СУСПІЛЬСТВО


Новина із категорії: Суспільство, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Ворожіння на Маланки та Василя

Дата: 14-01-2018, 10:02.

Ворожіння на Маланки та Василя Старий Новий рік відомий своїми святочними ворожіннями і містерією, пов’язаною з ними. Дівчата в цей день споконвіку ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата , як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє. Для тих, хто хоче долучитися до старого обряду – рецепти цікавих ворожінь:
* Варіння куті. Готували кашу на кутю. Після зняття пінки уважно дивилися на неї: якщо каша розвариста, повна – буде щастя, і врожай. Якщо ж каша дрібна і бліда – рік буде звичайним, без особливих подій. Якщо каша вилізла з горщика – в родині з’являться нові люди (одруження, народження дітей). Якщо горщик з кашею лопнув – бути біді. Щоб врятуватися, таку кашу разом з горщиком треба вкинути в річку, де найсильніша течія, щоб вона віднесла зло від дому.
* Вареники з сюрпризами. Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на Старий Новий рік ліпити і варити особливі вареники. В кожен з них (або лише в частину) клали спеціальні сюрпризи: грудку борошна, квасолю, гудзик, цукор, сіль, перець, нитку або монету. Наступний рік мав принести події, що відповідали знайденому. Борошно символізувало клопоти, квасоля – дітей, гудзик – новий одяг, цукор – солодке життя, сіль – важку працю, перець – пікантні події, нитка – подорож, монета – богатство. У кожній місцевості (регіоні, селі) значення сюрпризів могли відрізнятися.
* Воскові фігури. За допомогою ножа знімали зі свічки трохи воску, розігрівали в ложці над свічкою до рідкого стану. Під час нагрівання – загадували бажання. Виливали віск у тарілочку з холодною водою і дивилися, на символи, які вийшли з воску. Кожна дівчина тлумачила ці символи по-своєму. Комусь вдавалося навіть побачити образи сужених.
* Паперові вісники. На невеликих паперових смужках писали значущі для себе події, наприклад, весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи тощо. Смужки прикріпляли до бортика ємності, в якій була вода. Далі в половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку, запалювали і спускали на воду. Не направляючи свічку, чекали, поки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.
* Ворожіння в склянці. Для цього гадання брали 4 склянки, які до половини заповнювали водою. В одну клали сіль, в іншу – цукор, у третю – кільце, а четверту – нічого. Одна дівчина ставала за спиною тієї, яка ворожила. У руках на підносі, вона тримала склянки, переміщала їх, так, щоб та, котра гадала, не знала, де яка. Далі дівчина, яка за спиною, водила пальцем уздовж склянок і питала: ця склянка, ця, ця… І так, поки та, котра гадала, не зупиняла її. Воду з обраної склянки, потрібно було спробувати. Вода вказувала на події в майбутньому році. Солона – смуток. Солодка – успіх, щастя. Прісна – звичайний рік. Кільце – весілля або зустріч із судженим.

Теги: черкаси, черкаська область, ворожіння, Маланки, Василя, дівчата


Черкаси наживо

У Черкаській області зареєстровано 11 випадків захворювання на кір. У місті Черкаси жодного випадку поки не зафіксовано.
На виставці будуть представлені екземпляри весільного вбрання середини та кінця двадцятого століття. Ініціаторами виступили черкащанки Наталія та
Загадую віддавати добро ...
Юлія Фомічова, RSS
Настав Новий рік... ...
Анна Григорович, RSS
Блог – як явище… ...
Володимир Даник, RSS
Про Марину Сосюру ...
Лев Хмельковський, RSS
Михайло Сирота розповідав ...
Лев Хмельковський, RSS