Новина із категорії: Іван Десятніков, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Недільне чтиво

Недільне чтиво
Іван Десятніков, RSS
Дата: 14-03-2018, 13:42.
Придбав нещодавно книжечку у «Клубі сімейного дозвілля» – Гюнтер Г. Горячие моторы. Воспоминания єфрейтора-мотоциклиста. 1940-1941. – М.: ЗАО Центрполиграф, 2016. Не те, щоб надто захотілося почитати мемуари німецьких солдат, – свого часу начитався їх удосталь. Купив, щоб мама, яка власне і є членом цього «клубу», взяла участь у якійсь їхній акції. Але купив, значить, треба прочитати.
Солдат ваффен-СС Гельмут Гюнтер описує свою службу під час Другої світової війни, зокрема й участь у боях на території СРСР. Восени 1941 року його частина брала участь в оточенні угрупування радянських військ навколо Києва. Зокрема з-під Смоленська 2-га танкова група Гудеріана, до якої входив підрозділ автора, замкнула кільце оточення з півночі.

Недільне чтиво


Процитую частину книги. «Примерно к 20 сентября мы вышли в район городка Ромны. Время от времени приходилось подавлять сопротивление противника. Чаще всего одной нашей роты хватало, чтобы выполнить задачу целого батальона.
В пути следования мы миновали аккуратные, чистые деревеньки, жители которых встречали нас как освободителей от большевистского ига. Где бы мы ни останавливались, пожилые люди встречали нас хлебом-солью. Здесь, на Украине, наши не очень обильные рационы дополнились сливочным маслом, яйцами, парным молоком. Дороги пролегали по засеянным пшеницей полям. Судя по всему, жилось здесь неплохо!
В 1941 году мирное население хорошо относилось к немцам. Не раз и не два молодые украинцы требовали от нас выдать им оружие. Они отказались служить в Красной армии или дезертировали. А теперь они рвались наступать вместе с нами и сражаться с «москалями». Эти люди разительно отличались от русских, тех, кого мы встречали, например, в Смоленской области».
Але привернув мою увагу не цей опис. Нічого нового для себе я тут не відкрив. Влітку 1941 року німецька армія справді рухалася досить швидко, обходячи й оточуючи центри опору Червоної армії. Радянські солдати масово дезертирували і здавалися у полон. Місцеве населення, справді, зустрічало німців як визволителів, часто хлібом-сіллю.
Здивувала мене примітка редактора: «Здесь, в Восточной Украине, части ядра Киевской Руси, люди ощущали себя прежде всего русскими. Отдельные выродки-дезертиры, вроде описанных автором, были исключением (и всегда ликвидировались партизанами в первую очередь). Вскоре в этих краях развернулось массовое партизанское движение – широко известны действия соединений С.А. Ковпака, М.И. Наумова, Я.И. Мельникова и др.».

Переглядаючи інші примітки редактора, складається враження, що вона – не дилетант у історії. Принаймні з перебігом воєнних дій німецько-радянської війни періоду 1941-го знайома дуже добре – інші примітки стосуються назв частин, які брали участь у тій чи тій операції, дати боїв за окремі населені пункти тощо. Тоді що це за розлоге пояснення, здавалося б чергової суб’єктивної думки автора?
Ці мемуари видані у Москві (Російська Федерація). А історична наука у цій країні вже давно стала пропагандою. Остання обернена у минуле, повторюючи без суттєвих змін ще дореволюційну імперську парадигму про спільну історію східнослов’янських народів. У радянські часи твердження про єдиний російський народ трансформувалося у визнання існування трьох братніх народів. Провідна роль, звичайно, відводилася російській нації. Коли 2010 року В. Путін сказав, що Росія виграла б у війні з Німеччиною і без України, малося на увазі саме це. Україну ніхто відпускати тоді не збирався. Саме тому редактор і згадує «ядро Київської Русі». Як у «сім’ї не без урода», так і між «братніми народами» українців призначили зрадниками. Тому й у редактора серед людей, «які відчували себе насамперед русскімі», були «окремі виродки-дезертири», читай «українці». Але є правильні українці – командири партизанських з’єднань. Опустимо дискусійне питання про масовість та вагу радянського руху опору на окупованих територіях. Відзначимо лише, що згадка про партизан необхідна виключно для побудови контрасту «хороший – поганий». Примітно, що твердження про приязне ставлення населення до німецьких солдат і хліб-сіль редактор не заперечує. Це важко зробити, не наразившись на звинувачення у дилетантстві. Тому на перший план виходять емоції. Оперування емоціями, а не фактами, є однією з головних рис заідеологізованої історичної науки.
До чого це я? Фаховий історик, прочитавши таку примітку редактора, здвигне плечима і подумає щось на кшталт: «російське видання, усе зрозуміло». У Росії, маю надію, фаховий історик подумає так само. Але загал, читаючи мемуари німця, сприймає їх як такі, що відповідають тому, що бачила і відчувала ця людина. Зрештою, такими вони і є. А тому мемуари у очах російської влади конче потребують таких приміток редактора, щоб цей загал робив «правильні», наперед заготовлені пропагандою висновки.
І ще… Колись мені до рук потрапив російський шкільний підручник «Истории Отечества». Доволі об’ємний розділ підручника, присвячений Другій світовій війні, чи то пак «Великій Вітчизняній», супроводжується лише однією ілюстрацією – німецький солдат спілкується з українською селянкою. Підручник був видання початку 2000-х років.
Читайте книги вдумливо.

Теги: черкаси, черкаська область, блог, Іван Десятніков, книжки, читання

Черкаси наживо

Напередодні дівчинку доправили на ґвинтокрилі з районної лікарні до Черкас. Її побив рідний батько. Мати розповіла, що пішла в магазин, дитина почала
У Черкасах власники собак породи хаскі розважають дітей катанням на собачій упряжці. Діти в захваті, веселіше від того і господарям собак та їхнім
Про щастя ...
Анна Сакун, RSS
Згадка про Сонце ...
Анна Сакун, RSS
Заквітчаємо вибоїни ...
Тетяна Очеретяна, RSS
Недільне чтиво ...
Іван Десятніков, RSS
Всім читати! Суд іде! ...
Владислав Бедринець, RSS