Саме тут, у центрі України, складалося етнічне ядро українства. Саме Черкаський край поєднав у собі найсуттєвіші риси буття усього українського народу. До Черкас з їх вигідним природно-географічним, оборонним і торгово-економічним розташуванням завжди тяжіли навколишні землі. Починаючи з ХІV століття місто незмінно було центром різних адміністративно-територіальних утворень: спочатку однойменного староства у складі Литви, а потім Польщі, в часи Хмельниччини – Черкаського полку, згодом – повіту у складі Київського воєводства Польщі, а з 1795 року – Вознесенського намісництва, а з 1797 року – Київської губернії Російської імперії.
Згідно із законом Української Народної Республіки від 6 березня 1918 року повіти й губернії мали бути скасовані, а натомість в Україні передбачалось утворити 32 землі, в тому числі і земля Черкащина з центром у місті Черкаси. Однак, цей закон з відомих причин не був реалізований і Черкаський повіт продовжував існувати.
В радянський час Черкаський повіт (не слід ототожнювати із сучасним Черкаським районом, площа якого удвічі менша ніж тодішнього повіту) проіснував до березня 1923 року, коли у складі УСРР замість 102 повітів було утворено 53 округи, в тому числі й Черкаську округу з однойменним районом. Всього на території сучасної області було чотири округи Черкаська, Золотоніська, Шевченківська з центром у місті Корсунь і Уманська. Після укрупнення в 1927 році округ Черкаська округа стала називатися Шевченківською і включала 23 правобережні і лівобережні райони.
В 1930 році, як відомо, округи були ліквідовані і усі райони підпорядковувалися безпосередньо столиці, якою в той час був Харків. Однак, експеримент з двохланковою системою управління виявився неефективним і вже в 1932 році впроваджено трьохланкову систему управління регіонами. Було утворено перші 7 областей, кількість яких в подальшому збільшувалися. Правобережні райони розформованої Шевченківської округи відійшли до Київської області, а лівобережні – до Харківської, а з 1937 року – до новоутвореної Полтавської області.