ЕКОНОМІКА


Новина із категорії: Новини » Економіка

Роздрукувати        Друкована версія

У Соснівці планують збудувати мікрорайон на місці протитуберкульозного диспансера

Дата: 25-01-2017, 12:06.

У Соснівці планують збудувати мікрорайон на місці протитуберкульозного диспансера Громадські слухання щодо забудови в Соснівці знову «перенесли». Анонсовані слухання стали просто громадським обговореннями з голосуванням, оскільки з часу попередніх не минуло десяти днів. Аби висловити власну думку, у Будинку Кулика зібралося близько 300 черкащан, хоч зареєструвалося лише біля 200.
З боку противників забудови виступило 5 спікерів, серед яких депутати обласної та міської ради, громадські діячі та пересічні громадяни. Представник фірми-забудовника ПП «Міськбуд-плюс» Олександр Олененко вийшов під крики «ганба», але через шум у залі пояснити своєї позиції так і не зміг.

Урешті-решт, проголосувавши «паспортами» присутні вирішили перенести громадські слухання із забудови Соснівки на 18 лютого (зібрання відбудеться о 14-00).
У зв’язку з цим «Нова Доба» розпочинає цикл публікацій про прибережну зону мікрорайону Соснівка, у якому може виникнути майбутня забудова. Редакція намагатиметься врахувати думки всіх учасників конфлікту та експертів – екологів, геодезистів, архітекторів, краєзнавців та пересічних громадян.
Перша публікація – про історію Соснівського курорту, яку журналістам розповів краєзнавець Борис Юхно.

У Соснівці планують збудувати мікрорайон на місці протитуберкульозного диспансера

У Соснівку їздили з Варшави

− Соснівка – це південно-східна околиця Черкаського бору. Унікальність цього масиву полягає в тому, що сотні тисяч років тому льодовик, який тут проходив «зім’яв» рівнинну поверхню, сформувавши яри і балки. Клімат, який унаслідок у нас сформувався, чимось схожий на балтійські варіанти, − коментує Борис Юхно. – Щоправда початок використання деревини з Соснівки був усе-таки промисловим. У середині 18 століття сосни цього лісу почали використовувати для корабельного промислу та будівництва військових поселень у Катеринославі (нинішнє Дніпро) та Херсоні.

За словами Бориса Юхна, черкаський «придніпровський» сосняк входить до складу одного з трьох природних заповідників. А от курортна історія соснівки нараховує лише одне століття. Сталося це на початку 20-го століття з легкої руки поміщиці Балашової, яка володіла маєтками у Мошногір’ї та лісами поблизу сучасних Черкас.

− У той час 23 та 24 квадрати Дахнівського лісництва були відведені під оздоровчу зону. Тоді ж почалося будівництво Соснівських дач, рештки який можна побачити там і досі. Тоді це був комплекс – Черкаська Соснівка, Дахнівка і село Василиця (нині це околиці Черкас). Зелений туризм в ті часи процвітав. Відпочивали люди «середньої руки», які привозили на дачі на літо своїх дружин і дітей. Тоді ж до Черкас ходив «причіпний» вагон із Варшави, але Польща у той момент входила до складу Російської Імперії, тому «закордоном» це не вважалося. Відпочивали в Соснівці і члени царської сім’ї, але це були досить далекі родичі правителів Російської Імперії. Власне про «самодержців», звісно, не йдеться, − розповідає Борис Юхно.

Черкаси мали бути «прикурортним» містом

Справжнього розквіту Соснівський курорт зазнав після революції 1917 року. Уже з середини 20-х років 20 століття почалося освоєння Соснівки як курортної зони для робітників та колгоспників. У кращі свої роки курорт приймав до 12 тисяч відвідувачів за сезон, у той час як в Черкасах жило всього 50. Деякий час навіть планувалося перетворити Черкаси на прикурортне місто, інфраструктура якого обслуговуватиме всесоюзну здравницю (серед відпочиваючих були кращі працівники практично з усієї європейської частини Радянського Союзу). Проте планам завадила війна. А вже з початку 50-х років, після отримання статусу обласного центру, Черкаси почали розвиватися як промислове «місто хіміків».

− Звісно, частина санаторіїв таких як «Україна», «Першотравневий», «Маяк» − лишилися там і досі. За обласною лікарнею можна побачити ці старі приміщення, але кожен з нас розуміє, що можливо, було б і непогано побудувати там щось, але ж одним будинком чи забудовою території довкола «дачі Андрєєва» все не закінчиться. Врешті через 20 років ліс перетвориться на кілька мікрорайонів, розділених по периметру сосновими посадками, − розмірковує Борис Юхно.

Чи варто будувати на місці протитуберкульозного диспансеру?

Ще одна проблема, про яку, за словами краєзнавця, майже ніхто не згадує, це підступна «паличка Коха», яка може очікувати будівельників у землі довкола колишнього протитуберкульозного диспансеру двадцять і більше років.
− У Європі лише з цієї причини заборонили б будь-яке будівництво. Безумовно, це питання треба вивчати, адже понад 20 років на цій землі лікувалися люди з «сухотами», частина з них – із відкритою формою і ніхто не знає, до яких наслідків приведе виривання котлованів на цьому місці з подальшим постійним проживанням там людей, − пояснює Борис Борисович.

Ірина Семенова


Теги: черкаси, черкаська область, Соснівка, забудова, Борис Юхно, масив, громадські слухання


Черкаси наживо

77-річний пенсіонер-денсер Олександр Ковальчук відкрив клуб танцю. Його учнями стали понад півсотні охочих танцювати. У репертуарі: фокстрот,
Борис Юхно, черкаський журналіст і письменник, у прямому ефірі телеканалу «Прямий» розповів про історію Черкас та власну книгу, присвячену періоду
Зоряні війни за гендерною ознакою ...
Владислав Бедринець, RSS
Горішок для мами ...
Юлія Фомічова, RSS
Варто читати старі календарі ...
Лев Хмельковський, RSS
Добро – поряд ...
Анна Сакун, RSS
Філософи... філософствують! ...
Володимир Даник, RSS
Пам’яті Квітки Цісик ...
Лев Хмельковський, RSS