше витрачати на розвиток. Наприклад, у моїй 9-поверхівці квартплата трошечки вища − 2.60 за квадрат. Зате за 5 років змогли утеплити 75% будинку. Лишилися не енергомодернізованими 954 квадрати. Це дало суттєву економію і мешканцям, оскільки за жовтень люди платили за тепло 5-6 гривень за квадрат. У інших будинках, де немає автоматичного погодного регулювання, мешканці виклали 8-9 гривень за квадратний метр. А ті, у кого взагалі нема лічильника – більше 20 гривень.
За словами Олександра Клинового, коли будинок обслуговується у СУБі, мешканці переплачують за накладні витрати – заробітні плати на «повні» ставки двірника, бухгалтера, керівника, секретарів. В ОСББ ж можуть встановлювати самі заробітну плату керівнику об’єднання практично погодинно, що ж до всіх інших спеціалістів – то лише за фактично виконану роботу.


В ОСББ можна зекономити до 60 тисяч у рік та витратити їх на утеплення

Переваги ОСББ перед СУБом очевидні – переконана незалежний експерт по роботі з ОСББ, керівник ГО «Спілка власників житла» Майя Лєбєдєва. За словами жінки, у розмірі платежу ОСББ закладається певна частка рентабельності, і враховуючи неприбутковість обєднання, 35-40% заощоджується на певні види робіт, а розмір платежу для власників − нижчий чи такий самий, як у СУБі.
− Якщо брати великий будинок ( наприклад, 10-поверхівка на Конєва на 400 квартир), при тарифі 2 грн. це сума дорівнює приблизно 47-50 тис.грн у місяць. На утримання будинку (перелік робіт в ОСББ витрачається зборами-5-6 видів) це максимально − 30-35 тисяч. До переліку входять освітлення, ліфти, прибирання прибудинковох території, винагорода працівникам ОСББ, яка визначається загальними зборами і не залежить від розміру мінімальної заробітної плати, а решта залишається на подальші види робіт. У СУБі ця сума повністю розписується на утримання, − коментує Майя Лєбєдєва. − Податок становить 22% та 19.5 % на оплату праці, відсоток рентабельності 15-20%, решта - на поточне утримання згідно законодавства по 18 пунктах послуг. Залишки на капітальні ремонти відсутні та і не можуть бути, оскільки в тарифі не закладаються. От і виходить, що такий будинок виступає донором для більш аварійних, старіших будинків.

Як пояснює голова ГО «Спілка власників житла», навіть для невеликих будинків, де 70 квартир при розмірі платежу 2.5 гривень у місяць кошторис складає в середньому 12 тисяч гривень. На утримання зі всіма витратами припадає 5-7 тис гривень, решта «економиться» в статті на непедбачувані витрати, а це 4-5 тисяч. У рік це складає близько 60 тисяч та при міській програмі підтримки (50/50% чи 30/70%) є можливість модернізувати будинок. При утепленні багатоповерхівки розмір платежу на утримання будинку не зменшується, проте зменшується платіжка за тепло і сьогодні це суттєво за листопад - в утепленому будинку, де є лічильник це 5-6 грн за 1м/кв, а в неутепленому 8-9 грн. У будинку де не стоїть прилад обліку, ця сума взагалі сягає 26-28 грн за 1м/кв.

− Розмір платежу в будинку не змінюється, бо завжди є робота, будинки ОСББ забирають в жахливому станні і про це вже багато говорилось. Переваги в ОСББ ще і втім, є можливість обирати самостійно підрядника, того хто може виконати якісно і порівняно недорого роботи по капітальному чи поточному ремонті, дізнатися, хто надає гарантію. СУБи, як комунальні підприємства, працюють лише з тими, хто проходить тендер. Для прикладу, заміна системи водопостачання (капітальний ремонт) в ОСББ -27 тисяч гривень, а в СУБі − 80 тисяч, − пояснює Майя Лєбєдєва. − Проблем зі звітами у голів ОСББ також не виникає, всі працюють у правовому полі, один раз на рік здається звіт неприбуткової організації, сьогодні це електронний звіт, та в місяць звіти по оплаті праці та по одержанню субсидій і пільг, які зараховуються на рахунок ОСББ.

Ірина Семенова

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода