У соборі, де зберігався прах Кобзаря, встановили мармуровий іконостас

У соборі, де зберігався прах Кобзаря, встановили мармуровий іконостас

Унікальні іконостас та кіоти з італійського мармуру встановили в соборі Святого Георгія в місті Каневі. Церковне начиння коштує понад один мільйон гривень. Його встановлено в рамках реконструкції собору, який має статус пам’ятки архітектури національного значення, зведеної у середині ХІІ ст. Важливою ця споруда є ще й тому, що саме в ній перебувало тіло Тараса Шевченка під час перепоховання. Митрополит Черкаський і Канівський Софроній освятив іконостас, а голова облдержадміністрації Сергій Тулуб привітав усіх вірян і подарував собору плащаницю Божої Матері.

– Важко передати словами, наскільки ми всі раді тому, що храм нарешті отримав такий іконостас, який повинен у ньому бути, – говорить жителька Канева Людмила. – Я багато років приходжу сюди, співаю в хорі. Це особливе місце, яке буквально дихає історією і Божим благословінням. Це ж тільки подумати, скільки поколінь православних християн возносили звідси свої молитви!
Собор Святого Георгія, або Успенський собор, є одним із 5-ти храмів домонгольського періоду в Україні. Збудований він був 1144 року київським князем Всеволодом Ольговичем. У ті часи іконостаси та й усе оздоблення храмів були лише мармурові. Тож у ході реконструкції храму було вирішено відновити саме те облаштування, яке було під час його заснування.
– Іконостас будували майже півтора року, – розповідає настоятель собору Святого Георгія благочинний Канівського округу митрофорний протоієрей отець Георгій Почтовий. – Він складається з трьох частин: однієї центральної і двох бокових. Спочатку планували вкластися в 1 мільйон гривень, але зрештою вийшло значно більше, оскільки було прийнято рішення обкласти мармуровими кіотами ще й 8 колон, які підтримують купол. На них постійно проступає сіль, адже в радянську добу храм використовували як соляний склад. Готові мармурові конструкції привезли з Італії. Збирали і встановлювали їх уже наші майстри. Кошти надходили з джерел Православної церкви і від благодійників.
Відновлення іконостаса й собору приурочене до відзначення 1025-річчя з дня хрещення Київської Русі, до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка та до 870-річчя з дня заснування храму, яке відбудеться наступного року.
– Збереження цієї споруди – це наш борг перед майбутніми поколіннями, – зазначив голова облдержад¬міністрації Сергій Тулуб. – Сьогодні ми робимо все для того, щоб зберегти цю пам’ятку історії і культури для майбутніх поколінь.
Питання про повну реконструкцію собору розглядалося на різних рівнях влади з того часу, як будівлю оголошено пам’яткою архітектури національного значення.
– За всю свою історію собор Святого Георгія руйнували не один раз, – розповів провідний спеціаліст відділу культури і туриз му виконкому Канівської міської ради Костянтин Андрієнко. – Вперше це сталося 1239 року, коли через Канів пройшли орди Батия. Вдруге храм знищили вже свої. 1678 року в Каневі стояло військо сина Богдана Хмельницького Юрася Хмельниченка та київського полковника Павла Яненка. Союзниками в них були турки. Мусульма нам не сподобалася православна святиня і вони зруйнували її. Останнє плюндрування відбулося вже 1947 року. Більшовики перетворили уні¬кальну архітектурну і культову споруду на соляний склад. Будемо сподіватися, що нинішня реконструкція стане вже справді остаточною.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x