Від кліщів потрепають жителі кожного району області

Від кліщів потрепають жителі кожного району області

Прийшла весна. У теплу пору в лісах і парках активізуюються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Кліщі — дрібні членистоногі тварини класу Павукоподібні (Arachnida). Найбільшу шкоду приносять кровососи — іксодові кліщі, розмір яких до 5 мм, а дорослі самиці, харчуючись на теплокровних тваринах, можуть розростатися до 2 см. Ці види кліщів проживають на рослинності, в траві, на деревах, у ґрунті, норах тварин, тощо. Тіло кліща овально-сплющене, звужене спереду має чотири пари кінцівок з кігтиками та спеціальними присосками. Головне джерело їжі – кров дрібних і великих ссавців, рептилій і птахів. Кліщі можуть нападати на людину, коли вона опиняється в місцях їх проживання.

Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Насмоктавшись крові – відпадає самостійно та відкладає кладку яєць в ґрунт. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи, що часто для людини залишається непомітним. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку знеболювальну речовину і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Звичайно дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через 2-3 дні: в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування маленької майже прозорої німфи (статевонезріла стадія кліща) в більшості випадків залишається для людини непомітним. Ураження, що викликають укуси кліщів, значно різняться в залежності від виду укусів кліща. Виникають як набряки, що зудять, висипання та червоні плями, так і глибокі руйнівні процеси в шкірі. Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Це кліщовий вірусний енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), а також кліщові рікетсіози та марсельська гарячка. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей реєструються майже щорічно в АР Крим та Волинській області. Ензоотичною з іксодових кліщових бореліозів вважається практично вся територія України, випадки хвороби Лайма зареєстровані в кожному адміністративному районі Черкаської області, в тому числі і в м. Черкаси. Всього на території Черкаської області у 2014 році зареєстровано 126 випадків захворювань на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз), проти 137 випадків у 2013 році.

Про це «Нова Доба» дізналася в Держсанепідслужбі в Черкаській області.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, з’являєтьсяневелика червона пляма (еритема), що досить швидко – до півсантиметра за добу – колоподібно збільшується, головний біль, затверділість м\’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м\’язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий енцефаліт – це природне вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків. Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання, а й при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів. Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

– Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

– Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

– Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, в радіусі 20-25 м.

– Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.

– Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби – репеленти, що відлякують кліщі, які мають висновок санітарно-епідеміологічної експертизи.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

– Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

– Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом

– Видаленого кліща необхідно досліджувати на зараженість, якщо він ще живий. Покладіть його в чисту ємність, яка щільно закривається зі злегка зволоженим шматочком вати або паперовою серветкою на денці. І протягом двох діб відвезіть в лабораторію медичної установи. Якщо це неможливо то кліща слід спалити.

– Упродовж двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!

Засоби особистого захисту від кліщів прості і доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров’я.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x