Що треба знати про справляння ЄСВ, − актуальні роз’яснення

Дата: 22-03-2019, 13:02

Що треба знати про справляння ЄСВ, − актуальні роз’яснення
Про базові питання щодо справляння єдиного внеску розповів заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Черкаській області Володимир Жаврід.
− Зауважу, за даними ДФС допускають більше порушень по сплаті внеску і мають найбільший борг із ЄСВ підприємці-фізичні особи, особи, що провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства, − зазначив Володимир Жаврід.

Також він зупинився на основних тезах про справляння ЄСВ та про наслідки заборгованості з єдиного внеску.
1. Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування − це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється в системі загальнообов'язкового державного страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі.
Збір єдиного внеску регулюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 8 липня 2010 року, який діє з 1 січня 2011 року.
2. Перерахований платниками єдиний внесок розподіляється (за Постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 № 675 із змінами):
- загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття − 5,0026 %;
- загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, − 9,3759 %;
- загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи) − 85,6215 %

3. Базова ставка ЄСВ – 22 %. Вона діє від 2016 року. Ще ставки: 8,41 % (з доходів найманих працівників − осіб з інвалідністю); 5,3 % та 5,5 % (з доходів найманих працівників − осіб з інвалідністю, які виплачують підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю)
4. Починаючи з 1 січня 2017 року сума єдиного внеску фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (у 2017 році – 704 грн. на місяць, у 2018 році – 819,06 грн. на місяць та у 2019 – 918,06 грн. на місяць) та більшою за внесок, розрахований з максимальної величини бази нарахування ЄСВ (у 2017 році не може бути більшою за: з 1 січня 8 800 грн; з 1 травня 9262 грн; з 1 грудня 9691 грн.; у 2018 році – 12 285,90 грн та у 2019 – 13 770,90 грн на місяць відповідно).

5. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
6. Обов'язки платників єдиного внеску виникають у ФОП, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування, членів фермерського господарства та осіб які провадять незалежну професійну діяльність з дня їх державної реєстрації/ з початку провадження діяльності та припиняються після державної реєстрації закриття (припинення) ФОП/припинення відповідної діяльності. При цьому сплата внеску проводиться за місяць, у якому відбулася така реєстрація/припинення.
Приклад: Державна реєстрація фізичної особи – підприємця відбулася 27 лютого 2019 року – ЄСВ слід сплачувати за лютий п.р. і у подальшому не менше за мінімальний страховий внесок (у 2019 році не менше за 918,06 грн). Якщо державна реєстрація закриття (припинення) підприємницької діяльності ФОП за його самостійним рішенням відбулася 1 березня 2019 року – останній місяць, за який цей ФОП сплачуватиме єдиний внесок в сумі не менше за 918,06 грн – березень.
Адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально – тобто є самозайнятими особами внесені до Єдиного реєстру адвокатів України – зобов’язані стати на облік як платники єдиного внеску і сплачувати ЄСВ від початку здійснення адвокатської діяльності. Також сплачує ЄСВ адвокат, індивідуальна адвокатська діяльність якого не припинена. Звертаємо увагу, пільг з єдиного внеску у адвокатів – осіб, які провадять незалежну професійну діяльність немає.

7. Юридична особа, ФОП або фізична особа не може сплатити грошове зобов’язання по єдиному внеску за інших осіб.
8. Рекомендовано перераховувати єдиний внесок завчасно, оскільки сплата внеску в останній момент може спричинити несвоєчасну його сплату і відповідні санкції. Треба пам’ятати, що день сплати єдиного внеску (частина 10 ст.9 Закону №2464):
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки ДФС – день списання банком або Державною казначейською службою суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою – день прийняття до виконання банком або іншою установою – членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті – день надходження коштів на відповідні рахунки ДФС.

9. Найближчі контрольні дати з єдиного внеску:
– 19 квітня – граничний термін сплати єдиного внеску за І квартал 2019 року для ФОП, самозайнятих осіб та членів фермерського господарства;
– 19 квітня – граничний термін подання роботодавцями Звіту про ЄСВ за березень 2019 року;
– 2 травня – граничний термін подання Звіту з ЄСВ за себе та граничний термін сплати єдиного внеску за 2018 рік для самозайнятих осіб та членів фермерського господарства;
10. Звільнення від сплати єдиного внеску за себе передбачено:
– у 2017 році для ФОП, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
– у 2018 – 2019 рр. для ФОП та членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Не передбачено звільнення від сплати єдиного внеску для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

11. Підприємці та члени фермерського господарства, які звільняються від сплати внеску, не зобов’язані його платити і не зобов’язані подавати звіт з ЄСВ. Пільговик, який подав звіт та визначив зобов’язанні з внеску – їх платитиме. У разі несвоєчасної сплати самостійно визначеного у поданому звіті зобов’язання такі особи несуть відповідальність як і інші страхувальники. Тож пільговик, який подав звіт з визначеними зобов’язаннями із внеску, зобов’язаний сплатити визначені ним у звіті суми внеску разом із 20 % штрафу і 0,1 % пені за кожний день прострочення платежу. Також за несвоєчасну сплату внеску застосовується адміністративний штраф.
12. За несплату, несвоєчасну сплату єдиного внеску передбачено застосування штрафних санкцій, пені та адміністративна відповідальність.
— на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу;
— за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;
— за донарахування ДФС або платником своєчасно не нарахованого внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого ЄСВ;
— за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується ЄСВ, накладається штраф у розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 грн до 255 грн);
— за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
(ст.165-1 КУпАП):
— за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 5 100 грн), — накладення штрафу на посадових осіб, ФОП або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно від 40 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680 до 1 360 грн);
— за несплату або несвоєчасну сплату внеску у сумі більше 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (понад 5 100 грн) — накладення штрафу на посадових осіб, ФОП або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно від 80 до 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 360 до 2 040 грн).
Якщо зазначені дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, це тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб, ФОП або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів (від 2 550 до 5 100 грн).

13. Якщо платник єдиного внеску не провів оплату по рішенню ДФС протягом десяти календарних днів, а також не повідомив ДФС про його оскарження, рішення передається державній виконавчій службі.
14. Платники внеску, які протягом року або двох років не сплачували ЄСВ за себе, зараз сплатять у рази більше – разом із штрафом та пенею.

15. Розстрочення та відстрочення заборгованості зі сплати ЄСВ не передбачено. Заборгованість не підлягає списанню.
16. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені з єдиного внеску не застосовується. Це означає, що ДФС може донарахувати суми єдиного внеску, застосувати штрафні санкції за порушення порядку нарахування та сплати внеску, стягнути заборгованість та штрафні санкції за весь період роботи платника, починаючи з дати його взяття на облік як платника єдиного внеску. Але це також означає, що і платник єдиного внеску має можливість самостійно виправити помилки за звітний період будь-якої давності та доплатити єдиний внесок з врахуванням передбачених при такому донарахуванні штрафних санкцій (див. п.11).

17. За наявності у платника єдиного внеску одночасно й інших зобов’язань – із сплати податків, обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами, зобов’язання із сплати ЄСВ виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, крім зобов’язань з виплати заробітної плати (доходу)
18. Працівник має право знати свій страховий стаж і сплачений за нього єдиний внесок! На вимогу найманого працівника – застрахованої особи, на користь якої роботодавець сплачує єдиний внесок, такий роботодавець зобов’язаний пред'являти повідомлення про взяття на облік такого працівника як платника єдиного внеску та надавати інформацію про сплату єдиного внеску, в тому числі у письмовій формі.

19. Особа, яка зобов’язана сплачувати ЄСВ та має борг із внеску, обмежена у доступі до соціальних гарантій, позбавляється відпустки, лікарняного, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, допомоги у разі втрати роботи, субсидій, пенсії. Також, якщо роботодавець має заборгованість по сплаті внеску, працівники – застраховані особи втрачають зокрема за цей період страховий стаж для призначення пенсії. Звертаємо увагу на можливість та право найманих працівників контролювати свій страховий стаж і сплачений за них єдиний внесок (див п.17).
20. Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством (Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»)
21. Як дізнатися про наявність/відсутність заборгованості з єдиного внеску. Для цього можна особисто звернутися до ДФС з відповідною письмовою заявою, або безпосередньо переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом»: goo.gl/FGH2FT
Реквізити рахунків для перерахування єдиного внеску можна завантажити за посиланням: goo.gl/Dvj7Ev (для платників Черкаської області), goo.gl/as43eZ – по Україні.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода