Національна ідея має відповідати принципу – відповідальна держава, чесна влада, гідне життя

Національна ідея має відповідати принципу – відповідальна держава, чесна влада, гідне життя

Найбільший здобуток сьогоднішньої України – це те, що український народ має свою власну національну державу. Складні соціально-економічні і політичні процеси пройшли без будь-якого насильства. Україна стала демократичною європейською країною. Попри всі хвороби росту, саме росту, наша держава є вільною країною, яка цілеспрямовано прагне посісти гідне місце в європейській спільноті.

За 22 роки після розпаду СРСР змілинилось мислення громадян України. Виросло покоління, яке знає про тоталітарне минули лише із спогадів батьків, дідів чи книг. Українці усвідомили, що таке дух своботи. До позитивних здобутків Незалежності безумовно можна віднести: входження України у світове співтовариство в ролі миролюбної держави, яка перша в світі відмовилась від ядерної зброї; прийняття Конституції 1996 року; забезпечення свобод та прав віросповідання; відсутність терористичних загроз; поступальний рух до розбудови громадянського суспільства; повернення із небуття довгий час замовчуваних історичних подій, особистостей. За роки Незалежності Україна зуміла стати помітною фігурою на світовій арені. Цьому сприяють спортивні перемоги та творчі здобутки артистів, нові відкриття науковців.

Хоч в українському суспільстві у частини представників старшого покоління все ще залишається ностальгія по СРСР, але молодше – вже стало більш орієнтованим на демократичні європейські цінності. І цей процес вже не можливо зупинити.

Однак за незалежність потрібно боротися постійно. Поки існує світ, поки існує Україна, доти на неї дивитимуться ласо з усіх сторін – з Півночі, з Півдня, із Заходу і Сходу. Адже, є на кого дивитися і є на що дивитися. Боротьба за Україну буде постійною.

Слухаючи державний гімн, ми відчуваємо гордість за українську культурну ідентичність, багату українську землю, переживаємо співчуття до багатостраждального українського народу, перегортаємо у пам’яті сторінки як славетної, так і трагічної історії. І в той же час, певна частина думаючих людей задає собі запитання про те, чи є на сьогодні в українців власна національна ідея.

Найбільшою втратою за ці 22 роки Незалежності, на нашу думку, є те, що так до кінця і не сформована чітко національна ідея – куди ми йдемо в соціально-економічному плані, в якому суспільстві ми прагнемо жити.

Якщо поглянути на проблему національної ідеї в духовному вимірі, то ситуація дуже проста. Сьогодні всі нації тримаються на ідентифікації. Коли, кожен той, хто живе на теренах України буде гордитися тим, що він є українець (громадянин України) і в будь-якій точці земної кулі буде це підтверджувати, ось тоді і буде втілена національна ідея.

Національна ідея має відповідати принципу – відповідальна держава, чесна влада, гідне життя.

Безумовно, моє особисте бачення варіанту національної ідеї – це згуртованість і ще раз згуртованість всіх жителів України, незалежно від віросповідання чи етнічної приналежності, пошук того, що нас об’єднує, а не роз’єднує. Це і є відображення устремлінь Українського народу у такі величні свята, як День Незалежності.

На мою думку, національна ідея буде втілена тоді, коли почуття державності утвердиться в кожному серці, коли кожен з нас буде пам’ятати, що українська мова, пісня, чи звичаї та обряди, етикетні норми, ті ж прислів’я, приказки, казки, – це саме те, що не дало народові ні розчинитися, ні загинути в неволі. Однак, українська ідея має міцніти плодами нашої багатющої землі, продукцією українських фабрик і заводів, щоб наші люди піднімали свою, – українську економіку, а не працювали в чужих краях.

Цілком погоджуюсь із думкою науковця Володимира Білецького про те, що: “Напевно найхарактернішим для кожного українця є життєве кредо “Зроби себе!”. Можливо це і є серцевиною нашої “національної ідеї”, яка формує будь-який народ, виділяє його з інших, є базисом розвитку, процвітання держави і культури, гарантом “довголіття” нації”.

Досить часто ми чуємо від маститих українських політиків, громадських діячів, економістів те, що потрібен план порятунку України. І кожен з них бачить його по-різному. А на мій погляд, план порятунку простий – це наша соборність, розвиток демократії, свобода людини, ЗМІ. Щось нового ми тут не придумаємо, бо всі країни виходили із скрути саме шляхом розвитку демократії. Тільки в демократичній країні люди є щасливими і багатими.

Потрібен не порятунок, а пошук шляху до об’єднання, а не до роз’єднання.

План порятунку України у консолідації нації. Ми повинні не просто навчитись політичної культури, а навічно закарбувати слова Великого Тараса, – “Обніміться ж, брати мої. Молю вас, благаю!”.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x