Трансплантація органів у Черкасах: упровадження пілотного проєкту та поточні результати (ВІДЕО)

Трансплантація органів у Черкасах: упровадження пілотного проєкту та поточні результати (ВІДЕО)

У межах відеопроєкту “З лікарем про актуальне” медичні фахівці роз’яснюють найпоширеніші запитання пацієнтів.

У цьому випуску завідувач обласного центру пластичної реконструктивної та малоінвазійної онкоурології Черкаського обласного онкологічного диспансеру Роман Морару-Бурлеску розповів про розвиток такого медичного напряму, як трансплантація.  

Черкаський обласний онкологічний диспансер зарахували до пілотного проєкту з трансплантації Міністерства охорони здоров’я України минулого року. Тоді заклад уперше отримав цільові кошти для проведення пересадки органів. За словами завідувача обласного центру пластичної реконструктивної та малоінвазійної онкоурології Черкаського обласного онкологічного диспансеру Романа Морару-Бурлеску, фахівці закладу почали розвивати напрям родинної пересадки нирки.

– Загалом у Черкаському обласному онкологічному центрі виконали чотири успішні операції з трансплантації нирки від родинного донора. Зараз триває підготовка ще декількох пар. Переважно, трансплантації потребують люди, в яких діагностували хронічне захворювання нирок. У результаті пацієнти отримають донорський орган від членів сім’ї. У подальшому ми плануємо впроваджувати трансплантацію й інших органів, – зауважив Морару-Бурлеску.

Із початку 2021 року до переліку лікувальних закладів, що можуть здійснювати трансплантацію в області, увійшли Черкаський онкодиспансер, кардіологічний центр та обласна лікарня.

– Зараз в області функціонують три центри, що можуть проводити операції з трансплантації. Варто зазначити, що між установами та спеціалістами налагоджується ефективна взаємодія. Я сподіваюся, що ми будемо плідно співпрацювати, – сказав фахівець.

Наприкінці грудня уряд затвердив постанову “Про затвердження Положення про Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин” (ЄДІСТ), що забезпечить повноцінне функціонування системи трансплантацій в Україні. Функціонує вона з 1 січня 2021 року. Ця система необхідна для забезпечення прав пацієнта на своєчасну, у порядку прозорої черговості, трансплантацію органів.

– У цю базу зараховують дані пацієнтів, які потребують пересадки всіх видів органів, а також відомості про потенційних донорів. На мою думку, завдяки цій системі хворі зможуть отримувати донорські органи не лише в межах Черкащини. Адже база об’єднуватиме реципієнтів з усіх регіонів України, – пояснив Роман Морару-Бурлеску.

Як зазначав міністр охорони здоров’я Максим Степанов на офіційній сторінці у Фейсбуці, із початку 2021 року в “Єдиній інформаційній системі з питань трансплантації” (ЄДІСТ) зареєстровано 54 трансплант-координаторів.

Процес трансплантації починається з роботи трансплант-координаторів:

–вони виявляють потенційного донора та організовують проведення необхідних досліджень;

–встановлюють наявність у потенційного донора прижиттєво наданої згоди (або незгоди) на вилучення анатомічних матеріалів після визначення незворотної смерті;

–отримують згоду на донорство від законних представників померлої особи;

–організовують проведення досліджень, дані про які необхідні для визначення пари донор-реципієнт тощо.

Загалом за оцінками МОЗ Україна потребує не менше 500 трансплант-координаторів.

Довідково: Міністерство охорони здоров’я протягом 2021 року планує впровадити низку змін, аби наблизити Україну до трансплантаційної незалежності. Зокрема планують провести близько 250 операцій пересадки органів.

— Плануємо всі трансплантації нирок та печінки, які потребують наші громадяни, провести в Україні. Також цього року в нас буде вперше зроблено трансплантацію легень. Це виклики, з якими наші фахівці, я впевнений, упораються, — зазначив очільник МОЗ Максим Степанов.

*Публікацію підготовлено в межах спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства «Побудова демократичної стійкості в Україні шляхом зміцнення місцевих та регіональних ЗМІ», який фінансує Фонд Emerging Donors Challenge та Міністерство закордонних справ Естонії за рахунок коштів з розвитку співпраці.

Підготувала матеріал: Дар’я Роженкова

Реклама

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x