Цукор дешевим не буде

Цукор дешевим не буде

Вперше за останнє десятиліття на ринку цукру під час сезону переробки спостерігається зростання його вартості. Тільки за минулий тиждень оптова ціна на продукт підвищилася на 9%. Учасники ринку пояснюють подорожчання тим, що не можуть продовжувати працювати собі у збиток, як це було у минулі два сезони, коли ціна цукру була нижчою від його собівартості. Але в Мінагрополітики не бачать об\’єктивних причин для зростання ціни цукру, пише “КоммерсантЪ-Україна”.

Середня оптова ціна на цукор за останній тиждень підвищилася на 9,1 %, до 6 тис. грн за тонну станом на 1 листопада. Такі дані оприлюднили одразу кілька агентств: \” АПК -Інформ\”, AAA і \”ПроАгро\”.

– На цукровому ринку така ситуація спостерігається вперше за останні десять років, коли в сезон цукроваріння ціни на продукцію не падають, а, навпаки, ростуть, – відзначає незалежний експерт ринку цукру Олексій Крутибич (колишній топ-менеджер агрокомпаній \”Укррос\” і \” Інсеко\” ) .

Топ- менеджер однієї з великих роздрібних мереж сказав, що закупівельна ціна на цукор почала підвищуватися більше тижня тому.

– Цей рік є нетиповим в порівнянні з попередніми двома, зазначає голова правління Національної асоціації цукровиробників\” Укрцукор\” Микола Ярчук. – Тоді спостерігалося перевиробництво цукру. Тоді як в цьому виробництво різко скоротилося, практично наполовину, – пояснює пан Ярчук.
Минулого сезону було вироблено 2,3 млн т цукру, тоді як за підсумками цього сезону прогнозований обсяг складе 1,3-1,4 млн т. Фахівці вважають, що на виробництво вплинула дощова погода, через це виникли проблеми зі збиранням врожаю цукрових буряків.

За словами пана Ярчука, на це також вплинув профіцит цукру в країні, яка призвела до падіння цін на нього – якщо влітку 2011 року вони досягали 9 тис. грн/т , то протягом останніх двох років коливаються в межах 4,5-5, 5 тис. грн/т, в результаті чого з ринку пішли деякі виробники. Пан Крутибич відзначає, що зараз переробкою займаються 38 заводів, тоді як минулого року – більше 60 підприємств.

– Виробники не можуть постійно працювати в збиток, тому зараз ми спостерігаємо зростання цін на цукор, – зазначає член комітету Верховної ради з питань аграрної політики і земельних відносин Геннадій Бобов (Партія регіонів), який ще недавно очолював цукрову компанію \”Панда\”. –Собівартість виробництва цукру становить 6,2-6,5 грн/кг , а продається він у середньому по 5,2 грн. Торік через закриття заводів було скорочено близько 40 тис. робітників. Цього року такого профіциту вже не буде, це дозволяє заводам підвищити ціну.
Втім, у Міністерстві аграрної політики і продовольства не бачать причин для підвищення цін на цукор. Для зміни ціни підстав немає.

– Швидше за все, учасники ринку розхитують кон\’юнктуру, може бути, спеціально, щоб підняти ціну на цукор, – зазначив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк. – Внутрішнє споживання цукру становить 1,8 млн т. Враховуючи прогнозований обсяг виробництва і залишок у 900 тис. т цукру, перехідний залишок на наступний рік складе більше 400 тис. т.

Учасники ринку менш оптимістичні у своїх прогнозах.
– Внутрішнє споживання цукру скоротиться з звичайних 1,8 млн т до 1,5-1,6 млн т. Це пов\’язано з тим, що компанії Roshen заборонили експортувати продукцію до Росії. Перехідні залишки істотно не впливають на ринок. Тому, враховуючи прогнозовані обсяги виробництва, у поточному році буде невеликий дефіцит, – прогнозує пан Бобов. – Для виживання галузі оптова ціна на цукор повинна становити 7 тис. грн. Якщо ціна не підніметься, в наступному році залишиться 15 заводів.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x