«Михайло Образцов дійшов до Берліна»

«Михайло Образцов дійшов до Берліна»

«Після безперервного гулу зброї раптом настала тиша»
Невдовзі гвардії рядовий Образцов був направлений на навчання на фронтові піхотні курси в Одеську область. 5-а Ударна Армія вирушила на 1-й Білоруський фронт під командування прославленого маршала Жукова. Михайло Варфоломійович на посаді командира стрілецького взводу звільняв Польщу, брав участь у визволенні Варшави, за що нагороджений медаллю. Потім форсував р. Одер, брав Кюстринський плацдарм.

Із січня 1945 р. армія готувалась до наступу. 16 січня під час розвідки боєм Михайло Образцов був поранений в ногу й опинився в дивізійному медсанбаті. Після одужання повернувся до своєї частини й встиг до наступу.
– Ніколи не забуду початок наступу, – говорить ветеран. – 16 квітня о 5-й почалась артпідготовка із багатьох тисяч гармат, мінометів і «катюш». У повітрі наростав гул бомбардувальників, а потім все обрушилося на голови німців. Після 30-хвилинного безперервного шуму раптом настала тиша. Аж раптом у повітря злетіли тисячі різнобарвних ракет, спалахнули 140 прожекторів. Мільярди вогнів освітлювали поле бою, осліплюючи ворога й вихоплюючи з темряви об’єкти атаки для наших танків і піхоти.

За словами ветерана, це була неймовірна картина. А потім – успішне просування вперед і тяжкі кровопролитні бої на Зеелівських висотах. Лише 21 квітня воїни декількох армій увірвалися на окраїну Берліну. Бої за Берлін були жорстокими, німці відчайдушно захищалися, використовуючи свої переваги: багатоповерхові товстостінні будинки, бомбосховища, каземати. Особливо бійцю запам’яталися бої за Сілезький вокзал, форсування річки Шпреї, штурм імперської канцелярії.

– У пам’яті закарбувався один епізод: під час форсування, коли обидві сторони відкрили запеклий вогонь, поряд, ніби з-під землі, з’явилася 3-річна дівчинка. З нашої сторони, як по команді, вогонь припинили, перестали стріляти й німці, – згадує Михайло Варфоломійович. – На мить запала тиша, всі ніби чекали, що буде далі. Раптом бачимо, наш солдат піднявся на повен зріст, спокійно підійшов до заплаканої дівчинки й швидко поніс її в укриття. Німці спохватились й відкрили вогонь, наші не забарились із відповіддю. Так була врятована німецька дівчинка. Воїном, який забрав її з-під куль, виявився сержант Масалов. Йому встановлено пам’ятник у бронзі. Це лише один приклад прикладу гуманізму серед радянських солдатів, а їх було тисячі…

Підпис на стінах Рейхстагу
24 квітня 5-та Ударна Армія наблизилася до центру Берліна, де розташовані Александр-плац й імперська канцелярія. Воїни під командуванням генерала Кузнєцова 30 квітня о 14.25 взяли нижній поверх Рейхстагу, а о 21.50 сержант Єгоров і молодший лейтенант Кантарія встановили «Прапор Перемоги» над куполом Рейхстагу.
Але окремі групи фашистів опиралися до ранку 2 травня, й коли вони були знищені, а решта здалися, комендантом Рейхстагу призначили нашого земляка, нині покійного Зінченка Федора Матвійовича. А героєві нашої публікації випала можливість залишити свій підпис на стінах Рейхстагу: «Михайло Образцов дійшов до Берліна.»
У вересні 1947 р. він повернувся в Новочеркаськ для завершення навчання у технікумі. Через 2 роки одружився з однокурсницею Лідією. Потім – робота в колгоспі в Краснодарському краї, навчання в зооветінституті, переїзд на Христинівщину, де на посаді завідувача ветдільниці обслуговував 5 колгоспів…

Протягом кількох десятиріч працював Михайло Образцов за спеціальністю, за добросовісну роботу нагороджений почесними грамотами, був занесений на районні й обласні Дошки Пошани. 1976 й 1977 рр. нагороджувався знаком «Переможець Соціалістичного змагання». Після виходу на пенсію Михайло Варфоломійович, не зважаючи на бойові контузії й вікові проблеми зі здоров’ям, продовжує активно займатися волонтерською діяльністю. Обраний заступником голови обласної Ради ветеранів. За особливі заслуги перед Черкащиною нагороджений Почесними грамотами облдержадміністрації й обласної ради. 2007 року нагороджений орденом «За заслуги» 3-го ступеня.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x