Як отримати міжнародний сертифікат підприємцям, які експортують харчові продукти нетваринного походження

Дата: 6-05-2019, 13:21

Як отримати міжнародний сертифікат підприємцям, які експортують харчові продукти нетваринного походження
20 вересня 2019 року - кінцева дата, коли система безпечності харчової продукції НАССР має бути впроваджена на всіх українських підприємствах. Це стосується й малих потужностей, діяльність яких так або інакше пов’язана з харчовими продуктами.

За невиконання Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» штраф для юридичних осіб складатиме 30 мінімальних заробітних плат, для фізичних осіб — 15, а ще - зупинення роботи потужностей.

Що таке система НАССР?

На сьогодні Україна – один із сильних аграрних гравців на світовому ринку. Аграрні та харчові продукти українського виробництва постачаються на ринки майже 190 країн. Утримувати свої позиції на світовому рівні для України стратегічно важливо.

Одним із надійних засобів захисту споживачів харчових продуктів є система НАССР (англ. HACCP — Hazard Analysis and Critical Control Points), яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.

Ця система гарантує безпечність продукції на всьому шляху харчового ланцюжка «від поля до столу», адже дає змогу виявити критичні точки, які можуть вплинути на безпечність кінцевого продукту, усунути їх і постійно контролювати. Впровадження НАССР вимагають законодавства Євросоюзу, США, Канади, Японії, Нової Зеландії та багатьох інших країн.

Система НАССР є обов'язковою в рамках законодавства більшості цивілізованих країн Євросоюзу, США, Канади, Японії, Нової Зеландії та ін.

У рамках підписаної Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна узяла на себе зобов’язання наблизити національне законодавство до законодавства європейських країн, у тому числі й у галузі санітарних та фітосанітарних заходів. Створення та впровадження ефективної системи контролю на українських виробництвах є важливим кроком для реалізації цих вимог.

Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів. Цей документ визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться або пересилаються на митну територію України, або, навпаки, вивозяться та пересилаються з неї.

Вже на початок 2018 року 426 українських підприємств впровадили систему НАССР, а 143 знаходились на стадії розробки та впровадження.

На яких підприємствах необхідне впровадження системи HACCP?


Насамперед йдеться про заклади громадського харчування, у тому числі це поширюється на всі заклади освіти, які надають послуги з харчування. Також це всі виробники харчової продукції та сільгоспвиробники сировини — від підприємств, які надають транспортні послуги для перевезення харчових продуктів, до агрохолдингів та торгових закладів. Це нововведення стосується й тих операторів, що займаються зберіганням, фасуванням та упаковкою вже готової харчової продукції. При цьому впровадження НАССР не обов’язкове для виробників первинної продукції.

Звісно, вимоги до великого переробника та продавця кави на вулиці будуть різними, і законодавство це передбачає.

Але система НАССР в Україні не обмежується тільки розробкою документації та наведенням елементарного порядку на виробництві. Вона базується на сімох основних принципах:

- аналіз небезпечних чинників;

- виявлення критичних контрольних точок;

- встановлення критичних меж;

- встановлення процедури моніторингу;

- розробка коригувальних дій;

- зберігання і актуалізація документів;

- оцінка ефективності.

Наявність на підприємстві діючої системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР — це підтвердження того, що виробник забезпечує всі умови, які гарантують стабільний випуск якісної і безпечної продукції.

Переваги впровадження цієї системи в Україні

Впровадження цієї системи контролю потребує матеріальних затрат з боку операторів. Але у довгостроковій перспективі всі гравці харчового ланцюга від виробників до споживачів — отримують переваги. Тому що перші стають більш конкурентоспроможними, виробляючи продукти кращої якості, працюючи над тим, щоб заслуговувати на довіру споживачів та успішно боротись за їхній попит як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках. А споживачі, зі свого боку, отримують впевненість в якості та безпечності українських харчових продуктів, які вони купують в українських супермаркетах або на ринках.

Переваги впровадження системи НАССР

Для виробників:

1. виробництво більш безпечної продукції, що знижує діловий ризик і підвищує задоволеність споживача;

2. поліпшена репутація і захист торговельної марки;

3. узгодженість із законодавством;

4. персонал має чітке уявлення щодо вимог до безпечності харчових продуктів та методів їх виконання;

5. демонструє зобов'язання (докази) підприємства щодо безпечності продукції, які можуть бути використані у судових позовах і визнані страховими компаніями;

6. кращі організація персоналу та використання робочого часу;

7. ефективність витрат, зменшення збитків у перспективі (спочатку збитки можуть збільшитися через застосування коригувальних дій, які вимагають видалення продукції внаслідок невиконання належного контролю в критичних точках контролю);

8. менша ймовірність одержати скарги від споживачів та їхня довіра;

9. можливість збільшити доступ на ринки збуту;

Для споживачів:

1. більша довіра до харчових продуктів;

2. менший ризик хвороб, спричинених харчовими продуктами;

3. поліпшення якості життя.


Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода