Першокурсників у черкаських вишах стало менше

Першокурсників у черкаських вишах стало менше

При цьому зменшення відбулося за рахунок контрактників, оскільки держзамовлення зросло
Підбито підсумки вступної кампанії-2013. На перший курс навчання до черкаських ВНЗ вступило 9 065 осіб, тоді як торік першокурсників було 11 300 осіб. Про цю та інші тенденції вступної кампанії нинішнього року йшлося на зустрічі з журналістами Ольги Фурман, заступника директора Департаменту освіти і науки Черкаської облдержадміністрації, Наталії Казарінової, ректора Східноєвропейського університету економіки і менеджменту та Лариси Гасюк, заступника директора з навчально-виховної роботи Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу.

Кожен охочий міг стати студентом за бюджетний кошт

– На перше вересня маємо 43 тисячі студентів вищих навчальних закладів. Це на п’ять тисяч менше, ніж торік, – назвала цифри пані Фурман. – Причому зменшення це відбулося за рахунок студентів-контрактників. Місць державного замовлення цього року, навпаки, було на цілу тисячу більше, до того ж майже 90 відсотків їх – це місця на денній формі навчання. А от кількість тих, хто навчається за контрактом, суттєво скоротилася. Це, звісно, дуже вплине на становище навчальних закладів.
За даними департаменту освіти й науки Черкаської облдержадміністрації, цього року школи Черкащини випустили 8 040 одинадцятикласників. А місць державного замовлення було 8 400. Тобто кожен охочий міг стати студентом, ще й навчатися за бюджетний кошт. Але варто памятати, що участь у вступній кампанії брали і випускники шкіл минулих років. Тож конкуренція все-таки була, проте тепер виші мають боротися за кожного абітурієнта.

Цікаво, що кращі учні вибирають Уманський національний університет садівництва. З 56 випусників-призерів олімпіад різного рівня студентами цього закладу стало 55 осіб! Один вступив до Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. Фахівці пояснюють це не лише престижністю Уманського університету, а й тим, що олімпіади були з профільних предметів цього навчального закладу. Студентами вишів стали також 315 випускників-медалістів. Наявність атестату з відзнакою бралася до уваги, коли порівнювалися рейтингові показники різних абітурієнтів.

Вишам стало важче виживати

Ще одна тенденція нинішнього року: ВНЗ збільшують кількість ліцензованих спеціальностей, за якими вони можуть готувати фахівців. Торік черкаські виші мали 342 ліцензії, цього року їх вже 452. Це означає, що керівництво закладів намагається розширити кількість спеціальностей, за якими їхній заклад еде підготовку студентів, моніторить ситуацію на ринку праці, вивичає попит на різні спеціальності і прагне відмовлятися від тих, на які надходить найменша кількість заяв від абітурієнтів, і навпаки, збільшувати кількість технічних спеціальностей, які мають попит і серед молоді, й на ринку праці нашої області.

– Ми отримали 1500 заяв – та зарахували 875 студентів. Це відверто мало, але ми розуміємо, що сьогодні це проблема всіх наших вишів, – визнала й Наталія Казарінова, ректор Східноєвропейського університету економіки і менеджменту. – Ми усвідомлюємо, що нам треба зосередити свої зусилля на тих спеціальностях, які мають успіх і де ми в змозі давати якісні освіту. Попитом у цьогорічних абітурієнтів користувалися медичний менеджмент та економічні спеціальності, туристична та готельна справа, ландшафт дизайну, а також інформаційні технології (у нас найпотужніша в області школа науково-економічної кібернетики). Водночас вкотре хочу наголосити, що навчальним закладам, а головне – самим абітурієнтам та їхнім батькам було б значно легше, якби умови вступу до вузів не змінювалися щороку, якби вони були стабільними. Цього року деякий прогрес спостерігається: про зміни ми дізнаємося у вересні, а не в травні, але все-таки це зміни.
Східноєвропейський університет шукає своїх шляхів у непростій ситуації: тут сподіваються на іноземнихстудентів, набір яких триває до 15 жовтня. Крім того, університет бере участь у ваучерній програмі для осіб, старших 45 років. За цією програмою тут навчаються 34 особи. Вони вивчатимуть ремонт авто та обслуговування програмних систем та комплексів. Наталія казарінова назвала цю програму рукою допомоги, яку держава простягнула немолодим людям, які хочуть знову стати корисними на ринку праці.

Не в легшому становищі й Черкаський кооперативний економіко-правовий коледж. Він мусив вистояти у жорсткій конкуренції: на навчальні заклади Укоопспілки не було жодного місця державного замовлення. Тим не менше тут набрали 140 першокурсників. Звісно, це відбулося завдяки престижу закладу, напрацьованому протягом 90 років, що він існує. Як позитив, Лариса Гасюк, заступник директора з навчально-виховної роботи Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу, відзначила можливість подання заяви абітурієнтом в електронній формі. Це зручніше приймальним комісіям і легше самим абітурієнтам, бо їм не треба витрачати час і гроші на приїзд до навчального закладу. Ліцензований обсяг набору молодших спеціалістів після 9 класів коледж все ж виконав, у певній мірі завдяки тому, що мотивом вступу до коледжу іноді є побоювання ЗНО. А вступивши до коледжу, після отримання рівня молодшого спеціаліста, діти можуть далі навчатись на бакалавра, склавши лише екзамени – і продовжити ступеневу освіту. У цьому закладі молодь обирала переважно правознавство, товарознавство та комерційну діяльність, і ресторанне обслуговування.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x