У Черкасах визначали ціну держави

Дата: 1-11-2018, 12:02

У Черкасах визначали ціну держави
У Черкасах презентували результати експертного дослідження, яке дасть відповідь на питання «Яка ціна держави для черкасців?». У межах проекту «Ціна держави» на бульварі Шевченка встаноили тематичну виставку, а жителям запропонували порахувати всі свої податки. Прес-конференція, на якій було представлено результати експертного дослідження «Рахунок від держави для черкасців», відбулася у прес-центрі «Нової Доби».

Під час прес-конференції експерти розповідали, скільки сплачує кожен житель Черкаської області за послуги держави у вигляді податків, яку частину реального доходу громадянина складають податки та як розподіляються сплачені кошти. Також представили результати всеукраїнського опитування, яке показує чи розуміють черкасці, скільки податків вони сплачують державі та на що йдуть ці кошти.

– Метою проекту «Ціна держави» є підвищення розуміння серед громадян, що за всі послуги держави вони вже сплатили і що їх податки є основним джерелом наповнення державного та місцевого бюджетів, а також активізація громадян до контролю цих грошей, – відзначив , голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін. – Важливим є поширення месседжу, що корупційний злочин, мета якого привласнення бюджетних коштів, це замах на власні гроші громадян, які вони чесно сплатили через свої податки.

– Захід проводився в рамках Програми сприяння громадської активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, – відзначив експерт ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» Микола Малуха. – Всього експерти відвідали 15 міст України.

З метою зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки експертами Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» було створено сайт «Ціна держави» (cost.ua). Ввівши розмір своєї заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено по різним видаткам. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

– Перед тим, як виплатити зарплатню роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д. – говорить Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Згідно з експертним дослідженням, середньостатистичний працюючий мешканець Черкаської області має середню «чисту» зарплатню 6 115 грн на місяць, що дорівнює 73,4 тис. грн на рік. До того як отримати цю суму на руки він сплачує ЄСВ (єдиний соціальний внесок), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та військовий збір. Потім у вартості придбаних товарів та послуг вже зі своєї “чистої” зарплатні черкасець сплачує ПДВ (податок на додану вартість), ввізне мито та акцизи. Тобто середньостатистичний мешканець Черкаської області за 2018 рік сплатить 55,7 тис. грн податків, і отримає чистого доходу 55,5 тис. грн.

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact, показало, що лише 54% мешканців Центрального регіону, до якого входить Черкаська область, знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили напряму або через податки. Це найнижчий показник по Україні. Так, наприклад, у Північному регіоні так вважають 73% мешканців, у Південному – 70%, у Східному – 62%, у Західному – 60%.

– Окрім того, що громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки, – підкреслює голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – І чим більше грошей корупція «з’їдає», тим гіршими стають державні послуги. Щоб уявити розміри корупції у масштабах Черкаської області наведу тільки один приклад. Відповідно до кримінального провадження НАБУ №52017000000000348, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд грн, а це майже 7 місячних бюджетів Черкаської області на медицину, або податки 27 200 черкасців за цілий рік.

У рамках акції в 15 обласних центрах і містах обласного підпорядкування було проведено інформаційні заходи та тематичні виставки. У Черкасах у день прес-конференції на бульварі Шевченка активісти змонтували два куба (2х2х2 м), на яких, за допомогою інфографіки, пояснюється як наповнюється держбюджет та розподіляються податки черкасців. Окрім загальної інформації про податки, одна зі сторін містить інформацію про корупційну справу, яку розслідує НАБУ і те, як масштаби вкрадених грошей співвідносяться із податками черкасців. На другому кубі вказані дані безпосередньо по Черкаській області, що базуються на середній заробітній платі та видатках області. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці було встановлено п’ять мішків з грошима з відповідним описом. Також протягом дня працював інформаційний намет з активістами, які пропонували перехожим порахувати через сайт cost.ua скільки вони сплачують податків відповідно до їх заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

Після прес-конференції журналістам запропонували відвідати місце проведення виставки, яка була розміщена на бульварі Шевченка, і де за допомогою інфографіки було пояснено наповнення держбюджету та розподіл податків черкасців.


У Черкасах визначали ціну держави
У Черкасах визначали ціну державиЧеркаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода